اخبار مجمع

 • آیت الله رمضانی: مبانی کارآمدی دین در آثار و گفتمان آیت الله صافی گلپایگانی وجود دارد

  آیت الله رمضانی: مبانی کارآمدی دین در آثار و گفتمان آیت الله صافی گلپایگانی وجود دارد

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ نخستین همایش "فقیه کارگزار" با سخنرانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد.

  آیت الله «رضا رمضانی» درباره شخصیت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی گفت: ایشان به واقع مرجع دینی، و مرجع سیاست‌مدار و انقلابی بود. لذا باید در بخش های مختلف، انجمن ها و نشست های تخصصی تشکیل گردد تا درباره دیدگاه های فقهی و کلامی آیت الله صافی گلپایگانی با توجه به آثار ایشان گفتگو شود.

  وی اظهار داشت: آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در ابتدای انقلاب، 9 سال در شورای نگهبان حضور داشت که از این مدت هشت سال دبیر این نهاد بود. ایشان به عنوان کارگزار در یکی از جایگاه های حساس نظام با جامعیت علمی نقش ایفا کرد و  اگر به مجموعه مذاکرات و گزارش های شورای نگهبان اشراف داشته باشیم، دیدگاه های دقیق آیت الله صافی گلپایگانی را متوجه خواهیم شد.

  آیت الله رمضانی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی از سه رکن اسلام، رهبری و مردم تأسیس شده است، افزود: آیت الله صافی گلپایگانی معتقد بود که اسلام بر اساس شریعت به معنای خاص یعنی احکام، قابلیت برنامه ریزی برای حاکمیت دینی را دارد. چون در اینجا دو دیدگاه حداقلی و حداکثری نسبت به دین وجود دارد و آیت الله صافی گلپایگانی از طرفداران نگاه حداکثری به دین است.

  وی با بیان اینکه شخصیت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی محکم و قوی بود، ادامه داد: باید نسبت به دین و کارآمدی آن نگاه حدأکثری داشته باشیم. چون برخی، ناکارآمدی را به اصل دین، و برخی به کارگزاران حکومت اسلامی نسبت می دهند. بزرگانی مثل حضرت امام و آیت الله صافی گلپایگانی معتقد بودند که دین توان اداره جامعه را دارد و مرحوم آیت الله صافی گلپایگانی از این منظر وارد نظام و شورای نگهبان شد. امام نیز معتقد بود که دین کارآمد است و ما در عصر پست مدرنیته می توانیم بر اساس کارآمدی دین به اداره جامعه بپردازیم.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: اصل دین کارآمد است و مبانی کارآمدی دین در آثار و گفتمان آیت الله صافی گلپایگانی وجود دارد. ایشان به شدت معتقد به اسلامیت نظام بود و به کارآمدی نظام با فقه اهل بیت(ع) اعتقاد داشت.

  وی همچنین گفت: مواردی در مکاتبات شورای نگهبان وجود دارد که حضرت امام، استدلال های آیت الله صافی گلپایگانی را قبول کرده اند. برای نمونه پیشنهاد کرده بودند که سازمان اطلاعات زیر نظر ولی فقیه اداره شود اما ایشان به صراحت مخالفت کرد که این کار برخلاف قانون است و ممکن است دستگاه اطلاعاتی و امنیتی با شرائط اضطراری مواجه شود و بی گناهی مورد شتم قرار گیرد، لذا این کار به رهبری نسبت داده شده و به جایگاه ایشان خدشه وارد می شود. بنابراین امام با قرائت استدلال های آیت الله صافی گلپایگانی، نظر ایشان را قبول کردند.

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • کتاب

  کتاب "ولایت امام علی(ع) در قرآن کریم و سنت پیامبر(ص)" در کشور افغانستان منتشر شد

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ همزمان با ولادت امیر المومنین(ع) و به همت انتشارات مجمع جهانی اهل بیت (ع) کتاب ولایت امام علی (ع) در قرآن کریم و سنت پیامبر (ص) به زبان پشتو در کشور افغانستان منتشر شد.

  اثر مذکور تلاش کرده است پاسخ پرسش «چرا ولایت علی (علیه السلام) در قرآن نیست» را  بیان نماید. نویسنده علامه سید مرتضی عسکری در این کتاب با استناد به برخی آیات قرآنی، احادیث و کتاب های شیعه و سنی، نقش و جایگاه امام علی(علیه السلام) و ولایت او (و امامان بعد از او) را تبیین و بررسی نموده است.

