چهره های ماندگار

 آیت‌الله شیخ محمدحکیم صمدی

آیت‌الله شیخ محمدحکیم صمدی

پنج شنبه, 03 شهریور 1401

 آیت‌الله شیخ محمدحکیم صمدی (۱۳۱۸-۱۳۹۹ش)، از علمای مجاهد شیعه اهل کشور افغانستان بود که سالیان متمادی از عمر بابرکت خویش را وقف ترویج و نشر مکتب اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) و خدمت به پیروان این مکتب راستین در کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی نمود.

ایشان از علمایی بود که در بدو تأسیس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با حکم ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به عضویت شورای عالی این مجمع مبارک درآمد و پس از مدتی دفتر نمایندگی این نهاد بین‌المللی را در شهر کابل افغانستان نیز تأسیس نمود.

آیت‌الله صمدی علاوه بر تربیت شاگردان فاضل و تأثیرگذار، از خود خدمات ماندگار و تألیفات فاخری نیز بر جای گذاشت؛ از  جمله آنها تنظیم تقویم اوقات شرعی به افق شهر اسلو (پایتخت نروژ) بود که تدوین آن حدود چهار سال طول کشید.

 آیت‌الله عبدالامیر قَبَلان

آیت‌الله عبدالامیر قَبَلان

شنبه, 05 شهریور 1401

 آیت‌الله عبدالامیر قَبَلان (۱۹۶۳-۲۰۲۱م) عالم مجاهد شیعه، رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان و از مؤسسان جنبش امل بود که در راستای وحدت اسلامی در لبنان تلاش‌های زیادی انجام داد. ایشان از چهره‌های برجسته مقاومت اسلامی و از مخالفان توافق با رژیم صهیونیستی بود.

 این عالم شیعه، در حوزه علمیه نجف از عالمانی چون آیات عظام سید ابوالقاسم خویی، سید محمدباقر صدر و سید محسن حکیم بهره برد و به درجه اجتهاد نائل شد و پس از مدتی تدریس و تبلیغ در عراق، به لبنان بازگشت و در آنجا منشأ خدمات گسترده علمی، دینی و عمرانی شد. احداث مساجد، حسینه‌ها، مدارس علمیه و مراکز درمانی متعدد، برخی دیگر از خدمات ایشان است.

از آیت‌الله قبلان آثار متعددی در موضوع اهل‌بیت(ع)، کلام، اخلاق و ادبیات عرب بر جای مانده است.

آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی

آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی

پنج شنبه, 03 شهریور 1401

آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی (۱۳۰۴–۱۳۹۴ش) فقیه، خطیب و از روحانیان سیاستمدار در ایران بود که عمر خویش را وقف مبارزه با رژیم پهلوی و نیز اعتلای پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی نمود. آن مرحوم از روحانیون فعال در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و از شخصیت‌های شاخص نظام جمهوری اسلامی ایران بود. مشارکت در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی و نیز عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی، شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام جزو مناصب ایشان در نظام جمهوری اسلامی بوده است. ایشان همچنین مؤسس بنیاد بین‌المللی غدیر و از بنیان‌گذاران مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و مدتی عضو شورای عالی این مجمع بود.

خزعلی از شاگردان آیت‌الله بروجردی و امام خمینی در فقه و اصول و شاگرد علامه طباطبایی در فلسفه اسلامی بود. تفسیر دو جلدی انوار اودان از آثار اوست.

آیت‌الله حاج سید محمدعلی عالمی بلخابی

آیت‌الله حاج سید محمدعلی عالمی بلخابی

شنبه, 05 شهریور 1401

آیت‌الله حاج سید محمدعلی عالمی بلخابی (۱۳۰۲-۱۴۰۰ش) ملقب به ابوالشهداء از علمای بزرگ و مجاهد شیعه اهل افغانستان و نماینده رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) در این کشور بود. ایشان در ولایت سرپُل افغانستان به فعالیت‌های تبلیغی و فرهنگی مشغول بود و در آنجا خدمات ماندگاری از خود برجای گذاشت. آیت‌الله بلخابی ساختمان فعلی امامزاده یحیی بن زید افغانستان را همراه با کتابخانه، درمانگاه و مدرسه علمیه آن تأسیس نمود.

