آیت الله رمضانی: اولین وظیفه طلاب تفقه در دین است/ ضرورت حفظ و استمرار سنت‌های کهن حوزوی

دوشنبه, 23 آبان 1401

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره توقعات و انتظارات جامعه از طلاب اظهار داشت: مردم توقع دارند که طلاب، دین را خوب یاد بگیرند و درست و جامع یاد دهند.

 
آیت الله رمضانی: اولین وظیفه طلاب تفقه در دین است/ ضرورت حفظ و استمرار سنت‌های کهن حوزوی

نماینده مردم استان گیلان در مجلس خبرگان و دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) روز پنجشنبه ۱۹ آبان 1401 در جمع بانوان طلبه جدیدالورود استان گیلان در مجتمع نرجس خاتون قم حضور یافت.

آیت الله «رضا رمضانی» در این دیدار خطاب به بانوان طلبه اظهار داشت: خدمت به دین و سربازی حضرت ولی عصر(عج) افتخار بزرگی است و برای این نعمت باید خدا را سپاسگزار باشید. در این مسیر، سعی کنید معرفت و محبت تان را نسبت به امام زمان(عج) بیشتر کنید، چون هر چه معرفت انسان بیشتر باشد محبت او زیاد خواهد بود. همچنین باید بدانیم که حضرت ولی عصر(عج) چه انتظاراتی از ما دارد و در این مسیر قدم برداریم.

نماینده مردم استان گیلان در مجلس خبرگان درباره وظایف طلاب گفت: براساس آیات و روایات، اولین وظیفه ما تفقه در دین است و باید دانش دین را به شکل عمیق یاد بگیریم. دین را بشناسیم، آن را باور کنیم و متدین باشیم. امام صادق(ع) می فرماید: "مَن تَعَلَّمَ للّه‏ وعَمِلَ للّه‏ وعَلَّمَ للّه‏ دُعِيَ في مَلَكوتِ السَّماواتِ عَظيما" هر كه براى خدا علم بياموزد و براى خدا به آن عمل كند و براى خدا به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها از او به بزرگى ياد می شود.

وی در بیان توضیحات بیشتر اظهار داشت: ضرورت دارد دین را دقیق، جامع و عمیق یاد بگیریم. اگر دین دقیق، جامع و عمیق دانسته شود بهتر می توانیم آن را تعلیم دهیم. لذا اول باید تعلّم و آموختن ما درست باشد و اگر تعلّم ما درست بود، تعلیم درست خواهد بود. از سوی دیگر، اگر دین را برای خدا آموختیم و عمل کردیم، چیزهایی به ما یاد داده می شود که الهی است و نزد استاد حاصل نمی شود.

وی درباره جامعیت دین عنوان کرد: دین اسلام جامع است وظایف فردی و مسئولیت های اجتماعی را به ما یاد می دهد لذا باید با مسئولیت های فردی و اجتماعی آشنا باشیم.

استاد سطوح عالی حوزه، با بیان اینکه اگر انسان مؤدب باشد جامعه را مؤدب می کند، افزود: یکی از اساتید می گفت ما سه نوع ادب داریم: "ادب مع النفس"، "ادب مع الغیر" و "ادب مع الله". ادب "مع الله" یعنی اینکه ما باید نفس خود را در محضر خداوند بدانیم و خودمان را ادب کنیم و چشم، گوش و زبان را رها نکنیم. همچنین علمی که می آموزیم تکبر در آن راه نیابد. از جهت تاثیرات تربیتی می توان گفت که علم سه مرحله دارد" مرحله اول تکبر است؛ برخی چیزی یاد می گیرند و متکبر می شوند. مرحله دوم تواضع است و در مرحله سوم انسان می فهمد که نمی فهمد.

وی درباره ارزش عمل به علم گفت: امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرماید که پست ترین علم آن است که در زبان بماند و به مرحله عمل نرسد؛ اما بهترین علم آن است که در چشم، دست، پا و اعضا و جوارح شخص ظهور و بروز کرده و در انسان اثر کند.

آیت الله رمضانی درباره توقعات و انتظارات جامعه از طلاب یادآور شد: مردم توقع دارند که طلاب دین را خوب یاد بگیرند و درست و جامع یاد دهند. در این راستا توجه و اهمیت به آداب و سنن قدیم حوزه مهم است و حفظ و استمرار سنن ضرورت دارد. سنت های کهن حوزوی مانند مباحثه، پیش مطالعه، پس مطالعه، احترام به درس و استاد، حضور در درس قبل از استاد و ... باید در حوزه های علمیه مورد توجه باشد.

وی درباره اهمیت پرداختن به درس اخلاق گفت: اخلاق سن و سال ندارد چون اخلاق مسیر آدمی و آدمیت را مشخص می کند. لذا مواعظ اخلاقی را اول باید در خودمان پیاده کنیم چون امکان دارد برخی مدرس خوبی باشند اما شخصیت اخلاقی نباشند.

 نماینده مردم استان گیلان در مجلس خبرگان درباره اهمیت علم اظهار داشت: علم، حیات و زندگانی قلب است و درون انسان را آرامش می دهد. پیامبر(ص) می فرماید: "إِنَّ الْعِلْمَ‌ حَيَاةُ الْقُلُوبِ مِنَ الْجَهْلِ" دانش مايه زندگی دل‌ها از نادانی است. اگر قلب به حیات برسد انسان بینا می شود و همه چیز برای او روشن خواهد شد.

 وی خطاب به مدیران اظهار داشت: مدیران مدارس برای توانمندی طلاب مهارت هایی مثل درس آموزی، تعلّم، تعلیم، قرآن آموزی، تدریس قرآن و سخنرانی را به آنها آموزش دهند.

آیت الله رمضانی ادامه داد: به مشاوره علمی و تربیتی و درس اخلاق در حوزه باید بیشتر پرداخته شود. همچنین استعدادها در حوزه علم و تربیت، باید به خوبی شناسایی شوند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره فضا و نیاز غرب اظهار داشت: غرب، تشنه معارف اهل بیت(ع) است به شرط اینکه با زبان و ادبیات آنها آشنا باشیم. امام رضا(ع) می فرماید، "إِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونا" اگر مردمْ زیبایی های گفتار ما را می دانستند، از ما پیروی می کردند و اگر ما زیبایی های کلام اهل بیت(ع) را به مردم برسانیم مشمول دعای امام رضا(ع) می شویم که "رَحِمَ اللّهُ عَبْدا اَحْیا أمْرَنا" خداوند، رحمت کند بنده ای را که امر ما را زنده کند. بنابراین لازمه احیای امر اهل بیت(ع) این است که دین را درست یاد بگیریم و درست یاد دهیم.

وی در پایان درباره عوامل سعادت انسان گفت: توکل، توسل و تدبیر در مسیر سعادت باید مورد توجه قرار گیرد و مقام معظم رهبری جوانان را به تحصیل، تهذیب و ورزش توصیه کرده اند.

.......................................

پایان پیام/ 167

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
3-2=? کد امنیتی