اخبار مجمع

 • آیت الله رمضانی: اعتکاف بهترین فرصت برای تفکر و دعاست/ در ایام اعتکاف حلقه‌های معرفت تشکیل شود

  آیت الله رمضانی: اعتکاف بهترین فرصت برای تفکر و دعاست/ در ایام اعتکاف حلقه‌های معرفت تشکیل شود

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) شنبه ـ 15 بهمن 1401 ـ در جمع معتکفین مسجد جمکران اظهار داشت: توفیق الهی بهترین وسیله در مسیر عبودیت و بندگی خدا است.

  آیت الله «رضا رمضانی» در بیان پیشنهادی به معتکفین اظهار داشت: خیلی خوب است که در ایام اعتکاف حلقه های معرفت تشکیل شود. ما در هامبورک چهار حلقه معرفت داشتیم و جوانان پرسش های خود را مطرح می کردند و به پرسش ها پاسخ داده می شد.

  وی درباره وظائف شیعیان نسبت به ائمه(ع) اظهار داشت: معرفت و شناخت ما درباره حضرات و ذوات مقدسه باید زیاد باشد. لذا روزانه باید معرفت را از خداوند درخواست کنیم. زیارت جامعه کبیره  جایگاه حقیقی و حقوقی امام را به درستی به ما نشان داده است.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: در گام دوم، محبت به اهل بیت(ع) باید افزایش پیدا کند. اگر معرفت افزایش کند محبت هم افزایش پیدا می کند. محبت ما را به حب الله می رساند، چون محبوب بالذات خداوند است و محبت اهل بیت(ع) بهترین وسیله برای جلب محبت الهی است. هرچه در ما محبت اهل بیت(ع) بیشتر باشد بیشتر به خدا نزدیک می شویم.

   وی درباره وظیفه دیگر شیعیان گفت: وظیفه سوم اطاعت از ائمه(ع) است. اگر انسان نسبت به حضرات معصومین(ع) ارادت داشته باشد باید از آنان اطاعت کند و امروزه اطاعت در ولایت و مرجعیت خلاصه می شود.

  استاد سطوح عالی حوزه درباره جایگاه حضرت علی(ع) گفت: در روایتی آمده است "إنَّ السَّعيدَ كُلَّ السَّعيدِ حَقَّ السَّعيدِ مَن اَحَبَّ عَلِيّا" سعادتمند کسی است که علی علیه السلام را دوست داشته باشد و هر کسی به حضرت علی محبت داشته باشد به سعادت می رسد. امام موسی صدر می گوید که درباره حضرت علی(ع) از چند طریق می توان شناخت پیدا کرد: اول آیاتی که درباره ایشان وجود دارد. دوم کتاب های تاریخی که درباره فضائل و مناقب حضرت مطالب زیادی نوشته اند. سوم از طریق رفتار شیعیان می توان حضرت علی(ع) را شناخت؛ لذا ما شیعیان باید ممثل و نماینده رفتاری اهل بیت(ع) باشیم.

  وی افزود: حضرت علی(ع) خطاب به شیعیان می فرماید که "اَعینونی بِوَرَعٍ وَ اجتِهادٍ وَ عِفَّةٍ وَ سُدادٍ" اهل ورع و تقوا، اهل کوشش و  تلاش بوده و دنبال عفت و پاکدامنی باشید و در مسیری که انتخاب کردید استوار باشید. لذا امروز با رفتار خود باید اهل بیت(ع) را معرفی کنیم. همچنین در روایت امام صادق (ع) آمده که "إنا لنحب من کان عاقلا، فهما، فقیها، حلیما، مداریا، صبورا، صدوقا، وفیا" ما دوست داریم پیروان ما عاقل، بافهم، دانا، با حلم، اهل صبر و وفا و مدارا باشند.

  آیت الله رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اعتکاف بهترین فرصت برای تفکر و دعا است. عبادت برای رسیدن به عبودیت است، لذا خودبینی و خدابینی با هم جمع نمی شود. اعتکاف برای این است که عیب های خود را بشناسیم. امیرالمومنین(ع) می فرماید که "هرکس عیب خود را بشناسد از عیب های دیگران غافل می شود." این مجالس و محافل برای این است که از خدا بخواهیم تا اهل فضائل و حکمت باشیم و راستی را دنبال کنیم. خدا راستی را از بنده خود دوست دارد. ما باید راستی را دنبال کنیم تا خدا ما را بنده خود بداند.

