اخبار مجمع

 • آیت الله رمضانی: مسیر تولیدات شبکه الثقلین بر اساس کیفیت‌گرایی باشد

  آیت الله رمضانی: مسیر تولیدات شبکه الثقلین بر اساس کیفیت‌گرایی باشد

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)  با هیئت همراه ظهر روز دوشنبه 19 دی ماه 1401 از شبکه تلویزیونی بین المللی الثقلین بازدید کرد.

    دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) پس از اقامه نماز جماعت، با حضور در استودیو تصویر از ضبط برنامه ای ویژه کودکان رونمایی کرد.

  در این دیدار آیت الله رمضانی با دست اندرکاران تولید برنامه به گفتگو نشست و نکاتی در خصوص اهمیت تولید برنامه برای کودک و نوجوان بیان داشت.

  برنامه "یکی بود یکی نبود"  برای آشنا کردن کودکان با مفاهیم اساسی در سبک زندگی اسلامی، پرورش فکر خلاق، آموزش مهارتهای زندگی  با روش آموزشی فَبَک (فلسه برای کودکان) است که ضبط 40 قسمت آن به پایان رسیده است.

  این برنامه نیمه شعبان و بصورت روزانه 60 دقیقه ساعت 10:30 صبح به وقت مکه مکرمه روانه آنتن خواهد شد.

  آیت الله رمضانی همچنین با عوامل برنامه نمایش قرآنی با موضوع "هاقیل" به گفتگو نشست و بخش هایی از این نمایش را مشاهده و بر قالب های خلاق برای انتقال مفاهیم دینی تاکید کرد.

  نمایش "هاقیل" اولین داستان  از مجموعه نمایشی "قصص قران" است که درباره حضرت آدم (ع) و حوَا و فرزندان او به نام هابیل، قابیل، اقلیما و عازورا و اتفاقاتی است که بر آنها گذشته است .این مجموعه در شش قسمت 40 دقیقه ای همراه با یک تله تئاتر ارائه خواهد شد. ادامه این مجموعه به زندگی نامه دیگر انبیاء اولوالعزم خواهد پرداخت.

  آیت الله رمضانی پس از آن با حضور در استودیو رادیویی شبکه از عوامل پشت صحنه برنامه زنده رادیو- تصویری" مشاریق" دیدن کرد و پرداختن به موضوعاتی همچون ورزش صبحگاهی و ترویج نشاط و سلامتی در جامعه را از ضروریات دانست.

  برنامه مشاریق برنامه ی صبحگاهی با موضوعات مختلف خانوادگی از 6 رجب مطابق با 8 بهمن سال جاری بصورت زنده و با حضور آنلاین کارشناسان جهان عرب روزانه به مدت 55 دقیقه ساعت 9:30 صبح به وقت مکه مکرمه بر روی آنتن شبکه الثقلین خواهد رفت.

  در حاشیه برگزاری این مراسم عضو مجلس خبرگان رهبری با حضور در جمع مدیران شبکه پس از استماع گزارش مدیران در خصوص اهمیت نیروی متعهد و متخصص و ضرورت کار جدی در فضای مجازی نکاتی را بیان کرد.

  استاد برجسته حوزه علمیه با تاکید بر اینکه مسیر تولیدات شبکه الثقلین باید کیفیت‌گرایی باشد به ضرورت استمرار جلسات شوراهای شبکه اشاره کرد تا با تحلیل دوره ای اتفاقات جهان اسلام، نقشه راه مناسبی جهت تولید برنامه های آینده تبیین کنند.

  در پایان این مراسم محمدکاظم کاظمی مدیر شبکه الثقلین ضمن قدردانی از حسن توجه دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) و هیئت همراه به شبکه بین المللی الثقلین، گزارش جامعی از راه اندازی سیستم اتوماسیون کاری و اداری شبکه كه مسير آینده شبکه را مشخص می کند ارائه كرد.

