اخبار مجمع

 • آیت‌الله اراکی: دولت تراز انقلاب اسلامی باید دولت عدل باشد و خودش را فدای مردم کند

  آیت‌الله اراکی: دولت تراز انقلاب اسلامی باید دولت عدل باشد و خودش را فدای مردم کند

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تصریح بر این که دولت تراز انقلاب اسلامی باید هم در ارائه لوایح قانونی و هم در اجرای قوانین، عادل و امانت‌دار باشد تاکید کرد: دولت باید برای اجرای عدل دل بسوزاند و خودش را فدای مردم کند.

  آیت الله اراکی که در کرسی آزاداندیشی دانشگاه کاشان با موضوع «شاخص های دولت تراز انقلاب اسلامی و انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم» سخن می گفت با اشاره به نقش مهم دولت در نظام سیاسی اسلام اظهار کرد: بر مبنای تعالیم اسلام، دولت از آغاز پیدایش شرع در جامعه وجود داشته و گردانندگان این دولت ها، انبیای الهی بوده اند.

  وی با بیان این که جامعه بشر از ابتدا جامعه خانواده بوده و سپس تبدیل به قبیله شده ادامه داد: روایات ما بیانگر آن است که خدا بعد از طوفان نوح فرمان داد تا حضرت نوح شهرها را شکل دهد.

  آیت الله اراکی با یادآوری آیه مبارکه «شرع لکم من الذین ما وصی به نوحا …» گفت: همزمان با شکل گیری جامعه شهری، تشریع دین و قانون هم برای مدیریت وضع شد.

  وی با اشاره به این که آغاز دولت و تعلیم قانونگذاری و نظم در روابط شهری از سوی انبیاء بوده است و خود آن حضرات، سخنگوی دولتها بوده اند عنوان کرد: تحریف در تئوری قانون و عمل به قانون الهی، اساس انحراف در تاریخ بشر بوده است.

  عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) سپس به قانون الهی جایگزینی توجه داد و خاطر نشان کرد: طبق قانون خدا به نام قانون جایگزینی، هر وقت فساد فراگیر شد، نیاز به انقراض جامعه و جایگزینی جامعه دیگر پیش می آید.

  وی با تصریح بر این که قیام سیدالشهداء (ع) بود که جامعه بشری را از وارونگی و انقراض نجات داد افزود: یکی از مهم ترین فلسفه های قیام حسینی (ع)، ایجاد فرصت عدل در جامعه بشر بود.

  آیت الله اراکی همچنین به آیه مبارکه ۱۵ سوره شوری اشاره کرد و گفت: مهم ترین رسالت انبیاء و دولت اسلامی، برپایی عدل است و به بیان دیگر، همه روابط فرهنگی، سیاسی اجتماعی و اقتصادی جامعه باید بر مبنای عدل باشد.

  وی با تشریح این که بر اساس قانون اساسی کشور، سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه برای رسیدن به همین هدف متعالی تعریف شده اند گفت: باید توجه داشت که قوه مجریه تنها ابزار عمل به قانون نیست؛ بلکه وظیفه فهم روح قانون و فهم تطبیق درست آن بر مصادیق را نیز بر عهده دارد.

  عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مشارکت حداکثری، عادلانه و آگاهانه مردم در انتخاب دولت اسلامی را مهم و سرنوشت ساز خواند و ادامه داد: آیاتی از قرآن کریم که عبارت «انی لکم رسول امین» را اشاره می کند؛ عملا تصریح دارد که کارگزاران دولت اسلامی باید علاوه بر احاطه به دانش فهم روح قانون، امین و امانت‌دار باشد و همان روح قانون را بدون توجه به مصالح شخصی فهم و در ادامه اجرا و پیاده کند.

  وی سپس به ضرورت نظارت دولت اسلامی بر کارمندان خود پرداخت و گفت: متاسفانه گاهی برخی کارمندان می توانند کاری را در کمترین زمان انجام دهند؛ اما مردم را سر می دوانند‌ که این امر خلاف امانتداری است.