  برخی مباحث طرح شده در  کتاب عبارت اند از: "نامه های برخی از دانشمندان سنی که شیعه شده اند"، "چرا موضوع امامت در قرآن مطرح نشده است"، "چرا نام علی (علیه السلام) در قرآن نیامده است"، "امامت اهل بیت (علیه السلام) از دیدگاه روایات"، "حفظ و اجرای شریعت توسط اوصیای پیامبر (صل الله علیه وآله)"، و "جایگاه مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در منابع مکتب خلفا". و بسیاری از سؤالهای بی جواب دیگر.

  شایان ذکر است ترجمه کتاب مذکور ـ به سفارش اداره ترجمه مجمع ـ توسط سرفراز علی مهدی به زبان پشتو انجام شده و انتشارات مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام)  با همکاری مجمع محبان اهل بیت (علیهم السلام) این کتاب را در کشور افغانستان به تعداد 1000 نسخه چاپ و منتشر نموده است.

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • آیت الله رمضانی: ایران به برکت انقلاب اسلامی در متن تاریخ قرار گرفت

  آیت الله رمضانی: ایران به برکت انقلاب اسلامی در متن تاریخ قرار گرفت

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ابتدای درس خارج فقه، به مناسبت دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران به نکاتی اشاره کرد.

  آیت الله رمضانی با اشاره به تحول اساسی گفتمان اسلامی بیان کرد: انقلاب اسلامی دارای سه رکنِ اسلام، رهبری و مردم است. اینکه جامعه امروز بشری در یک گوشه عالم، حکومتی را تجربه کند و طعم اجرا شدن ابعاد اجتماعی اسلام را بچشد خیلی مهم است. اگر اسلام می خواهد به معنی واقعی کلمه پیاده شود، بدون حاکمیت ممکن نیست به خصوص در احکام اجتماعی؛ اگر حکومت شکل نگیرد، صرفا احکام فردی اجرا خواهد شد لذا مردم به دنبال این هستند که عدالت اجتماعی، معنویت و امنیت را بچشند و اینکه ذیل نظام سلطه قرار نگیرند.

  وی افزود: دنیای استکبار دنبال این است که ملت ها را با ابزارهای مختلف مانند دفاع از حقوق بشر و امثال آن استعمار، و افکار، اخلاق، رفتار و اعمال بشر را کنترل کند و بهره برداری استعماری و استثماری از مردم و دولت ها داشته باشد.

  در این شرایط، انقلابی بر اساس باورهایی شکل گرفت و امام برای تحقق آرمان های اسلامی، مردم را فراخواند؛ به تعبیر لطیف شهید مطهری هنگام دیدار مرحوم امام در نوفل لوشاتو که گفت "من امام را با چهار آمَن یافتم: آمن بربه، آمن بهدفه، آمن بسبیله و آمن بامته"، یعنی خدا، هدف و راه را شناخته بود و اعتماد داشت که مردم بر اساس آرمان ها و ارزش هایی که قبول دارند، بپا می خیزند.

  استاد سطوح عالی حوزه درباره‌ی ارزش های انقلاب گفت: از آموزه های مهم مرحوم امام این بود که در حاکمیت اسلامی عده ای باید به عنوان خدمتگزار، اراده خدمت داشته باشند و به تعبیر شهید بهشتی" شیفته خدمت باشند نه تشنه قدرت". مسئولیت باید به عنوان امانت مطرح شود که این یک نگاه و فضای جدید بر اساس تحول خواهی انقلاب در نظام بشری می باشد. یکی دیگر از آرمان های این نظام، مبارزه با تفکر "ماکیاولیستی" است. امام و رهبری همواره بر این مسئله تاکید داشتند که نگاه ابزارگونه برای رسیدن به مسئولیت ها مورد قبول نیست.