  گفتنی است شبکه الثقلین با رویکرد نشر اسلام ناب و ترویج سیره نبوی و علوی در سال 1388 به زبان عربی برای مسلمانان عرب زبان شروع به کار کرده است.

  شبکه الثقلین بر روی ماهواره نایلست با فرکانس 11641H ، و آدرس اینترنتی www.thaqalayn.tv قابل دسترسی است.

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • معرفی بخش

  معرفی بخش "مناسبت‌های اسلامی" در پرتال رهنما

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ به مناسبت فرارسیدن ماه رجب و نزدیک شدن به ماه شعبان و رمضان و اهمیت این سه ماه و تاکید فضیلت آن در روایات معصومین علیهم السلام و مناسبت­‌های اسلامی متعدد و مهمی که در این سه ماه وجود دارد اعم از اعیاد، موالید و شهادت ها و دیگر مناسبت های اسلامی مانند لیلة الرغائب، ایام البیض و لیالی قدر، بخش­ "مناسبت های اسلامی" در پرتال رهنما معرفی می شود.

  در این بخش سایت هایی که مطالب و محتوای آنها در ارتباط با مناسبت های اسلامی می باشند به زبان های مختلف جمع آوری شده اند تا مخاطبین و علاقه مندان به آشنائی با این مناسبت های با سهولت به محتوا­ها دسترسی پیدا کنند.

  پرتال رهنما با دسته بندی مطالب در حوزه علوم اسلامی و معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام امکان دستیابی به این محتوا ها را آسان نموده و محققین، پژوهشگران و عموم علاقه مندان به این حوزه می توانند با مراجعه به این پرتال از محتوای موجود بهرمند شوند.

  از امکانات این پرتال، دسته بندی مطالب، امکان جستجو، معرفی اجمالی سایت‌ها، پشتیبانی از زبان های مختلف و استفاده آسان می باشد.

  در ادامه لازم به ذکر است که استفاده از پرتال رهنما کاملا رایگان می باشد و کاربران می توانند با ثبت نام در این پرتال، علاوه بر استفاده از محتوای موجود، با پیشنهاد وب سایت های جدید در این حوزه، نقش مؤثری در ترویج معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام داشته باشند.  

  آدرس اینترنتی مناسبت های اسلامی در سایت پرتال رهنما به چهار زبان در زیر آورده شده دوستداران به استفاده از این بخش از پرتال رهنما می توانند به این آدرس­ها مراجعه کنند.

   * فارسی

  https://www.shiadirectory.org/fa/Category/Islamic-Anniversaries

   * العربیة

  https://www.shiadirectory.org/ar/Category/Islamic-Anniversaries

   * English

  https://www.shiadirectory.org/en/Category/Islamic-Anniversaries

   * اردو

  https://www.shiadirectory.org/ur/Category/Islamic-Anniversaries

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • گزارش تصویری/ بازدید دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) از خبرگزاری ابنا

  گزارش تصویری/ بازدید دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) از خبرگزاری ابنا

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با حضور در دفتر خبرگزاری ابنا به بازدید از بخش های مختلف این خبرگزاری پرداخت. «حسن صدرایی عارف» سرپرست خبرگزاری ابنا در این بازدید، توضیحاتی را در خصوص برنامه های این خبرگزاری و برنامه های پیش روی آن خدمت دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ارائه داد.

   
 • بیانیه مجمع جهانی اهل بیت(ع) در واکنش به اهانت سیاستمدار افراطی سوئد به قرآن کریم

  بیانیه مجمع جهانی اهل بیت(ع) در واکنش به اهانت سیاستمدار افراطی سوئد به قرآن کریم

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ در پی اقدام توهین آمیز «راسموس پالودان» سیاستمدار افراطی سوئد در آتش زدن قرآن کریم، مجمع جهانی اهل بیت(ع) با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام نفرت‌انگیز آن را در جهت ترویج اسلام ستیزی، اشاعه تنفر و تفرقه بین جوامع و انسان‌ها دانست.