  ایشان با بیان این که دولت تراز انقلاب اسلامی باید هم در ارائه لوایح قانونی و هم در اجرای قوانین، عادل و امانت‌دار باشد گفت: قوانین باید وسیله اجرای عدل باشند؛ پس فراموش نکنیم که قانون برای سد راه اجرای عدل نیست.

  وی با تاکید بر این که دولت باید برای اجرای عدل دل بسوزاند و خودش را فدای مردم کند؛ یاد و خاطره رئیس جمهور شهید را گرامی داشت و خاطر نشان کرد: یکی از امتیازات آقای رئیسی این بود که خودش را فدای ملت کرد.

  عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تصریح بر این که دولت تراز انقلاب اسلامی باید هم در ارائه لوایح قانونی و هم در اجرای قوانین، عادل و امانت‌دار باشد تاکید کرد: دولت باید برای اجرای عدل دل بسوزاند و خودش را فدای مردم کند.

 • رکن‌آبادی: انقلاب اسلامی ایران پیام «تاریخ‌ساز و تمدن‌ساز بودن زن» را به جهان صادر کرد

  رکن‌آبادی: انقلاب اسلامی ایران پیام «تاریخ‌ساز و تمدن‌ساز بودن زن» را به جهان صادر کرد

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - شورای بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با همکاری بخش بانوان مجمع جهانی اهل بیت(ع)، نشست تخصصی بین‌المللی خانواده متعهد و مقاوم در مدرسه عاشورا را برگزار کرد.

  این نشست که در دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار شد، خانم دکتر ایران رکن‌آبادی، مسئول امور بین‌الملل بانوان مجمع جهانی اهل بیت(ع) با موضوع «تعهد به خانواده در گفتمان مقاومت اسلامی»، و جمعی از مسئولین حوزه بانوان در عرصه بین‌الملل و مقاومت سخنرانی نمودند.

  همچنین با هماهنگی انجام شده از سوی بخش بانوان مجمع خانم‌ها سمیرا خادم از کشور دانمارک (به زبان انگلیسی) با موضوع «بررسی تطبیقی تعهد به خانواده در سلوک و فرهنگ حسینی و فرهنگ غرب» و زینب فرحات، فعال بین‌المللی حوزه مقاومت و فلسطین با موضوع «خانواده و انتقال فرهنگ و شعائر حسینی(ع) از دیگر سخنرانان این همایش بودند.

  در این نشست خانم دکتر رکن‌آبادی ضمن تشکر از جمع حاضر نسبت به ادای احترام به مقام شامخ شهدا خصوصاً شهدای مقاومت، ابتدا در خصوص اهمیت و جایگاه ارزنده خانواده عنوان کرد: خانواده از نگاه اسلام و آموزه‌های دینی، نهادی بسیار ارزشمند و مقدس قلمداد می‌گردد و اگر قرار باشد تا انسان برای نیل به ترقی، کمال و سعادت به سرعت پیشرفت کند به طور حتم تشکیل خانواده مؤثرترین و قوی‌ترین حرکت به سوی این ارتقاء تصاعدی است.

  وی با اشاره به بیان استاد شهید مطهری توضیح داد: پختگی و پویایی در تشکیل خانواده و در پرتو ازدواج وجود دارد که در مدرسه پیدا نمی‌شود، در جهاد با نفس پیدا نمی‌شود در نماز شب پیدا نمی‌شود این کمالات را فقط در تشکیل خانواده می‌توان بدست آورد. لذا تلاش در مسیر بالندگی و پیشرفت خانواده در زمره عبادات و به منزله برترین کارها یعنی جهاد فی سبیل الله قرار گرفته است. یعنی خانواده به صورت تکوینی موجب تکامل شخصیت و ارتقاء اعضای خانواده می‌گردد.

  خانم رکن آبادی ادامه داد: از سوی دیگر درک و اعتقاد به گفتمان مقاومت و جریان مقاومت و جبهه مقاومت هم جزء معارفی است که کانون اصلی و مهم ایجاد تشکیل و استمرار آن هم در همین خانواده قرار دارد. گفتمان مقاومت یک معرفت، مکتب و اندیشه‌ای است که در بستر خانواده نشو و نما می‌کند و مقوله‌ای ظاهری یا تقلید کورکورانه نیست که اگر چنین بود جبهه مقاومت بدون اعتقاد به آن معرفت توان استمرار و طی مسیر پر فراز و نشیب آن را نداشت.