  آیت الله رمضانی بیان داشت: غرب پس از انقلاب صنعتی، کشورهای زیادی را به استعمار و استثمار در آورد. ایران هم از این زیاده خواهی ها آسیب های زیادی دید. مرحوم امام به صراحت فرمود "سیادت و آقایی شما باید بازگردد" که گمشده بشر در این عصر بود و امام آن را به بشریت ارائه کرد. انقلاب اسلامی امیدی برای آزادی خواهان دنیا و نوید بخش یک حیات جدید و معنوی شد. ایشان برای اینکه به این هدف برسد، مردم را همراه کرد و باورهای آنها را تغییر داد. تا مردم در میدان نباشند، آرمان ها در خارج محقق نمی شود؛ لذا نسل جوان پر احساس و پرعاطفه‌ با معرفت و شعور توسط امام(ره) وارد میدان شد.

  وی افزود: همیشه دشمنان قسم خورده تلاش داشتند تا ضربه های خود را وارد کنند؛ لذا انقلاب دوران های مختلفی را گذراند، به طور مثال زمانی درصدد عدم تثبیت نظام بودند، زمانی در کارآمدی اسلام شبهه می کردند و زمانی هم در عدم پیشرفت اشکال می کردند ولی انصافا انقلاب، دستاوردهای مهمی داشته و به لحاظ علمی در برخی رشته ها جزو پنج کشور اول دنیا هستیم.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) پیرامون دستاورهای انقلاب گفت: ایران در دورانی قرار داشت که به حاشیه رفته بود اما به برکت انقلاب اسلامی در متن تاریخ قرار گرفت. زمانی قبل از انقلاب در بیروت، شیعیان جزو فقیرترین ها بودند اما امروز شیعیان لبنان به عزت دست یافته اند و این دستاورد باید حفظ شود. انقلاب دستاوردهای سیاسی نیز داشته است، زمانی در دنیا دو بلوک در مقابل هم قرار داشتند که کسی توانایی ایستادگی در مقابل آنان را نداشت. یکی از بلوک ها بواسطه فکرهای پوشالی در زباله دان تاریخ رفت در حالی که هفتاد سال به مردم تحمیل کردند که نباید دین داشته باشید زیرا دین افیون جامعه است.

  آیت االله رمضانی ادامه داد: در سفر اخیر به گرجستان و در دیدار با سراسقف ارتدکس، ایشان گفت "شما دوران تلخ کمونیست را تجربه نکردید، تمام مساجد تبدیل به انبار شده بود و مسلمانی اجازه سفر به مکه را نداشتند؛ شیعیان در ایام محرم برای اینکه بتوانند عزاداری کنند، اطراف جنازه ای مشغول عزاداری می شدند تا مورد اذیت و آزار قرار نگیرند و از این طریق سعی داشتند تا ارزش ها را حفظ کنند". دین با این شرایط به دست ما رسید و به امانت سپرده شد.

  وی بیان کرد: دشمن همیشه تلاش کرده تا انقلابی را که توانست معادلات منطقه را عوض کند، از بین ببرد و حوزویان باید به این مسئله توجه داشته باشند. باید این امید ایجاد شده در دنیا، کاهش پیدا نکند چرا که آزادی خواهان دنیا همچنان به این آرمان ها دل بسته اند و این آرمان ها باید حفظ و تقویت شود، در این راستا نخبگان باید در تصمیم گیری ها حضور داشته باشند و نباید کنار بکشند. تاریخ در مورد تک تک ما و نسبت به همه قضاوت خواهد کرد.

  استاد سطوح عالی حوزه گفت: از جمله نقشه های دشمن تزریق ناامیدی است و دشمنان در تلاش هستند تا میزان اعتماد را کاهش دهند. دشمنان انقلاب در جنگ ترکیبی تمام تلاش خود را انجام دادند و بیش از صد کشور برای براندازی بسیج شده و تمام قدرت ها به میدان آمده بودند.

  آیت الله رمضانی افزود: مسئولین باید دغدغه مند باشند و از ابزار درست در نهاد یا وزارتخانه ها استفاده کنند. باید گوش شنوا برای انتقادات داشته باشیم چرا که نظام دینی بر آن استوار است. مقام معظم رهبری فرمودند" در بسیاری از موارد جلو هستیم اما در زمینه عدالت اجتماعی باید از مردم عذرخواهی کنیم" باید از این جمله درس بگیریم؛ بعضی سیاست های اشتباه داشتیم مانند کنترل جمعیت یا عدم خصوصی سازی شرکت ها که منجر به خسارت های زیادی در کشور شده است. امکان ندارد که یک دولت بتواند "متصدی مباشر" همه چیز باشد بلکه باید نظارت و کنترل کند، امروزه به آسیب شناسی متناسب با استاندارد های جهانی نیاز داریم.