  وی درباره انواع درخواست های انسان در دعا اظهار داشت: درخواست های دنیوی و آراسته شدن به فضائل از خواسته های انسان در دعا است اما خود دعا هم مطلوب است و باید شکرگزار باشیم که شایسته شدیم با خدا حرف  بزنیم. خود دعا و حرف زدن با خدا مطلوب است بدون اینکه انسان چیزی از خدا بخواهد. گاهی انسان فراموش می کند چیزی از خدا بخواهد اما خدا می فرماید من که فراموش نکرده ام، من بالاتر از آن را به تو می دهم.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: در منطق مسیحیت کاتولیک، مردم نزد کشیش به گناهان خود اعتراف می کنند اما این منطق در اسلام وجود ندارد. خداوند می فرماید "وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ" به تعبیر برخی از علما این آیه از لطیف ترین آیات قرآن است خداوند هفت بار از خود می گوید و وساطت را حذف کرده است.

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • گزارش تصویری/ تجدید بیعت مدیران و کارکنان مجمع جهانی اهل بيت(ع) با آرمان های امام خمینی(ره)

  گزارش تصویری/ تجدید بیعت مدیران و کارکنان مجمع جهانی اهل بيت(ع) با آرمان های امام خمینی(ره)

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ همزمان با جهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و ایام الله دهه مبارک فجر، مدیران و کارکنان مجمع جهانی اهل بيت(ع) و جمعی از دانشجویان دانشگاه اهل بیت(ع)، ظهر امروز - دوشنبه 17 بهمن 1401- با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ره) با آرمان های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.

   
 • آیت الله رمضانی: گستره جغرافیایی مقاومت به برکت انقلاب اسلامی گسترش پیدا کرد

  آیت الله رمضانی: گستره جغرافیایی مقاومت به برکت انقلاب اسلامی گسترش پیدا کرد

   ـ دبیرکل، معاونان و کارکنان مجمع جهانی اهل بیت (ع) امروز ـ دوشنبه ۱۷ بهمن ماه ـ به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی به زیارت مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) و شهدای انقلاب اسلامی مشرف شدند. در این مراسم مدیران و کارکنان مجمع با نثار تاج گل، به مقام شامخ امام راحل عظیم الشأن ادای احترام و با آرمان‌های معمار کبیر انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.

  آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) طی سخنانی در این مراسم گفت: دین اسلام در عصر حاضر توانسته به معنای دقیق و واقعی کلمه ارزش‌های انسانی، اسلامی و الهی را به رخ جهانیان بکشد که این از نکات برجسته و مهم است.

  وی افزود: اینکه در عصر مدرنیته، اسلام چنین مدلی را در جامعه امروز بشری محقق کند برای بسیاری قابل تصور نبوده است. بسیاری از صاحب‌نظران گمان نمی‌کردند که اسلام بتواند مدل سیاسی را در حکمرانی به منصه ظهور برساند. ولی امام خمینی (ره) به عنوان معلم انقلاب به ما و جهانیان آموخت و این باور را ایجاد کرد.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به ادبیات متفاوت حضرت امام (ره) تصریح کرد: امام در برخی مناسبت‌ها بحث مستضعفان عالم را مطرح می‌کردکه باید به حق و حقوق خود برسند. استیفای حقوق مستضعفان عالم و برچیده شدن ظلم از جامعه بشری یکی از اهداف نظام و انقلاب بود. اینکه عده‌ای بخواهند با ابزار‌های مختلف جامعه بشری را مورد ظلم و ستم قرار دهند مانع سعادت بشریت است. مستکبران باید از صحنه روزگار محو شده و به زباله دان تاریخ انداخته شوند.

  وی افزود: امام درخصوص بلوک شرق این نکته را گوشزد کرده بود، ولی آن‌ها باور نمی‌کردند، ولی این اتفاق افتاد و اسلام با همه شاخصه‌ها در برابر استکبار قرار گرفت.