این عالم مجاهد شیعه، در راه آزادی و استقلال افغانستان و حاکم شدن ارزش‌های الهی و اسلامی در این کشور مسلمان‌نشین با رژیم کمونیستی و نیز گروه تکفیری طالبان در این کشور مبارزه کرد تا جایی که در این راه مقدس همسر و چهار فرزندش آسمانی شدند و شربت شیرین شهادت نوشیدند.

این عالم بزرگ افغانستانی، علاوه بر خدمات اجتماعی و فعالیت‌های سیاسی، به تدریس و تحقیق نیز اشتغال داشت و آثاری در زمینه فقه و اصول به رشته تحریر درآورده است.

آیت‌الله حاج سید محمدنقی شاهرخی

آیت‌الله حاج سید محمدنقی شاهرخی

جمعه, 04 شهریور 1401

آیت‌الله حاج سید محمدنقی شاهرخی (۱۳۱۳-۱۳۹۵ش) عالم شیعه و نماینده ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در منطقه جنوب شرق آسیا بود که بیش از بیست و پنج سال نمایندگی ایشان را کشورهای میانمار، بنگلادش و تایلند بر عهده داشت.

ایشان عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و نماینده این سازمان بین‌المللی در کشور بنگلادش بود و عمر شریف خود را وقف ترویج و نشر معارف مکتب اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) و خدمت به پیروان این مکتب در منطقه جنوب شرق آسیا نمود.

این روحانی خدوم شیعه در عرصه تقریب مذاهب اسلامی و وحدت میان مسلمانان نیز فعال بود تا جایی که در مجمع  جهانی تقریب مذاهب اسلامی عضویت داشت و به‌عنوان پدر معنوی شیعیان جنوب شرق آسیا و منادی وحدت اسلامی در این منطقه شناخته می‌شد، حتی فعالیت‌های ایشان، زمینه‌ای برای شخصیت گرفتن شیعه در این منطقه قلمداد شده است.

آیت‌الله حاج شیخ ابراهیم امینی نجف‌آبادی

آیت‌الله حاج شیخ ابراهیم امینی نجف‌آبادی

پنج شنبه, 03 شهریور 1401

آیت‌الله حاج شیخ ابراهیم امینی نجف‌آبادی (۱۳۰۴-۱۳۹۹ش) عالم مجاهد و برجسته شیعه بود که عمر بابرکتش را وقف کسب و نشر معارف مکتب اهل‌بیت(ع)، مبارزه با رژیم ستمگر پهلوی و حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامیکرد. ایشان همچنین در مناصب مهم تصمیم‌گیری مهمی همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عضویت داشتند و در همه آنها خوش درخشیدند و منشأ خدمات و برکات فراوانی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و حوزه علمیه قم گردیدند.

این عالم وارسته شیعه، بخش عمده‌ای از عمر خویش به تألیف کتاب اختصاص دادند و میراث ماندگاری از خود در موضوعات مختلف به یادگار گذاشتند. آن مرحوم ضمن فعالیت‌ها و مشلغه‌های متعدد علمی، سالیان متمادی نماز جمعه شهر مقدس قم و نماز جماعت مسجد اعظم را نیز اقامه می‌کردند.

مرحوم آیت‌الله امینی همواره پشتیبان نظام جمهوری اسلامی بودند. ایشان در تأسیس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) نقش داشتند و از طرف ولی امر مسلمین جهان آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان نخستین رئیس شورای عالی این مجمع نیز منصوب شدند.

آیت‌الله حاج شیخ محسن مجتهد شبستری

آیت‌الله حاج شیخ محسن مجتهد شبستری

پنج شنبه, 03 شهریور 1401

آیت‌الله حاج شیخ محسن مجتهد شبستری (۱۳۱۶-۱۴۰۰ش) از علمای مجاهد شیعه  اهل ایران بود که عمر پربرکت خویش را وقف نشر و ترویج معارف مکتب اهل‌بیت(ع)، دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران، پشتیبانی از ولایت‌فقیه و خدمت‌رسانی به مردم مسلمان ایران نمود. ایشان، نمایندگی ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در استان آذربایجان شرقی ایران را نیز بر عهده داشتند.