  وی بیان کرد: مردم در راه انقلاب هزینه دادند و خدمات به آنان باید بی منت باشد. مردم در راهپیمایی ها شرکت می کنند و با اصل نظام و انقلاب و رهبری گره خورده اند اما نقد دارند؛ معیشت مردم مهم است و نباید به قشر ضعیف جامعه فشار بیاید. امام راحل فرمودند" این انقلاب، انقلاب پابرهنگان است" لذا باید رفاه نسبی برای جامعه تعریف کنیم و به سراغ نخبگان برویم و متناسب با شرایط فعلی سیاست گذاری کنیم. همه باید گوش به فرمان رهبری باشیم که اخیرا در دیدار خود با کارآفرینان ضمن تشکر از تلاش های دولت فعلی به نکات مهمی اشاره کردند مثل جلوگیری از جهت گیری ها، کاهش تورم و نرخ بیکاری و رعایت عدالت که ساحت های اجتماعی اسلام محسوب می شوند.

  استاد سطوح عالی حوزه در انتهای سخنان خود گفت: متاسفانه دشمنان سعی دارند تمام دستاوردها را نادیده بگیرند و دستگاه های خبری غرب نیز با آن هم‌صدا هستند؛ لذا ما باید هنرمندانه بواسطه هنر و رسانه، اطلاع رسانی کنیم که وظیفه همه ما است. این ایام به قدری در تاریخ ما اهمیت دارد که شهید مطهری "طلوع خورشید از غرب را به طلوع امام(ره) از فرانسه تطبیق کردند" که حاکی از اهمیت این واقعه می باشد.

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • گزارشی از گردهمایی سالانه همکاران خبرگزاری ابنا

  گزارشی از گردهمایی سالانه همکاران خبرگزاری ابنا

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ گردهمایی سالانه همکاران خبرگزاری ابنا روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ با حضور آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، مهندس «غلامرضا شریفی»، مدیرکل حوزه ریاست  و «حسن صدرایی عارف» سرپرست خبرگزاری ابنا برگزار شد.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) طی سخنانی در این نشست با تبریک ایام ولادت حضرت امام جواد (ع) و سالروز ورود حضرت امام خمینی (ره)، از برگزاری گردهمایی خبرگزاری ابنا ابراز خرسندی کرد و گفت: ابنا می‌تواند منادی گفتمان انقلاب اسلامی باشد و ادبیاتی را که امام راحل و مقام معظم رهبری درخصوص مکتب اهل بیت (ع) آموختند را پیگیری کند.

  آیت الله رمضانی با اشاره به اینکه ما امروزه در شرایط خاصی بسر می‌بریم، تصریح کرد: برای اینکه در جامعه بین الملل حضور داشته باشیم باید با استاندارد‌های بین المللی آشنا باشیم. ارتقاء ابنا به یک خبرگزاری کم نظیر بین المللی، مستلزم همکاری، همدلی و شناخت ظرفیت هاست. هنوز این ظرفیت‌ها به نحو شایسته صورت نگرفته است.

  وی بر لزوم شناسایی و معرفی مراکز مهم شیعه و شخصیت‌های مهم جهان تشیع در دنیا تاکید کرد.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) گفت: اگر بتوانیم یک بسته کاری در نوع ارتباط با مجامع محلی، مبلغان در کشور‌های مختلف و همچنین خبرنگاران افتخاری، مشخص و دنبال کنیم پیشرفت خوبی حاصل خواهد شد.


   


   

  عضو مجلس خبرگان رهبری بر لزوم ترویج راهبرد‌های اهل بیت (ع) و گفتمان انقلاب اسلامی در محورهای عقلانیت، معنویت، عدالت و حوزه‌های فرهنگی در دنیا تاکید کرد و افزود: این یک مسئولیت سنگین و بسیار مهم است.