  وی اضافه کرد: گفتمان و محور مقاومت، سپری در مقابل هجمه به بدنه امت اسلام، فرهنگ امت اسلامی و ارزش‌های نورانی اسلام است که کانون و محور شکل گیری آن خانواده است و راهبردهای اسلام در خصوص اهمیت جایگاه و کارکردهای خانواده بر ترسیم الگوی خانواده متعادل و تبیین ویژگی‌های خانواده آرمانی در مسیر پرورش فرزندان و انتقال فرهنگ به ویژه فرهنگ مقاومت تاکید دارد.

  رکن آبادی در پایان با بیان اینکه تاریخ ساز بودن و تمدن ساز بودن زن پیامی بود که انقلاب اسلامی ما به جهان صادر کرد، گفت: گفتمان محوری، رسالت اصلی ما در حوزه خانواده است همانطور که در خانواده اهل‌بیت(ع) نیز تاریخ سازی از طریق خانواده رقم خورده و در فرهنگ عاشورا هم پایداری از جایگاه خانواده محقق شده است.

  شورای بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با همکاری بخش بانوان مجمع جهانی اهل بیت(ع)، نشست تخصصی بین‌المللی خانواده متعهد و مقاوم در مدرسه عاشورا را برگزار کرد.

 • بهبهانی‌پور: استقبال از انتشارات مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کوالالامپور بسیار خوب بود

  بهبهانی‌پور: استقبال از انتشارات مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کوالالامپور بسیار خوب بود

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - ابنا ـ نمایشگاه بین المللی کتاب کوالالامپور با حضور ۱۷ کشور از تاریخ ۴ خرداد لغایت 13 خرداد برگزار شد و انتشارات مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام تنها ناشر حاضر از سوی جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه بود.

  به بهانه حضور «مصطفی بهبهانی‌پور» مدیرکل خدمات فرهنگی و انتشارات مجمع جهانی اهل بیت(ع) در این نمایشگاه بین‌المللی، خبرنگار ابنا با وی گفت‌وگو کرده است که در پی می‌آید:

  ابنا: چه کتاب‌های شیعی در نمایشگاه بین المللی کتاب کوالالامپور ارائه شد؟ آیا محدودیتی در زمینه ارائه کتاب های شیعی با توجه به برخی از اتفاقات ضد شیعی در مالزی وجود داشت؟

  انتشارات مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) برای اولین بار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کوالالامپور حضور یافت. انتشارات مجمع در این نمایشگاه بیش از 60 عنوان از آثار خود را به زبان‌های انگلیسی و اندونزیایی به مخاطبان عرضه نمود. متاسفانه پیش از حضور و حین حضور با محدودیت‌های مختلف درباره حضور انتشارات مجمع مواجه شدیم لکن به لطف الهی و عنایت حضرات معصومین (ع) مشکل خاصی پیش نیامد.

  برخی کتب در این نمایشگاه درباره شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی بودند اما در کل فضای نمایشگاه و ناشران، جو فرهنگی و به دور از نزاع‌های مذهبی بود.

  توجه دولت مالزی در برگزاری این نمایشگاه، سرمایه‌گذاری روی قشر کودک و نوجوان بود و برنامه‌های متعددی را در این زمینه به اجرا گذاشت. ضمن اینکه ناشران متعددی که در حوزه کتاب کودک، نوجوان و جوان فعال بودند در نمایشگاه حاضر بودند.

  ابنا: چه انتشارات شیعی غیر از مجمع در نمایشگاه کتاب مالزی شرکت کرده بودند؟ همچنین وضعیت استقبال چگونه بود؟

  انتشارات مجمع جهانی اهل بیت (ع) تنها نماینده شیعی و تنها نماینده جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب کوالالامپور بود. علی‌رغم تمام محدودیت‌هایی که در نمایشگاه وجود داشت و محدودیت‌هایی که برای شیعیان مالزی وجود دارد، تمامی کتب ارائه شده مجمع، با استقبال خوب مواجه شد، تمام کتاب‌ها به فروش رفت و تمام شد؛ عمده کتاب‌های ما در روزهای ابتدایی به اتمام رسید و ما شرمنده برخی عزیزان می‌شدیم.