  آیت الله رمضانی اضافه کرد: اسلام برای کرامت واقعی انسان‌ها نازل شده است. این کرامت باید حفظ شود. نباید عده‌ای به عنوان برده و بنده باشند. دوران بردگی کهنه و مدرن به سر آمده است و نباید اجازه داده شود بردگی و بندگی به صورت یک سیستم در جامعه بشری نقش استعماری خود را ایفا کند.

  عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: عده‌ای اسلام را تحریف می‌کنند و شکل های تحریف شده را در قالب اسلام لیبرال و اسلام داعشی به جای اسلام عقلانیت محور، معنویت گرا و عدالت محور ارائه می‌دهند.

  آیت الله رمضانی با اشاره به حرکت بدون وقفه قطار انقلاب اظهار کرد: بسیاری تلاش کردند این قطار را متوقف کنند، اما تاکنون نتوانسته‌اند و با این اراده ملی که در ملت و در مستضعفان عالم وجود دارد و با نگاهی که مقام معظم رهبری به همه ما آموخته‌اند هیچ‌گاه دشمنان اسلام و انقلاب به اهداف خود نخواهند رسید.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در ادامه به اتفاقات اخیر در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ کشور در این غائله وارد صحنه شده بودند تا با جنگ ترکیبی نگاه ها و فضا را تغییر داده و عوض کنند گفت: در این بین عده‌ای فریب خوردند که باید با فریب خوردگان برخورد متناسب شود، اما با کسانی که لیدر اغتشاشات بوده و درصدد بودند که نظام را به مرز براندازی هدایت کنند باید برخورد مناسب صورت بگیرد.

   آیت الله رمضانی گفت: مجمع جهانی اهل بیت (ع) وظیفه دارد که فرهنگ اهل بیت را به نخبگان و آحاد جامعه و همچنین شیعیان و مسلمانان و غیرمسلمانان ارائه دهد.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با تاکید بر اینکه این انقلاب هزینه‌های بسیار ارزشمند و گرانقدری پرداخت کرده است اظهار کرد: پاک‌ترین خون‌ها در راه انقلاب و برای بقا و حدوث انقلاب ریخته شده است. انقلاب اسلامی برای تحقق امنیت در ایران و در کشور‌های اسلامی، شهدای برجسته‌ای مانند حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را در طبق اخلاص گذاشت.

  وی افزود: به برکت این مقاومت بود که امروزه گستره جغرافیایی مقاومت گسترش پیدا کرده است. امروز لبنان، سوریه، یمن، افغانستان، بحرین و حتی در کشور‌های آمریکای لاتین و بسیاری از کشور‌ها تئوری مقاومت در برابر زرمداران و زورمداران تئوریزه شده است و همه پذیرفته‌اند که دیگر جایی برای ظلم، ستم و استعمار نیست.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در پایان گفت: ما بر پیمان خویش با امام راحل ثابت قدم هستیم و تا پای جان بر آرمان‌هایی که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برای آن مبارزه کرده خواهیم ایستاد. ما در برابر کسانی که با ابزار‌های فراوان در دوران استبداد فرانو درصدد ظلم و ستم هستند خواهیم ایستاد.

   
 • جمع کثیری از پیروان اهل بیت(ع) براثر زلزله در ترکیه و سوریه جان باختند/ پیام تسلیت خبرگزاری ابنا به خانواده های جان باختگان زلزله

  جمع کثیری از پیروان اهل بیت(ع) براثر زلزله در ترکیه و سوریه جان باختند/ پیام تسلیت خبرگزاری ابنا به خانواده های جان باختگان زلزله

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ زمین لرزه ای به بزرگی 7.7 ریشتر بامداد امروز شهرهای مختلف کشور ترکیه از جمله قهرمان مرعش، آدانا، مالاتیا، غازی انتپ، دیاربکر،  شانلی اورفا، الازغ، عثمانیه، حاتای را لرزاند که به درگذشت بیش از 1500 نفر منجر شد.
  این زلزله در شهرهای مختلف سوریه نیز ویرانی هایی را به بار آورد و تاکنون حدود هزار نفر در این کشور نیز جان خود را براثر این زلزله از دست دادند.گزارش های رسیده به خبرگزاری ابنا حاکی از احتمال رسیدن آمار جان باختگان زلزله در شهرهای مختلف ترکیه و سوریه به ده ها هزار نفر دارد.شهرهای زلزله زده محل سکونت جمع کثیری از شیعیان و علویان ترکیه و سوریه بود و براساس گزارش های رسیده به خبرگزاری ابنا تعداد زیادی از پیروان اهل بیت(ع) در این شهرها براثر زلزله جان باختند.
  خبرگزاری ابنا این مصیبت بزرگ را به مردم کشورهای ترکیه و سوریه و خانواده های جان باختگان زلزله در این دو کشور به خصوص پیروان مکتب اهل بیت(ع)، تسلیت عرض می کند و برای جان باختگان علو درجات و برای مجروحان شفای عاجل از خداوند مسئلت دارد.