  آیت الله رمضانی با بیان اینکه ابنا با ۲۶ زبان کم‌نظیر باید مولد خبر بوده و خط خبری داشته باشد، اضافه کرد: دنبال مخاطب حداکثری نباشید، بلکه مخاطبانی در دنیا داشته باشید که به دنبال حق و حقیقت بوده و پیگیر وضعیت مسلمانان و پیروان اهل بیت (ع) در سرتاسر دنیا هستند.

  وی با قدردانی از زحمات و فعالیت‌های خبرنگاران ابنا خطاب به آن‌ها گفت: عهد و پیمانی را در خود ایجاد کنید که بسته‌های خبری به وقت، به جا و با کمیت و کیفیت تهیه و ارسال شود. بین المللی بودن خبرگزاری را با نگاه تقریبی و نگاه دیالوگی ارائه کنید.

  عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: دین گریزی و دین ستیزی بی‌معناست. دین یک امر فطری است و با فطرت نمی‌توان جنگ و ستیز کرد. ۷۰ سال در بلوک شرق تلاش کردند با دین ستیز داشته باشند، اما شکست خوردند.

  آیت الله رمضانی بر لزوم ترویج و توسعه سواد رسانه‌ای و اخلاق رسانه‌ای در نسل امروز تاکید کرد: ما در تحولات بسیار سریع معادلات بین المللی قرار گرفته ایم و نمی‌توانیم عقب بنشینیم ابعاد مختلف این مطلب باید تبیین و ارائه شود. اگر بخواهیم در این مسیر حرکت کنیم و سرعت داشته باشیم، لازمه آن سیاست‌گذاری مناسب است.


   


   

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در پایان با بیان اینکه آقای صدرایی را با مطالعات زیاد به عنوان مسئول خبرگزاری ابنا انتخاب کردیم ابراز امیدواری کرد ایشان با همکاری و هم‌افزایی همکاران ابنا و شورای سیاستگذاری در رسیدن خبرگزاری به اهداف تعیین شده موفق باشند.

  در ادامه این نشست حسن صدرایی عارف سرپرست خبرگزاری ابنا از حضور ارزشمند همکاران ابنا که از قم و دیگر استان‌ها در این نشست شرکت کردند و همچنین از همکارانی که در برگزاری این نشست از چند روز قبل تلاش و پیگیری داشتند تشکر و قدردانی کرد.

  صدرایی عارف از نکات ارزشمند آیت الله رمضانی و هدیه معنوی ایشان که با نام و یاد حضرت سیدالشهداء (ع) مزین شده تقدیر کرد و گفت: این هدیه معنوی روحیه جدیدی را به ما در ابنا و مجمع جهانی اهل بیت (ع) خواهد داد.

  وی گفت: قدردان زحمات تمام بزرگوارانی که از آغاز تا کنون در مجموعه رسانه‌ای مجمع در سطوح مختلف مدیریت، سردبیری، دبیری و خبرنگاری فعالیت کرده‌اند هستیم. باید داشته‌هایی که از گذشته به ما رسیده حفظ کنیم و کاستی‌ها را به کمک همکاران ابنا برطرف و ارتفاء و تحولی که از ابنا توقع است را پیگیری کنیم.

  صدرایی عارف با بيان اينكه تلاش‌هاى بيشترى براى معرفى مکتب اهل بیت (ع) در دنيا لازم است تصریح کرد: کار در رسانه اى كه منتسب به نام اهل بیت (ع) است از اهميت و ارزش بالايى برخوردار است.


   


   

  سرپرست خبرگزاری ابنا با تاکید بر اینکه ما در مجمع یک باشگاه سیاسی نیستیم و مجمع به نام اهل بیت (ع) است تاکید کرد: ما فارغ از هر نوع گرایش سیاسی، دلداده انقلاب اسلامی و حضرت امام، گفتمان و دستاورد‌های جمهوری اسلامی هستیم.

  وی تاکید کرد: من عمیقا به همه دوستانی که در مجموعه ابنا فعالیت می‌کنند ایمان دارم. سرمایه انسانی بسیار خوبی در ابنا وجود دارد که با افتخار در خدمت آن‌ها خواهیم بود. قدردان زحماتی هستیم که تاکنون انجام داده‌اید و با هم‌فکری شما شاهد تحولات جدیدتری خواهیم بود.