   

  در بخشی از این بیانیه آمده است: این حرکت نفرت انگیز در راستای سابقه سیاه توهین و اهانت به مسلمانان ناشی از فکر و رویکرد پلید آنان در زدودن ارزش ها و معیارهای اخلاقی و معنوی و حقوقی بشریت قرار داردکه از سوی استکبار جهانخوار و صهیونیسم بین المللی جنایتکار مورد حمایت و تحریک می شود.

  متن بیانیه مجمع جهانی اهل بیت(ع) به شرح زیر است:

   بسمه تعالی

  اقدام مذبوحانه اهانت به ساحت مقدس قرآن مجید، کتاب آسمانی بالغ بر یک میلیارد مسلمان جهان موجبات انزجار و خشم و عصیان پیروان آخرین دین الهی یعنی اسلام مبین و قرآن کریم را فراهم ساخت. متأسفانه برای چندمین بار این حرکت غیرمنطقی و ضدحقوق بشری در کشور سوئد که مدعی رعایت احترام به حقوق بشر است، صورت پذیرفت.

  این اقدام توهین آمیز در پی حرکت بی شرمانه اخیر آن نشریه بدنام و مزدور فرانسوی در توهین به ساحت ولی امر مسلمین جهان و مرجعیت عالی شیعه که حاکی از استیصال استکبار جهانی و صهیونیسم جنایتکار بین المللی در مقابله با اسلام و مسلمانان جهان است.

  غرب مدعی احترام به حقوق بشر به بهانه آزادی بیان و با روحیه خود برتربینی اهانت به مقدسات و ارزش های دینی دیگران بخصوص مسلمانان را مجاز می داند. این حرکت نفرت انگیز در راستای سابقه سیاه توهین و اهانت به مسلمانان ناشی از فکر و رویکرد پلید آنان در زدودن ارزش ها و معیارهای اخلاقی و معنوی و حقوقی بشریت قرار داردکه از سوی استکبار جهانخوار و صهیونیسم بین المللی جنایتکار مورد حمایت و تحریک می شود.

  مجمع جهانی اهل بیت(ع) این اقدام موهن را شدیداً محکوم می نماید و آن را در جهت ترویج اسلام ستیزی، اشاعه تنفر و تفرقه بین جوامع و انسان‌ها تلقی می کند.

  مجمع جهانی اهل بیت(ع) مستمسک قرار دادن مفهوم والای آزادی بیان برای اقدام‌های ضدفرهنگی و هتک حرمت مقدسات و ارزش های پیروان ادیان منجمله مسلمانان، کرامت انسانی و ارزش‌های والای اخلاقی و مذهبی دیگر کشورها و ملت های جهان تقبیح می کند و به مسئولان کشور سوئد هشدار می دهد مانع از بروز و استمرار چنین جریانات ضدفرهنگی و غیر انسانی شده و به وظیفه خود در مقابله با حرکات ضدانسانی و نفرت پراکنی نژادپرستانه بشود.

  مجمع جهانی اهل بیت(ع) از جمیع آزادی خواهان و مردم آگاه و با وجدان جهان می خواهد با اقدامات توهین آمیز به مقدسات دینی دیگران و نیز به جریانات اسلام ستیزی و اسلام هراسی جاهلانه به عنوان مظهر آزادی بیان –که متأسفانه در بسیاری از کشورهای اروپایی امری عادی تلقی می شود – مقابله نموده و بر ضرورت برخورد قاطع با سوءاستفاده از ارزش آزادی بیان تأکید نمایند و تا حصول این مطالبه برحق آرام ننشینند.

  مسئولان دولتی و حکومتی کشورهای مختلف جهان و علمای ادیان و مذاهب مختلف وظیفه دارند به مسئولیت خطیر خویش در ممانعت از هرگونه اقدام توهین آمیز به دیگران، توسعه و تقویت زمینه های همزیستی مسالمت آمیز، احترام به حقوق دیگران، عدم توهین به مقدسات و ارزش های دینی دیگران، ترویج معنویت و احترام به مفاهیم دینی و اخلاقیات و انسانیت در جوامع بشری واقف گشته و نسبت به تحقق آن اهتمام بورزند.