  بازدید کنندگان از عدم وجود منابع شیعی برای تحقیق و مطالعه در کشور مالزی گلایه داشتند و حضور انتشارات مجمع را فرصت مغتنمی معرفی می‌کردند. یکی دیگر از بازخوردهای ملموس، ابراز تأسف و تسلیت‌گویی بازدیدکنندگان به نیروهای غرفه ما برای شهادت رئیس جمهور فقید و هیئت همراه آن شهید عزیز بود.

  ابنا: اساسا کتاب‌های دینی در نمایشگاه کتاب مالزی چه جایگاهی داشت؟  

  مردم مالزی اساساً کتابخوان و علاقه‌مند به فرهنگ هستند و توجه ویژه‌ای به کتاب دارند. البته این توجه در میان توده مردم، عمدتاً به رمان و داستان است و در میان نخبگان آگاهی از مسائل اسلامی و دینی رواج خوبی دارد. به نحوی که در نمایشگاه مذکور سه ناشر از کشور مصر که کتب دینی و مذهبی به زبان عربی عرضه می‌کرد، استقبال مناسبی از آنها می‌شد.

  ابنا: وضعیت اعلام آمادگی همکاری انتشارات دیگر با انتشارات مجمع برای کارهای مشترک چگونه بود؟

  در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کوالالامپور توفیق داشتیم با بیش از 15 ناشر از کشورهای انگلیس، مالزی، اندونزی، مصر و کره جنوبی که فعالیت آن‌ها با فعالیت انتشارات مجمع جهانی اهل بیت (ع) تناسب و ارتباط داشت، گفت‌وگو و رایزنی داشته باشم. با برخی از این ناشران توافقات خوبی صورت پذیرفت و کارهای اجرایی آن شروع شده است. برای مثال موفق شدیم تفاهم چاپ 25 جلد از آثار مجمع را با همکاری صد درصدی  ناشر اندونزیایی در کشور اندونزی رقم بزنیم و کارهای مقدماتی آن شروع شده است.

  انتشارات مجمع جهانی اهل بیت (ع) موظف است از هر فرصتی برای همکاری و توسعه روابط بهره گیرد. بنابراین پیگیری‌ها تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت.

  ابنا: وضعیت بازار نشر در مالزی را به صورت مختصر چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  همانطور که عرض کردم بازار کتاب مالزی را  بویژه در عرصه رمان و داستان بسیار پر رونق دیدم. از طرفی ناشران با عرضه آثار جدید و تبلیغات گسترده در شبکه‌های اجتماعی بویژه تیک تاک فعالیت‌های چشمگیری داشتند و توفیقات زیادی را رقم زدند. از طرف دیگر مردم مالزی به کتاب و آثار مولفان برتر، اقبال زیادی دارند. در این کشور، نویسندگان رمان به عنوان سلبریتی به حساب می‌آیند و تاثیر خوبی روی مخاطب دارند و در عرصه نمایشگاه و فضای مجازی، دارای مخاطبان و دنبال کنندگان زیادی هستند.

  مدیرکل خدمات فرهنگی و انتشارات مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: علی‌رغم تمام محدودیت‌هایی که در نمایشگاه وجود داشت و محدودیت‌هایی که برای شیعیان مالزی وجود دارد، تمامی کتب ارائه شده مجمع با استقبال خوب مواجه شد.

 • وعده نابودی اسرائیل، با عمومیت یافتن برائت محقق می‌شود/ حج بدون انزجار و برائت، حج سکولار است

  وعده نابودی اسرائیل، با عمومیت یافتن برائت محقق می‌شود/ حج بدون انزجار و برائت، حج سکولار است

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - کنگره حج، علاوه‌ بر اینکه عبادتی فردی است و جان آدمی را صفا می‌دهد، همزمان به عنوان اجتماعی بزرگ و فرصتی مغتم برای عدالت‌خواهی، مبارزه با طاغوت و سر دادن فریاد مظلومیت ملت مسلمان است.

