مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله عباسعلی اختری در شهر قم برگزار شد

استاد حوزه علمیه قم گفت: به عالمان ربانی نیاز داریم که با مجالست با آنها به خداوند نزدیک می شویم.

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله عباسعلی اختری در شهر قم برگزار شد

مراسم بزرگداشت هفتمین روز درگذشت مرحوم آیت‌الله عباسعلی اختری نماینده فقید مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری شامگاه دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ با مشارکت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، دفتر مقام معظم رهبری، دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، مرکز مدیریت حوزه های علمیه، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جامعه روحانیت مبارز تهران و بیت آن مرحوم در شبستان امام خمینی(ره) در حرم حضرت معصومه(س) در شهر قم، برگزار شد.

شخصیت هایی همچون آیت الله «محمد حسن اختری» رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، آیت الله «سیدهاشم حسینی بوشهری» رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه، آیت الله «کریمی جهرمی»، آیت الله «عباس کعبی»، حجت الاسلام و المسلمین «محمد حاج ابوالقاسم»، حجت الاسلام و المسلمین «سید محمد سعیدی» تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(ع)، حجت الاسلام و المسلمین «عبدالله دقاق» مدیر حوزه علمیه ائمه اطهار(ع)، «سید محمد تقی شاهچراغی» استاندار قم، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و مسئولان مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مدیران دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در این مراسم حضور داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین «سید حسین حسینی قمی» در این مراسم با اشاره به حکمت های امیرالمومنین(ع) اظهار کرد: امام علی(ع) در حکمت 289 فرمودند برادری داشتم که در نگاه من، بزرگ جلوه می کرد، چون دنیا در نگاه او، کوچک بود، اگر چیزی به دستش نمی رسید، میل پیدا نمی کرد و اگر چیزی به دستش می رسید، زیاده روی نمی کرد. شارحان نهج البلاغه احتمالات زیادی در خصوص شخص مورد اشاره امام علی(ع) دادند از جمله این که سلمان یا مالک اشتر یا اباذر باشد. ویژگی های اشاره شده می تواند هر کسی را به الگویی در جامعه دینی تبدیل کند. اگر کسی بخواهد بداند چه جایگاهی در نزد امیرالمومنین(ع) دارد باید به این ویژگی ها توجه کند.

وی ادامه داد: سخنان امام علی(ع) در نهج البلاغه به معنی کنار گذاشتن کسب و کار نیست، امام صادق(ع) می فرمودند که من از ثروتمندترین مردها در شهر مدینه هستم، پس در واقع لازم این است که انسان اسیر دنیا نباشد، یعنی اگر دنیا به او رو کرد، رویکرد مغرورانه نداشته باشد و اگر دنیا از فاصله گرفت، غصه نخورد. امام صادق(ع) فرمودند اگر عالمی را دیدید که محب دنیا باشد، دین تان را از او نگیرید. باید به عالمی نزدیک شد که مجالست با او، بی میلی به دنیا در انسان ایجاد کند و رفت و آمد با او، موجب شود که عمل انسان از تکبر به تواضع تبدیل گردد.

استاد حوزه علمیه قم افزود: شهر قم آب و هوای خوبی ندارد، اما به برکت وجود حضرت معصومه(س)، حوزه علمیه در این شهر ایجاد شد، روزگاری سه مرجع بزرگ در شهر قم به نام آیات عظام صدر، خوانساری و حجت بودند که به این نتیجه رسیدند که باید عالم دیگری اداره حوزه علمیه شهر قم را بر عهده بگیرد و آنها از آیت الله العظمی بروجردی خواهش کردند که به این شهر بیاید و ایشان 15 سال مرجعیت جهان تشیع را بر عهده گرفت، این کار این سه مرجع برای ما درس است و به چنین عالمان ربانی نیاز داریم که با مجالست با آنها به خداوند نزدیک می شویم.

حسینی قمی با اشاره به شخصیت مرحوم آیت الله عباسعلی اختری اظهار کرد: ایشان ابوالشهید بود و یکی از فرزندان خود را در دوران دفاع مقدس، تقدیم اسلام کرد. مرحوم آیت الله اختری، امام جمعه اسبق شهر سمنان بود و سال ها در دیوان عالی خدمت کرد و از اعضای شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور بود. مرحوم آیت الله اختری سال ها به عنوان امام جمعه در یکی از مساجد شهر تهران خدمت کرد، یکی از کارهای عالم دینی، خدمت به مردم است.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله اختری تالیفاتی داشت که تالیفات او در خصوص قرآن و اهل بیت(ع) بود، وی از علمای بزرگی به شمار می رفت که همه مطالب در خصوص ایشان، در پیام تسلیت مقام معظم رهبری آمده است.

...........................
پایان پیام/ 268

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
4*5=? کد امنیتی