  مجمع جهانی اهل بیت(ع)

  بهمن 1401

   

  گفتنی است؛ «راسموس پالودان» یک شهروند تندرو و اسلام ستیز سوئدی - دانمارکی روز شنبه یکم بهمن ماه در اقدامی موهن، یک نسخه از قرآن را در مقابل ساختمان سفارت ترکیه در پایتخت سوئد سوزاند. او برای این کار خود از مقامات سوئد مجوز گرفته بود.

   

  این اقدام غیرانسانی شهروند اروپایی از سوی کشورهای مسلمان به شدت محکوم شد. مصر، کویت، ایران، امارات متحده عربی، الازهر مصر، مجمع جهانی علمای مسلمان، قطر، عربستان، اندونزی، اردن، مغرب، سازمان همکاری اسلامی، شورای همکاری خلیج فارس، ترکیه و گروه انصارالله نسبت به این اقدام و تکرار آن بیانیه صادر کردند و در مورد گسترش اقداماتی که باعث بی‌حرمتی به ادیان و تشدید خشونت‌ها شود، هشدار دادند.

  حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز هتک حرمت قرآن کریم و نفرت پراکنی علیه مقدسات اسلامی در سوئد را محکوم کرد و در توییتی نوشت: نباید جریحه دار کردن احساسات مسلمانان جهان و اسلام هراسی به بهانه حمایت از آزادی بیان به امری مرسوم در برخی کشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر تبدیل شود.

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • دیدار حضرت آیت الله «رمضانی» دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) از اداره مسلمانان گرجستان

  دیدار حضرت آیت الله «رمضانی» دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) از اداره مسلمانان گرجستان

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ حضرت آیت الله «رمضانی» دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ظهر روز سه شنبه، در اداره مسلمانان گرجستان حضور یافتند و با مسؤولین آن دیدار و گفتگو کردند.

  ایشان در این ملاقات از وحدت و همزیستی مسلمانان گرجستان ابراز خرسندی کردند و از اهتمام رهبران دینی به ویژه شیخ الاسلام های اداره مسلمانان در حفظ و تقویت این اتحاد و همدلی تشکر و قدردانی نمودند.

  آیت الله رمضانی بیان کردند: 70 سال در دوران شوروی تلاش شد تا مردم را از دین و خدا جدا کنند ولی نتوانستند، بر همین اساس است که «ویلیام جیمز» متفکر غربی معتقد است: دین صد جان دارد و هرگز امکان مبارزه با آن وجود ندارد و هیچ وقت نابود نخواهد شد. علامه جوادی آملی معتقدند احدی نیست که به وجود خدا ایمان نداشته باشد اما انکار از سر لجاجت است که در درون انسان ها وجود دارد.

  دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه به چند نکته مهم توجه داشته و توصیه کردند که رهبران و مسئولین اداره مسلمانان گرجستان و دیگر نهادهای دینی اسلامی به آن ها دقت بیشتری داشته باشند:

  1ـ امروز یک فرصت طلایی برای روحانیون بوجود آمده که باید به نحو احسن مورد بهره برداری قرار گیرد 2ـ اینکه دولت گرجستان جامعه مسلمانان را مورد حمایت قرار می دهد، فرصت بسیار ارزنده ای است و باید تلاش کرد تا در جهت حفظ، تقویت وتوسعه جایگاه تشیع و دین اسلام به بهترین شکل از آن بهره برداری شود 3ـ اداره مسلمانان گرجستان یک ظرفیت ارزشمند است و می بایست در حفظ وحدت بین پیروان دین اسلام نقش آفرین باشد و از همه مهتر اینکه جامعه مسلمانان را به حفظ هویت ملی گرجستان و دوری از قومیت گرایی تشویق و هدایت نماید. اساسا پیامبر اسلام مخالف قوم گرایی عرب وعجم بودند و حتی در مقابل نژادپرستی و قوم گرایی ایستادند؛ لذا به هیچ وجه نباید به سمت نظام قومی رفت، چراکه بر خلاف اندیشه وتفکر اسلام و پیامبر اکرم(ص) است.