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

   

 • تجلیل از عکاس خبرگزاری ابنا به عنوان برگزیده هشتمین جایزه جهانی اربعین

  تجلیل از عکاس خبرگزاری ابنا به عنوان برگزیده هشتمین جایزه جهانی اربعین

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ «حمید عابدی» عکاس خبرگزاری ابنا به عنوان نفر اول بخش عکس هشتمین دوره جایزه جهانی اربعین، انتخاب شد.
  طی مراسمی با حضور محمد اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فعالان فرهنگی، هنری و رسانه ای داخلی و خارجی از این عکاس خبرگزاری ابنا و دیگر برگزیدگان هشتمین دوره جایزه جهانی اربعین در حسینیه الزهرا(س) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تجلیل به عمل آمد.
  این دوره از جایزه جهانی اربعین در پنج رشته عکس، فیلم، سفرنامه، فعالان فضای مجازی و کتاب  برگزار و چهار هزار و ۷۳۲ اثر در سه رشته عکس، فیلم و سفرنامه از ۵۳۲  شرکت کننده، شامل چهار هزار و ۵۶۰ اثر از ۴۲۴ عکاس، ۱۳۱ فیلم از ۶۵ فیلم‌ساز و کارگردان و ۴۱ اثر از ۲۶ راوی، هشت هزار و ۴۰۰ محتوای منتشر شده در بیش از چهار هزار صفحه مجازی و ۸۶ عنوان کتاب به دبیرخانه جایزه جهانی اربعین رسید که پس از داوری در هر بخش برگزیدگان اول تا سوم معرفی و‌ تجلیل شدند.

  اسامی برگزیدگان هشتمین جایزه جهانی اربعین به شرح ذیل است:

  بخش عکس

  محمدابراهیم عبدالامیر از عراق و حمید عابدی از ایران

  علی رضویان از ایران

  حسن اللطیف از بحرین

  بخش فیلم

  سجاد محمودی از استرالیا و سید نعمت‌الله اسماعیلی از ایران

  احمد احمدپور از ایران

  احسان فقیهیان‌ از ایران

  بخش سفرنامه

  بتول زهرا اکبول از ترکیه

  مریم شعبانلو از ایران

  رویا سلمانی از ایران

  فضای مجازی

  صفحه کربلا اربعین در اینستاگرام از ایران

  صفحه عشاق اربعین در اینستاگرام از ایران و عاشورا نتورک در فیس بوک از عراق

  صفحه حمید برقعی در اینستاگرام از ایران 

  بخش کتاب

  حرکت الهی اثر هادی غیاثی از ایران و امید در آستانگی اثر محمدنصراوی از ایران

  مسیل اثر زهره عیسی‌خانی از ایران و اربعین طوبی اثر سیدمجید امامیان از ایران

  زیارةالاربعین ابعادها و اهمیت‌ها‌ اثر ابراهیم الاسدی از عراق

  حمید عابدی متولد 1367 در استان قم و دارای مدرک کاردانی معماری است، وی عکاس خبری و مستند اجتماعی است که فعالیت حرفه ای خبری را از سال 1393 آغاز کرد که در این مدت با رسانه های مختلف ازجمله؛ خبرگزاری های مهر، فارس، صداوسیما، ابنا، رسا و مجلات مختلف کشور همکاری داشته است. وی همچنین به مدت 8 سال به عنوان عکاس خبری در آئین پیاده روی اربعین حضور داشته است.
  از جمله عناوین و افتخارات این هنرمند عکاس می توان به کسب مقام دوم جشنواره ملی فوتکس 1392، نامزد جایزه و شایسته تقدیر و راه یافته در نمایشگاه و کتاب عکس در جشنواره بین المللی خیام 1393، نامزد جایزه و راهیابی یک مجموعه عکس به نمایشگاه در جشنواره ملی سفرنگاری ناصرخسرو 1393، کسب مقام دوم در جشنواره ملی قاب فیروزه ای 1395، کسب مقام اول بخش گزارش تصویری جشنواره رسانه ای ابوذر استان قم 1396، کسب مقام سوم در سوگواره بین المللی عبرات 1397، شایسته تقدیر در یازدهمین سوگواره بین المللی مهر محرم 1397، کسب رتبه برتر در نخستین جشنواره ملی عکس بوشهر توریسم 1398، کسب مقام سوم مجموعه عکس (عهد سربازی) در بخش ویژه چهارمین دوسالانه سراسری "عکس نور" 1398، کسب رتبه برتر در بخش مجموعه عکس سوگواره ملی عاشورایی هیأت با موضوع خدمات اجتماعی هیأت  1398، کسب مقام سوم بخش تک عکس خبری جشنواره رسانه ای ابوذر استان قم 1398، کسب مقام دوم در بخش زائرین پیاده رضوی جشنواره عکس "خانه دوست" 1398، برگزیده بخش هویت شهری در نخستین فراخوان عکس «قم، شهر من» 1399، کسب مقام سوم در بخش تک عکس اربعین پنجمین جشنواره بین المللی مهر محرم 1399 و کسب مقام اول نخستین دوره جشنواره ملی اعتکاف دانشگاهیان کشور اشاره کرد.
   
   
   
  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا
 • پیام تسلیت مجمع اهل بیت(ع) سوریه در پی وقوع زلزله مرگبار در این کشور

  پیام تسلیت مجمع اهل بیت(ع) سوریه در پی وقوع زلزله مرگبار در این کشور

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ مجمع اهل بیت(ع) سوریه با صدور بیانیه ای، جان باختن جمعی از مردم این کشور در زلزله را تسلیت گفت.
  این مجمع در بیانیه خود به استقامت و ثبات و همبستگی ملت سوریه در سختی ها و از جمله زلزله اخیر در مناطق مختلف این کشور تاکید کرد.
  متن کامل ترجمه فارسی این بیانیه که به زبان عربی صادر شد، به شرح زیر است:
  بسم الله الرحمن الرحیم
  امام صادق در روایتی فرمود که خداوند هرگاه بنده اى را دوست بدارد او را در بلا غوطه ور مى سازد.
  بعد از نزول بلای زلزله در بسیاری از استان های سوریه عزیز، این ملت صبور بار دیگر استقامت و ثبات و همبستگی خود در سختی ها و مصیبت ها را ثابت کرد.
  در روایات آمده است که زلزله ها از علامات پیش از ظهور امام زمان(عج) می باشد که با آمدن ایشان، بشریت نجات پیدا می کند و امیدواریم که ظهور امام زمان(عج) نزدیک باشد.
  همچنین بدون شک در این بلا، موعظه و توبه به درگاه خداوند وجود دارد. در روایتی آمده است که زمین‌لرزه و همانند آن، براى آن است که مردم غافل نشوند، به هوش باشند و در هراس افتند و [با احساس ضعف خود و قدرت آفرینشگر]از گناه و فساد به دور مانند.
  ما در مجمع اهل بیت(ع) سوریه به خانواده های جان باختگان، تسلیت می گوییم و از خداوند متعال مسئلت داریم که جان باختگان این زلزله را در بالاترین درجات قرار بدهد و به مجروحان شفا عنایت نماید و در فرج امام زمان(عج)، تعجیل کند و پیروزی را نصیب سوریه و ملت های مقاومت سازد.
  مجمع اهل بیت(ع) سوریه
  15 رجب 1444
  شایان ذکر است که بامداد امروز دوشنبه 17 بهمن 1401 مناطق مختلف کشور سوریه شاهد زلزله ویران گری بود که این زلزله به جان باختن حدود هزار نفر از شهروندان این کشور منجر شد.
   
  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا
   

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

پایگاه‌های مرتبطمجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

 • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
 • 88950827 (0098-21)
 • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
4-1=? کد امنیتی