این عالم مجاهد شیعه، سالیان متمادی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به مبارزه با رژیم ستمگر پهلوی مشغول بود و پس از شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی نیز در سنگرهای مختلفی از این نظام پشتیبانی و حمایت کرد. ایشان در مراکز تصمیم‌ساز نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیت‌های مهمی همچون نمایندگی مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری، نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام  را برعهده گرفتند.

این عالم برجسته شیعه همچنین مدتی ریاست شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) را برعهده داشتند و در این جایگاه نیز خوش درخشیدند و منشأ آثار و برکاتی فراوانی گردیدند.

آیت‌الله حاج شیخ محمدآصف محسنی قندهاری

آیت‌الله حاج شیخ محمدآصف محسنی قندهاری

پنج شنبه, 03 شهریور 1401

آیت‌الله حاج شیخ محمدآصف محسنی قندهاری (۱۳۱۴-۱۳۹۸ش)، از مراجع عالیقدر تقلید شیعه و علمای مجاهد افغانستان بود که در راستای استقلال این کشور، حاکم شدن ارزش‌های اسلامی و ترویج مکتب اهل‌بیت(ع) در آن دیار تلاش‌های بسیاری کرد تا جایی که در نتیجه این تلاش‌ها بود که مذهب شیعه در کشور افغانستان به رسمیت شناخته شد.

این عالم مجاهد شیعه، ریاست شورای علمای شیعه افغانستان را برعهده داشت و در کنار مبارزات سیاسی و فعالیت‌های اجتماعی، خدمات ارزشمندی دیگری همچون تأسیس مراکز متعدد دینی، فرهنگی، تحقیقاتی و رسانه‌ای در افغانستان از خود به یادگار گذاشت که میان آنها می‌توان به احداث حوزه علمیه خاتم‌النبیین کابل اشاره کرد. ایشان از اعضای شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و مدافع وحدت مسلمانان و تقریب مذاهب اسلامی بود که دایره نفوذ و تأثیرش فراتر از مرزهای افغانستان را فرا می‌گرفت.

این مرجع تقلید شیعه، علاوه بر فعالیت‌های بی‌وقفه سیاسی و خدمات گسترده تبلیغی و اجتماعی، بیش از شصت اثر فاخر علمی از خود به یادگار گذاشته است.

آیت‌الله حاج شیخ محمدجعفر خوشنویس مشهور به جعفر الهادی

آیت‌الله حاج شیخ محمدجعفر خوشنویس مشهور به جعفر الهادی

شنبه, 05 شهریور 1401

آیت‌الله حاج شیخ محمدجعفر خوشنویس (۱۳۲۵-۱۳۹۹ش) مشهور به جعفر الهادی، عالم و پژوهشگر برجسته شیعه اهل عراق بود که خدمات ارزنده بسیاری در راه ترویج و نشر معارف مکتب اهل‌بیت(ع) در سطح جهان انجام داد. ایشان در کشورهای مختلف به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی سخنرانی دینی می‌کرد. همچنین در حوزه علمیه قم و دانشگاه‌های ایران دروس مختلفی را تدریس می‌نمود تا جایی که کمتر طلبه و دانشجویی است که از تدریس یا آثار ایشان بهره‌مند نشده باشد.

آیت‌الله جعفر الهادی، آثار فاخر و ارزشمندی در دفاع از مکتب اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) نیز تألیف و ترجمه نموده است. از میان آنها کتاب ارزشمند «الحقیقة کما هی» با استقبال بی‌نظیر جویندگان راه حقیقت مواجه و تاکنون به ۲۸ زبان زنده دنیا ترجمه و متشر شده است.

جعفر الهادی از حامیان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود. ایشان در راه دفاع از ایران اسلامی فرزند عزیزش را تقدیم نمود.