  ایشان خاطرنشان کردند: می بایست همواره مراقبت نمود که وحدت و همدلی حفظ شود، چراکه دشمنان مخالف آن هستند و علیه آن برنامه رسزی و فعالیت می کنند و درصدد خدشه وارد کردن به آن هستند.

  آیت الله رمضانی گفتند: تاریخ در مورد شماها قضاوت خواهد کرد. رفتار و کردار شما در جامعه مهم است. دنیای استکبار همواره تلاش کرده است میان مسلمانان ایجاد تفرقه کند، نباید اجازه دهیم موفق شوند. از مرحوم علامه طباطبایی سؤال می شود چرا دنیای اسلام دچار انحطاط است و دنیای کفر پیشرفت می کند؟ پاسخ علامه این بود که دنیای غرب در همه چیز باطل است اما در یک چیز بر حق است و آن وحدت آنهاست؛ مسلمانان در همه چیز بر حق هستند ودر یک چیز در باطل اند و آن عدم وحدت آنهاست. اگر همه کشور های اسلامی وحدت داشتند، در همه ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برتر بودیم زیرا ثروتی که در کشور های اسلامی است در هیچ کشور اروپایی وجود ندارد.

  دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به شرایط ویژه جامعه گرجستان افزودند: امروزه بهترین فرصت برای آموزش معارف الهی در گرجستان وجود دارد، هنوز مسلمانان این کشور به لحاظ معرفتی بکر هستند لذا باید بهترین آموزش را انجام دهید. هرچه را آموزش دهید به عنوان یک سنت در بین مسلمانان باقی خواهد ماند، لذا آموزش شما باید با یک عقبه پژوهشی توأم باشد. اگر پژوهش به صورت عمیق صورت گیرد، آموزش هم عمیق خواهد بود. هیچ امر آموزشی بدون پژوهش ماندگار نخواهد بود و بهترین آموزش ماحصل بهترین تحقیق است. تلاش کنید در پیام هایی که به مناسبت های مختلف منتشر می کنید، یک شخصیت از بزرگان جهان اسلام یا ایام ویژه دینی را به عنوان درسنامه به جامعه گرجستان معرفی کنید.

  ایشان در ادامه به چند توصیه مهم اشاره کردند:

  1ـ به کانون خانواده توجه کنید، چرا که غرب تلاش می کند تا مفهوم خانواده را دچار تغییر و تحریف کند.

  2ـ در مورد جوانان حساس باشید و به تعبیر رسول اکرم(ص) جوانان را دریابید، بدانید که استکبار برای جوانان به صورت ویژه برنامه دارد.

  3ـ هویت زن در اسلام را عزیز بشمارید و جایگاه واقعی زن در خانواده و جامعه را به مردم بشناسانید.

  آیت الله رمضانی بار دیگر خاطرنشان کردند: تاریخ در مورد رفتار و کردار ما قضاوت خواهد کرد، لذا باید به لحاظ اخلاقی طوری در جامعه رفتار کنیم که حتی غیرمسلمانان نیز جذب دین اسلام شوند؛ در حقیقت این خوی مسئولیت پذیری است که باید در جامعه اسلامی باشد. امام صادق(ع) می فرمایند" ما دوست داریم که پیروان ما 7 ویژگی داشته باشند: عاقل و خردمند، بافهم و درایت، فقیه و دانا، صبور، حلیم و بردبار، باوفا، اهل مدارا.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان عنوان کردند: در اداره مسلمانان گرجستان یک شورای علمایی تشکیل شود تا در مورد برخی مسائلی که رخ می دهد، نقش آفرینی کند، به عنوان مثال زمانی که علیه مقدسات دین اسلام توهین می شود،این شورا بیانیه ای صادر کند.

  شایان ذکر است حضرت آیت الله رمضانی، نماز ظهر را در مسجد جمعه تفلیس اقامه کردند.