  در فرصتی که چهره شیطانی اسرائیل، صهیونیسم جهانی و قدرت‌های استکباری عیان شده و مردم غیرمسلمان دنیا از شرق تا غرب عالم، درگیر موج بیداری شده‌اند؛ حج امسال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ایام حج، فرصت ویژه برای مسلمانان است تا در بزرگترین اجتماعشان، مظلومیت مردم فلسطین را فریاد بزنند و حج ابراهیمی را مطابق فرمان خداوند؛ نه استکبار جهانی به جای آوردند.

  در این راستا، نشست علمی «حج؛ مظهر اقتدار اسلام و نماد برائت از استکبار» با تاکید بر موضوع حج برائت، با حضور و ارائه حجت‌الاسلام‌والسلمین «سعید صلح‌میرزائی» استاد حوزه و نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و حجت‌الاسلام‌والسلمین «حسین رفیعی» استاد حوزه و نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، در خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا برگزار شد.

  ولایت، جامعه را منسجم می‌کند

  در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام‌ صلح‌میرزائی به محتوای عبادات اسلامی اشاره کرد و بیان داشت: تمام عبادات در امتداد هدف اساسی بعثت انبیاء هستند تا جامعه به کارخانه‌ی انسان‌سازی تبدیل شود و مردم به گونه‌ای زیست کنند که حیات همه‌ی آن‌ها، حیات توحیدی باشد؛ لذا برای این امر، عنصر ولایت در دین تعریف شده که اعم از ولایت اهل‌بیت(ع) می‌باشد و شامل ولایت خدا و رسول‌ا‌لله(ص) نیز می‌شود.

  وی به جنبه‌های مختلف ولایت اشاره کرد و جنبه مرکزی آن را ولایت خدا، پیامبر(ص) و امام(ع) دانست و گفت: ولایت ولیّ‌فقیه نیز در امتداد ولایت مرکزی شکل می‌گیرد. ولیّ، قلب جامعه‌ی ولایی و جامعه‌ی اسلامی را تشکیل می‌دهد و سبب انسجام داخلی می‌شود؛ لذا در روایات ما آمده که «وَ لَمْ تُنَادَ بِشَيْ‏ءٍ مَا نُودِيَ بِالْوَلَايَةِ یعنی آنگونه که به ولایت ندا داده شده، به چیزی ندا داده نشده است».

  حجت‌الاسلام‌ صلح‌میرزائی، به تشریح دو جنبه‌ی دیگر ولایت پرداخت و بیان داشت: اولین جنبه، مرزگذاری با غیر است و جنبه‌ی دیگر نیز تقویت اتحاد و برادری می‌باشد که هر دو امر، اقتدارآفرین هستند؛ یعنی جامعه‌ای که هویت خود را پیدا کرده و با مرزگذاری با غیر خود متمایز شده، وحدت هدف و عمل پیدا می‌کند و به یک جامعه‌ی مقتدر و قوی تبدیل می‌شود. حضرت رسول(ص) و همچنین اهل بیت(ع) نیز همیشه تلاش می‌کردند تا جایگاه امام به عنوان قطب مرکزی جامعه باشد و اتحاد ایجاد کند. روایت معروفی از امام صادق(ع) نقل شده که ایشان در منا به چهار جهت فرمودند که «إنَّ رَسُولَ اللَّهِ كَانَ الْإِمَامَ ثُمَّ كَانَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ ثُمَّ الْحَسَنُ ثُمَّ الْحُسَيْنُ ثُمَّ عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ ثُمَّ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ ثُمَّ هَهْ» یعنی ایشان مسئله امامت و ولایت را به چهار جهت فریاد می‌زنند تا همه مردم بشنوند و در این امر، وحدت داشته باشند.