  سرپرست خبرگزاری ابنا با بیان اینکه دغدغه‌های حرفه‌ای و حمایتی همکاران ابنا را دنبال خواهیم کرد اظهار کرد: دبیرکل محترم به صورت جدی از خبرگزاری ابنا حمایت می‌کنند و این را در عمل به شکل‌های مختلف نشان داده‌اند.

  صدرایی عارف در ادامه گفت: هم‌اکنون وضعیت‌نگاری شرایط خبرگزاری ابنا در زبان‌های مختلف درحال انجام است و برحسب این وضعیت‌نگاری یک طرح تحولی کوتاه‌مدت و بلندمدت دنبال می‌شود.

  سرپرست خبرگزاری ابنا بر لزوم تولید و توجه به عرصه‌های نوظهور رسانه‌ای تاکید کرد و گفت: هم در حوزه تولید باید قدم جدید برداشته شود و هم در زمینه نوظهور رسانه‌ای اقداماتی تازه صورت بگیرد.

  وی احساس کرامت و احترام همکاران ابنا، ارتقاء اعتماد به نفس در فضای کاری و همچنین تاثیرگذاری در عرصه خبر را به عنوان دغدغه‌های خود در مجموعه عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد با هم‌فکری و هم‌افزایی همکاران ابنا پیگیری و برطرف شوند.

  صدرایی عارف در پایان ابراز امیدواری کرد که نشاط و نکات حرفه‌ای همکاران ابنا چشم ما را روشن و امیدوار به رسیدن به موفقیت در طرح تحولی مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) خواهد کرد.

  در ادامه این نشست مهندس غلامرضا شریفی مدیرکل حوزه ریاست با ابراز خرسندی از برگزاری گردهمایی همکاران رسانه مجمع اظهار کرد: ابنا به عنوان مجموعه‌ای که قریب به ۱۹ سال سابقه درخشان دارد و موفقیت‌ها و توفیقات زیادی داشته است.

  وی افزود: وقتی که ابنا راه اندازی شد یک خلاء جدی وجود داشت و کمتر مجموعه‌ای در این حوزه ورود داشتند و به نوعی یک حرکت نو و جدید بود که کسی تا آن زمان این کار را انجام نداده بود.

  شریفی بر لزوم استراتژی‌های قوی و کارآمد در مجمع جهانی اهل بیت (ع) تاکید کرد و گفت: اگر درک و تلقی از مؤلفه‌های بین المللی نداشته باشیم به راحتی از عرصه بین المللی محو خواهیم شد.


   


   

  مدیرکل حوزه ریاست ابراز امیدواری کرد که مجموعه ابنا با نگاهی که آقای صدرایی دارند به سراغ ایده‌های کارگر و مؤثر بروند.

  وی شناخت ظرفیت‌ها و هم‌افزایی با دیگر بخش‌های مجمع جهانی اهل بیت (ع) را از دیگر مطالبات دبیرکل از خبرگزاری ابنا عنوان کرد و گفت: هم ظرفیت ابنا در اختیار بقیه مجموعه‌ها قرار گیرد و هم از ظرفیت بقیه مجموعه‌ها حداکثر استفاده شود.

  شریفی در پایان با آرزوی توفیق و موفقیت برای آقای صدرایی عارف ابراز امیدواری کرد با تجربه، سوابق و روحیه‌ای که ایشان در مدیریت دارند شاهد هم افزایی و افق بهتری در پیش‌روی خبرگزاری ابنا باشیم.


   


   

  در این نشست برخی از همکاران خبرگزاری ابنا به بیان مسائل و مشکلات خود پرداخته و نقطه نظرات و پیشنهادات خود درخصوص ارتقای خبرگزاری ابنا پرداختند.

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • آیت الله رمضانی: در ترویج

  آیت الله رمضانی: در ترویج "سبک زندگی اسلامی"، برجسته کردن سیره عملی معصومین(ع) اهمیت زیادی دارد

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ نشست بررسی فعالیت های مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره "سبک زندگی" با حضور دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سالن جلسات مجمع قم برگزار شد.

   

  آیت الله «رضا رمضانی» در این نشست اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران بر اساس تحولات دنیا اما مبتنی بر ارزش های خودش مدل سازی می کند برای نمونه در برابر دموکراسی واژه مردم سالاری دینی در گفتمان انقلاب تولید شد. 