آیت‌الله حاج شیخ محمدعلی تسخیری

آیت‌الله حاج شیخ محمدعلی تسخیری

پنج شنبه, 03 شهریور 1401

آیت‌الله حاج شیخ محمدعلی تسخیری (۱۳۲۳-۱۳۹۹ش)، از علمای سرشناس شیعه و چهره بین‌المللی عرصه تقریب مذاهب اسلامی جهان اسلام بود. ایشان عمر پربرکت خویش را وقف تقریب مذاهب اسلامی و وحدت میان مسلمانان نمود به گونه‌ای که هر کجا سخن از تقریب و  وحدت به میان می‌یاید نام ایشان می‌درخشد.

آیت‌الله تسخیری نمایندگی مردم استان تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ایران و ریاست شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را بر عهده داشت. همچنین آن مرحوم از اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز بود. دبیرکلی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و مجمع جهانی تقریب مذاهب و نیز نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کمیته شریعت بانک توسعه اسلامی از دیگر سوابق درخشان این منادی تقریب و وحدت است. ایشان تنها نماینده رسمی شیعه اثناعشری در مجمع فقه اسلامی در جده (وابسته به سازمان كنفرانس اسلامی) بود.

این مدافع وحدت مسلمانان، علاوه بر این آثار و تألیفات فاخری نیز از خود در عرصه تقریب میان مذاهب اسلامی و وحدت میان مسلمانان به یادگار گذاشته است.

آیت‌الله حاج شیخ محمدمهدی آصفی

آیت‌الله حاج شیخ محمدمهدی آصفی

پنج شنبه, 03 شهریور 1401

آیت‌الله حاج شیخ محمدمهدی آصفی (۱۳۱۷-۱۳۹۴ش)، از علمای مجاهد عراق بود که عمر پربرکت خویش را وقف نشر و ترویج معارف و فرهنگ اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) نمود. ایشان از اعضای برجسته حزب‌الدعوة الاسلامیه در عراق بود و سالیان متمادی در راه استقلال این کشور و حاکم شدن ارزش‌های اسلامی و الهی در آن با رژیم بعث مبارزه می‌کرد تا جایی که تحت تعقیب مأموران این رژیم قرار گرفت و به همین خاطر مجبور شد مخفیانه عراق را ترک کند و سالیان طولانی دوری از وطن را تحمل نماید.

مرحوم آصفی از مجتهدان حوزه علمیه نجف اشرف بود که علاوه بر مبارزات سیاسی و جهادی علیه رژیم بعث، در عرصه‌های علمی و فرهنگی نیز خوش درخشید. ایشان در علوم مختلف اسلامی همچون فقه، اصول فقه، تفسیر، فلسفه و برخی از مسائل اقتصادی و اجتماعی صاحب‌نظر بود و تألیفات ارزشمندی از خود در این موضوعات برجای گذاشت. همچنین این عالم مجاهد شیعه از اعضای شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) بود و مدتی دبیرکلی آن را نیز برعهده داشت.

آیت‌الله حاج شیخ میرحسین صادقی پروانی

آیت‌الله حاج شیخ میرحسین صادقی پروانی

جمعه, 04 شهریور 1401

آیت‌الله حاج شیخ میرحسین صادقی پروانی (۱۳۱۲-۱۳۹۵ش) از علمای مجاهد شیعه اهل افغانستان بود که عمر خویش را وقف استقلال این کشور و حاکم شدن ارزش‌های دینی در آن نمود. ایشان نمایندگی ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در امور افغانستان را بر عهده داشت. همچنین مرحوم پروانی عضو عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) بود و از این طریق خدماتی به پیروان مکتب اهل‌بیت(ع) در جهان ارائه نمود.

این عالم برجسته اهل افغانستان از رهبران حزب وحدت اسلامی افغانستان  و بنیانگذار سازمان نصر در این کشور بود و مدتی در مجلس سنای افغانستان نیز عضویت داشت. ایشان اقدامات و فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بسیاری از قبیل احداث مسجد و مدرسه، انسجام‌بخشی به احزاب شیعه انجام داد.