  استاد حوزه علمیه افزود: اهل‌بیت(ع) همیشه بین جریان شیعه و غیرشیعه فاصله ایجاد می‌کردند؛ حتی این فاصله را بین جهان اسلام و غیراسلام نیز حفظ می‌کردند. در این راستا، اهل‌بیت(ع) همواره تقویت مرزها را نیز در دستور کار قرار می‌دادند؛ روزی شخصی نزد امام(ع) رفت و عرضه داشت که «من برای جهاد نذر کرده‌ام. حضرت فرموده‌اند: تنها گزینه‌ات این است که در مرز، مرزبان شوی و حتی‌الامکان دست به شمشیر نبری، مگر این‌که احساس کنی ورود دشمن باعث از بین رفتن دِين محمد(ص) و یا ضرر به مسلمین می‌شود، آنجا باید دست به شمشیر هم ببرید، اگرچه ما اجازه نمی‌دهیم شما تحت ولایت طاغوت جهاد کنید الّا در این موارد».

  5a5e3db9-97a2-4757-a2c7-d133ef07b230.jpg

  حج، مانور قدرت جامعه‌ی اسلامی است  

  نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری به عبادت‌های جمعی اسلام مانند: حج، نماز جمعه، نماز عیدین، نماز جماعت و زیارت ‌اهل‌بیت(ع) اشاره کرد و ابراز داشت: تمام این عبادات، ولیّ را به عنوان قطب جامعه معرفی می‌کند تا انسجام درونی در جامعه ایجاد شود. حج، یقینا یک مانور قدرت برای جامعه‌ی اسلامی است و بسیاری از راهکارهای اهل‌بیت(ع) برای انسجام‌بخشی جامعه در ایام حج پیموده‌ شده است؛ همانند دیدارهایی که بین شیعیان مناطق مختلف با اهل‌بیت(ع) اتفاق ‌می‌اُفتاد. لذا حج به عنوان راهکاری اساسی برای انسجام جامعه و تقویت معنویت است که همین معنویت نیز اقتدار می‌آفریند.

  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین صلح‌میرزائی، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در اهمیت مرزگذاری، بیان داشت: اگر ما مرز را رقیق کنیم، آرام آرام می‌بینید که دشمن ورود پیدا می‌کند، راه نفوذ از طریق تقویت مرز اتفاق می‌افتد، آن هم تقویت ممیزات خودی و بیان ممیزات دیگری که می‌تواند جبهه‌ی استکبار باشد، می‌تواند نسخه‌های بدلی اسلام و یا نسخه‌های بدلی تشیع باشد، البته نوع برخورد با هر کدام از این‌ها نیز در اندیشه‌ی اساسی اسلام متفاوت است؛ ممکن است دیگری از نظر عقاید وجود داشته باشد ولی در مقام رفتار، به دنبال حذف مسلمانان نباشد و ما هم می‌توانیم با آنان معامله و برخورد داشته باشیم.

  استاد حوزه علمیه، حج امسال را همگام با موج بیداری اسلامی و انسانی دانست و اظهار داشت: به برکت عملیات طوفان‌الاقصی، ثمره تمام شعار‌های چندین ساله انقلاب در مورد اسرائیل، عیان شد. انقلاب ما با مسئله‌ی فلسطین همزاد است و امام خمینی(ره) از سال 42 به مسئله نفوذ اسرائیل اشاره کرده بودند. امام خمینی(ره) در نامه‌ی «قیام لله» که سال 1323 نگاشته شده می‌فرمایند «اگر ما اتفاق نظر داشتیم و قیام لله کرده بودیم، این‌گونه نمی‌توانستند بر گُرده‌ی ما سوار شوند»؛ ایشان هم به استبداد داخلی و همینطور استکبار جهانی اشاره می‌کنند که در مورد قصه‌ی فلسطین نیز صادق است.

  نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: امروزه با وجود فضای سانسور شدید، نوعی بیداری در میان دانشجویان آمریکایی اتفاق افتاده و برخورد خشن پلیس نیز مانع حمایت آنان از فلسطین نشده است؛ لذا سبب شد تا حضرت آقا پیامی صادر کنند و به آنان بگویند که «شما در قسمت درست تاریخ ایستاده‌اید».