  وی ادامه داد: در مباحث اخلاق و تربیت، در غرب آثار بیشتری نسبت به شرق منتشر شده است که در نهایت بر اساس اصول و معیارهایی که دارند به اخلاق حدأقلی رسیدند و آن را به عنوان اخلاق جهانی معرفی می کنند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه سبک زندگی غیر از رفتار است، افزود: ما باید بر اساس بیانیه گام دوم، در برابر بحث های غرب برای سبک زندگی اسلامی، معادل سازی داشته باشیم چون اسلام با توجه به جامعیتی که دارد برای مسلمانان سبک زندگی ارائه کرده است.

  وی با تأکید بر اینکه "سبک زندگی اسلامی" سرتیتر و عنوان فعالیت ها باید باشد، افزود: در این راستا باید ادبیات جدید ارائه کرده و آثاری تولید کنیم تا برای محققان و پژوهشگران منبع باشد.

  آیت الله رمضانی ادامه داد: در بحث سبک زندگی کلان موضوع را در نظر بگیریم و آثار باید جامعیت داشته و فاخر باشند. برخی محققان آثار خوبی ارائه کرده اند اما جامعیت ندارد چون این کار تخصصی است.

  وی با اشاره به ضرورت استفاده از آثار مراکز دیگر در بحث سبک زندگی گفت: دانشنامه ویکی شیعه می تواند ریزعنوان های سبک زندگی را در بیش از 100 مدخل کار کند.

  استاد سطوح عالی حوزه با بیان اینکه امروزه جهان با مفهوم سازی جلو می رود، ادامه داد: سبک زندگی فقط عرصه رفتار را شامل نمی شود و غرب در این بحث، انسان حسّی را مد نظر قرار داده است نه انسان شهودی. 

  وی ادامه داد: در بحث سبک زندگی اسلامی، برجسته کردن سیره عملی معصومین علیهم السلام مهم است و این نقص در برخی کتاب ها و آثار وجود دارد.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به ضرورت استفاده از ابزار جدید برای ترویج سبک زندگی اشاره کرد و افزود: باید نگاه بین المللی داشته باشیم و با برخی تفسیرهای محدود و مضیق، نمی توانیم اسلام را به دنیا ارائه کنیم.

  در ابتدای این نشست مسئولان بخش های مختلف معاونت علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، گزارشی از برنامه ها، فعالیت ها و طرح های ارائه شده درباره سبک زندگی را ارائه کردند.

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • فرمانیان: مجمع جهانی اهل بیت(ع) از مؤسسات فرهنگی غیردولتی حمایت می کند/ آیت الله رمضانی: نمایشگاه سال آینده

  فرمانیان: مجمع جهانی اهل بیت(ع) از مؤسسات فرهنگی غیردولتی حمایت می کند/ آیت الله رمضانی: نمایشگاه سال آینده "انوار هدایت" به صورت کمّی و کیفی، موسّع خواهد بود

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ نشست تجلیل از مؤسسات فرهنگی ـ بین المللی حاضر در نمایشگاه انوار هدایت، پیش از ظهر چهارشنبه ـ 12 بهمن 1401 ـ با حضور مسئولین مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد.

  در ابتدای این نشست، دکتر «فرمانیان» معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ضمن تبریک ولادت امام جواد علیه السلام بیان کرد: از حضور مؤسسات فرهنگی ـ بین المللی در این نمایشگاه تشکر می کنم که با صبوری خود ما را در برگزاری این نمایشگاه همراهی کردند. این رویداد به عنوان اولین نمایشگاه در این زمینه بود و طبیعتا ضعف هایی داشت مانند همزمان شدن با امتحانات حوزه و دانشگاه، کمبود فضا یا عدم اطلاع رسانی کافی به علت ضیق زمان، اما بازتاب خوبی در رسانه های داخلی و خارجی داشت و حضور شما عزیزان موجب دلگرمی ما بود.

  وی گفت: در شورای معاونان تصویب شد که نمایشگاه انوار هدایت برای سال آینده به شکلی گسترده تر، تخصصی تر و با بودجه اختصاصی برگزار شود و از هم‌اکنون دعوت می کنیم که مؤسسات فعال بین المللی در نمایشگاه سال آینده حضور به عمل آورند.