فعالیت‌های گسترده سیاسی و اجتماعی آیت‌الله پروانی، هرگز ایشان را از فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی باز نداشت تا جایی که ایشان علاوه بر تدریس، آثار فاخر و ارزشمندی نیز از خود به یادگار گذاشتند.

آیت‌الله سید محمد بحرالعلوم

آیت‌الله سید محمد بحرالعلوم

جمعه, 04 شهریور 1401

آیت‌الله سید محمد بحرالعلوم (۱۹۲۷-۲۰۱۵م)، از علمای مجاهد عراق بود که سالیان متمادی از عمر بابرکت خویش را در لندن، به تبلیغ دین مبین اسلام و معارف مکتب اهل بیت(ع) مشغول بود و در لندن مرکز اسلامی اهل‌بیت(ع) را تأسیس نمود. ایشان پس از سقوط رژیم بعث عراق به کشور خویش عراق بازگشت و به‌عنوان یکی از اعضای تدوین قانون اساسی جدید عراق انتخاب شد و از این طریق درراه استقلال این کشور و رهایی آن از اشغال آمریکایی‌ها تلاش‌های بسیاری انجام داد.

این عالم شیعی، عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) بود و علاوه بر مبارزات سیاسی و فعالیت‌های اجتماعی و تبلیغی، بیش از پنجاه اثرعلمی فاخر نیز از خود به یادگار گذاشته است.

ایشان در سال ۱۹۲۷م در شهر نجف اشرف چشم به جهان گشود. او فرزند آیت‌الله سید علی بحرالعلوم و از نسل سید محمدمهدى بحرالعلوم، عالم مشهور شیعه است. خاندان بحرالعلوم، که سید محمد نیز عضوی از آنان بود، در جهان تشیع مشهور به علم و تقوا بوده‌اند.

آیت‌الله سید محمدحسین فضل‌الله

آیت‌الله سید محمدحسین فضل‌الله

پنج شنبه, 03 شهریور 1401

آیت‌الله سید محمدحسین فضل‌الله (۱۳۱۴-۱۳۸۹ش) از علمای مجاهد و مراجع تقلید شیعه در لبنان بود که مجاهدان و مبارزان این کشور همواره در راه مبارزه با رژیم صهیونیستی از ایشان تغذیه فکری می‌شدند و خط می‌گرفتند تا جایی که از وی به‌عنوان پدر معنوی حزب‌الله لبنان یاد می‌شود.

این عالم مجاهد شیعه، از نخستین اعضای شورای ‌عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) بود و همواره از نظام جمهوری اسلامی ایران، حمایت و پشتیبانی می‌کرد چرا که او معتقد بود جمهوری اسلامی ایران نماینده اسلام و خط اهل‌بیت(ع) در جهان و نیز خط مقدم مبارزه با استکبار جهانی است.

مرحوم فضل‌الله، علاوه بر مجاهدت‌های سیاسی و فرهنگی و نیز نقش‌آفرینی در حوزه مقاومت اسلامی، در عرصه‌های علمی نیز فردی بسیار فعال و پرتلاش بود به گونه‌ای که فتاوا و نظراتش مورد توجه صاحب‌نظران بود. همچنین ایشان میراث ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت که یکی از آنها مجموعه بیست و چهار جلدی تفسیر «من وحی القرآن» است.

آیت‌الله سید محمدصالح خِرسان

آیت‌الله سید محمدصالح خِرسان

جمعه, 04 شهریور 1401

آیت‌الله سید محمدصالح خِرسان، از علمای مجاهد شیعه در نجف اشرف و از اعضای مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) بود. ایشان از خاندان آل خِرسان است که نسبشان از طریق امامزاده محمد عابد، فرزند امام هفتم، به امام موسی کاظم(ع) می‌رسد. مرحوم خرسان از پیشگامان مبارزه با رژیم بعث عراق بود و در انتفاضه شعبانیه در سال ۱۴۱۱ق علیه این رژیم نقش بسزایی ایفا کرد.

[12 3 4 5  >>  

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
2*5=? کد امنیتی