  در جلسه اداره مسلمانان گرجستان، حجت الاسلام حاجی رامین ایگیدف، «اعتبار امین اف» مفتی شرق گرجستان و «حاجی آدم شانتادزه» مفتی غرب گرجستان به همراه دیگر روحانیون و مسئولین اداره مسلمانان گرجستان حضور داشتند.

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • بیانیه شدیداللحن رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در اعتراض به انفعال کشورهای اسلامی

  بیانیه شدیداللحن رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در اعتراض به انفعال کشورهای اسلامی

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ آیت الله محمدحسن اختری رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در بیانیه ای اقدام نفرت ‏انگیز آتش زدن قرآن کریم در کشور سوئد و هلند را محکوم و خطاب به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی جهان اسلام نکاتی را متذکر شد.

  متن این بیانیه به شرح زیر است:

  باسم الله المنتقم

  إنا لله وإنا إلیه راجعون

  هتک حرمت مقدسات ادیان ـ از وجود نازنین پیامبر اکرم(ص) و دیگر انبیاء الهی گرفته، تا کتب آسمانی و رهبران دینی ـ در اروپا، دیگر به امری تکراری تبدیل شده است.

  اقدام نفرت ‏انگیز «راسموس پالودان» و همفکران او در سوئد و هلند در آتش زدن قرآن کریم، تکرار حرکت احمقانه ای است که او در سال ۲۰۲۰ نیز انجام داد و موجب ناآرامی و صدمه دیدن مردم و اموال عمومی در آن کشور گردید.

  انتظار عقلایی این بود که مقامات دولت و اعضای پارلمان سوئد، حداقل به خاطر حفظ امنیت کشور خود و رعایت احساسات هزاران مسلمان هموطن خویش، مانع از تکرار اقدام پالودان شوند؛ اما گویی همانطور که تدین و معنویت از بین مسئولان کشورهای اروپایی رخت بر بسته است، عقل و تدبیر نیز دیگر جایگاهی در بین آنان ندارد!

  مسئولین سوئدی - مانند دیگر مقامات اروپایی - با گرفتن ژست آزادی بیان این اقدام نفرت‌انگیز را توجیه می‌کنند، اما تلاش واقعی برای عدم سوء‌استفاده از آزادی برای اسلام‌هراسی، نژادپرستی و تبعیض انجام نمی‌دهند.

  اینجانب به عنوان رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) - سازمانی جهانی که صدها نفر از نخبگان از چهارگوشه دنیا در آن عضویت دارند - نه خطاب به سوئد و هلند و دیگر کشور‌های اروپایی، بلکه خطاب به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی جهان اسلام، نکاتی را عرض می‌کنم:

  ۱. استمرار اقدامات هتاکانه غربی‌ها علیه ارزش‌های مقدس دینی مردم مسلمان، نتیجه مستقیم "بی عملی و انفعال امت اسلامی" است. مسلمانان جهان با جمعیتِ قریب به دو میلیارد نفر، قدرت بزرگی هستند که در صورت عزم و اتحاد، می‌توانند توطئه گران کشورهای اروپایی را سر جای خود بنشانند.

  ۲. هر بار که عناصر ضد بشری اقدام به هتک مقدسات می‌کنند و دول غربی به بهانه واهی حمایت از آزادی، دست آنها را در مسیر این نفرت‌پراکنی باز می‌گذارند، شاهد محکومیت‌ها و تظاهرات گسترده‌ای در جهان اسلام هستیم. اما این اقدامات از این مرحله فراتر نمی‌رود و پس از چند روز به فراموشی سپرده می‌شود! این امر، هتاکان را روزبه‌روز جری تر می‌کند.

  ۳. امت اسلامی - با همه اقشار و طبقات خود - باید عزمی مشترک برای انجام "اقدامات بازدارنده واقعی" علیه کشور‌های حامی اسلام‌هراسی داشته باشد. در این زمینه، هر یک از اقشار این جامعه بزرگ، وظیفه‌ای بر عهده دارند.