  دکتر «فرمانیان» درباره رویکردهای مجمع جهانی اهل بیت(ع) اعلام کرد: پذیرای تمام انتقادات و پیشنهادات مجموعه های شما هستیم و آماده همکاری در زمینه های آموزشی و پژوهشی می باشیم؛ مجمع در راستای فعالیت های ستادی خود، قصد حمایت از مؤسسات بین المللی غیردولتی را دارد و با نهاد های دولتی نیز ارتباط خود را گسترش خواهد داد.

  در ادامه این نشست، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ضمن تبریک ایّام الله دهه فجر بیان داشت: تمام انتقادات و پیشنهادات مجموعه های حاضر در نمایشگاه انوار هدایت به شکل مکتوب جمع آوری شود تا در برگزاری نمایشگاه سال آینده از آن استفاده کنیم.

  آیت الله رمضانی افزود: مجمع جهانی اهل بیت(ع) بنا ندارد در جزئیات کارهای مؤسسات فرهنگی ورود داشته باشد، بلکه متولی است و حمایت می کند. ما متولی هستیم نه "متصدی مباشر" لذا مقام معظم رهبری به زیبایی فرمودند" دخالت بعضی نهادها، موجب اختلال در عملکرد مؤسسات کوچک شده است. در زمینه فرهنگی باید از موازی کاری پرهیز کرد که با تشکیل یک کارگروه یا دبیرخانه برای هماهنگی مؤسسات محقق می شود و ثمره این اتحاد، نمود بیشتر فعالیت های فرهنگی می باشد.

  ایشان گفت: قطعا این دبیرخانه با حضور نمایندگان مؤسسات تشکیل می شود که موجب آشنایی، تجمیع و توسعه ظرفیت ها می گردد. نمایشگاه انوار هدایت زمینه تعارف، توسعه و هم افزایی را فراهم می کند؛ بر اساس حکم مقام معظم رهبری باید در زمینه فعالیت‌های بین المللی تحول ایجاد شود و برگزاری این چنین نمایشگاهی در راستاری فرمایشات معظم‌له است.

  آیت الله رمضانی ادامه داد: نمایشگاه انوار هدایت برای شروع، خوب و مفید بود اما در سال آینده به صورت کمّی و کیفی، موسّع خواهد شد و ان شاالله شاهد برکات فراوان آن خواهیم بود. رویکرد مجمع در فضای مجازی نیز فعالانه است مثل سایت ویکی شیعه، اپلیکیشن نبأ یا شبکه ماهواره ای ثقلین؛ در این زمینه کمک می خواهیم چراکه کار مربوط به همه است و همه باید در آن همکاری کنند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان بیان کرد: مدیران فرهنگی باید در مقابل انتقادات صبور باشند و طبق آیات 25 تا 28 سوره مبارکه طاها که فرمود "قالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَ يَسِّرْ لِي أَمْرِي وَ احْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي" که اصول مدیریتی بین المللی را یادآور می شود، عمل کنند.

  در انتهای این نشست، از نمایندگان غرفه ها و مسئولین برگزاری نمایشگاه "انوار هدایت" تقدیر به عمل آمد.

  گفتنی است؛ نمایشگاه دستاوردهای مؤسسات و نهادهای فعال در عرصه بین الملل با عنوان "انوار هدایت" به مناسبت سالروز تاسیس مجمع جهانی اهل بیت(ع)، از تاریخ 10 تا 15 دی ماه 1401 در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

  لازم به ذکر است؛ مجمع جهانی اهل بیت(ع) در دهم دی ماه 1369، با هدف تجمّع شیعه، ایجاد رابطه بین جهان تشیع، رونق بخشیدن به حوزه‏ های علمیه شیعه، حل مشكلات شیعیان با سایر فِرَق اسلامی و استفاده از امكانات حقیقی و حقوقی اهل تشیع به وجود آمد.

  شكل‏ گیری این مجمع پس از حكم حضرت آیت‏ اللَّه خامنه ‏ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در چهارم دی ماه آن سال، با هدف آشنا نمودن شیعیان سراسر جهان به مبانی انقلابی و تفكر حاكم بر نظام اسلامی ایران انجام شد.

   

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

این متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر استاین متن تصویر است

 

پایگاه‌های مرتبطمجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

 • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
 • 88950827 (0098-21)
 • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
7+6=? کد امنیتی