  ۴. وظیفه "دولت‌های کشور‌های اسلامی" است که با فشار سیاسی و اقتصادی بر کشورهایی که زمینه این هتاکی ها را فراهم می‌کنند، اقدام ویژه ای که در خور امت مسلمان و دولت‌های اسلامی باید صورت دهند.

  مثلاً "فراخواندن سفراء"، "کاهش سطح روابط‌" و "تحریم تجارت و رفت و آمد با آنها" بازدارندگی مهمی در برابر دول غربی دارد؛ چرا که تمام قبله آنان «مادیات» است.

  ۵. وظیفه "مجالس و پارلمان‌های کشورهای اسلامی" است که با تشکیل نشست فوری راه‌کارهای بازدارنده هتاکی‌ها را بررسی و تصمیمات عملی و اقدامات عاجل را تصویب و پیگیری نمایند؛ و راه را برای دولت‌های خود هموار کنند.

  ۶. وظیفه "علماء، اندیشمندان، صاحبان قلم و تریبون، مؤسسات فرهنگی و رسانه‌های کشورهای اسلامی"، تبیین حقایق برای نخبگان سیاسی و اقتصادی و نیز توده‌های مردم است. آنها باید از یک سو، مقامات کشورهای خود را به اقدام قاطع علیه هتاکان غربی وادار کنند؛ و از سوی دیگر مردم و فعالان تجاری را با مسئولیت‌های خود برای داشتن حساسیت نسبت به این نوع اقدامات موهن و همراهی در تحریم کالاهای فرهنگی و اقتصادی غرب تشویق کنند.

  ۷. وظیفه "حقوق‌دانان، قانون‌شناسان، استادان و دانشگاهیان مسلمان" نیز نشان دادن راه‌های مقابله حقوقی با این اقدامات است. در این زمینه، می‌توان با تکیه بر حقوق پیروان ادیان و احترام به عقاید مردم و بر اساس منشورهای بین المللی و حقوق بشری، این اقدامات جنایتکارانه و غیرقانونی در سوئد و هلند را تا محکومیت و مجازات عادلانه دنبال نمود.

  ۸. وظیفه "توده مردم و بخش‌های خصوصی کشورهای اسلامی" هم، حراست از جایگاه پیامبر(ص) و کتاب خداوند از طریق فشار بر دولت‌های خود برای اقدام عملی و قاطع است.

  مگر نمی‌بینیم که شرکت‌های اروپایی، آمریکایی و صهیونیستی چگونه در حال ارتزاق از بازارهای ما هستند؛ اما کوچکترین احترامی برای عقاید و ارزش‌های ما قائل نیستند؟

  پس چرا همچنان به خرید کالاهای این شرکت‌ها اقدام می‌کنیم و هتاکان را روزبه‌روز فربه تر می‌نماییم؟

  سخن آخر اینکه، ادامه روند فعلی و بسنده کردن به بیانیه‌های محکومیت و تظاهرات مقطعی، نتیجه عملی برای توقف این اهانت‌ها در پی ندارد؛ و خدای ناکرده ما را مصداق این آیه شریفه خواهد کرد که: «وَقالَ الرَّسولُ يَا رَبِّ إِنَّ قَومي اتَّخَذُوا هذا القُرآنَ مَهجوراً».

  لذا بر دولت‌ها، علما و رهبران دینی, سیاستمداران، مجالس ملی، وکلا، حقوق‌دانان و اقشار مختلف امت است که اقدامات عملی و بازدارنده اتخاذ کنند تا جلوی این هتاکی‌ها گرفته شود.

  محمدحسن اختری

  رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)

  و مدیرعامل بنیاد بین‌المللی عاشوراء

  اول رجب المرجب ۱۴۴۴

  سوم بهمن ۱۴۰۱

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

این متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر است

 

پایگاه‌های مرتبطمجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

 • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
 • 88950827 (0098-21)
 • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
8-6=? کد امنیتی