  وی، حج ابراهیمی را مُلازم با مسئله برائت دانست و خواستار هم‌آوایی حداکثری عموم مسلمین در حج امسال شد.

  حجت‌الاسلام‌ صلح‌میرزائی، پیشنهاد اجتماع اهل برائت را همانند اجتماع اربعین مطرح کرد و بیان داشت: اجتماعی از مؤمنین هستند که از یکی از شهرستان‌ها به سمت مشهد امام رضا(ع) پیاده‌روی می‌کنند، شاید به مدت 30 روز در راه باشند و در انتهای این برنامه، برائت‌نامه‌ای را امضاء می‌کردند؛ در برائت‌نامه آمده که ما کسانی هستیم که پیمان می‌بندیم در صورت لزوم، با دشمنان خدا بجنگیم، پیمان می‌بندیم که این عصای پیاده‌روی را کنار بگذاریم و به جای آن سلاح برداریم. 

  استاد حوزه علمیه، برخی رفتارهای حاکمان سعودی را مطابق خواست و رضایت جبهه‌ی استکبار دانست و ابراز داشت: اخیرا تعدادی از اهالی رسانه‌ی ایران را از عربستان اخراج کردند، زیرا این سوال را از حجاج پرسیدند که نظرتان درباره‌ی مسئله‌ی فلسطین چیست؟ این رفتار حکام سعودی در ادامه‌ی سکوت مرگ‌بار آنان در جریان جنایت اسرائیل در فلسطین می‌باشد. من نسبت به محدودیت‌های سنگینی که برای حجاج ایرانی ایجاد ‌کردند، خوشبین نیستم چراکه اجازه نمی‌دهند تا صدای حجاج در جهان منعکس گردد.

  نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری، رسانه‌ای شدن مسئله برائت در حج را وظیفه‌ی عمومی و همگانی دانست و اظهار کرد: اگر بخواهیم نابودی اسرائیل را تسریع ببخشیم و وعده رهبری مبنی بر اینکه «اسرائیل، 25 سالگی را نمی‌بینید» محقق شود، باید به درستی عمل کنیم چرا که طبق بیانات ایشان، این وعده بدون عمل محقق نمی‌شود. تا زمانی که مسئله برائت، عمومیت پیدا نکند و اهل رسانه نیز این مسئله را به عنوان وظیفه‌ا‌ی دینی، اسلامی، الهی و ابراهیمی نبینند، وعده نابودی اسرائیل محقق نخواهد شد.

   

  6a5e3db9-97a2-4757-a2c7-d133ef07b230.jpg

  حج، عبادت حکومت اسلامی است   

  در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی به بیان نکاتی در خصوص حج پرداخت و بیان داشت: نکته اول این‌که روح حاکم بر فضای حج به عنوان عملی عبادی است. نکته‌ی دوم نیز زیربنای برائت در حج می‌باشد که راهبرد و نقشه‌ای برای ایجاد یک الگوی تمدنی است. نکته‌ی سوم نیز اهمیت حج برائتی با توجه به شرایط و اقتضائات امروزه می‌باشد.

  وی در پاسخ به این سوال که «روح حج به چه چیزی برمی‌گردد و باطن این مناسک و اعمال چیست؟» گفت: حج، عبادتی منحصربه‌فرد است که علاوه‌بر بُعد فردی، ناظر به بُعد اجتماعی و سیاسی نیز می‌باشد و حتی از نماز جماعت و نماز جمعه‌ نیز نمود اجتماعی و سیاسی بیشتری دارد لذا می‌توان حج را به عنوان «عبادت حکومت اسلامی» تلقی کرد. روح حاکم بر حج، توحید است؛ هم توحید فردی که ناظر به خودسازی است و هم توحید اجتماعی و سیاسی که ناظر به جامعه‌پردازی می‌باشد. توحید در مسئله‌ی حج امتداد پیدا می‌کند و از عبادت فردی به عبادتی سیاسی و اجتماعی تبدیل می‌شود.

  استاد حوزه علمیه افزود: طبق بیان مقام معظم رهبری، یکی از راهبردهای اساسی برای تحقق تمدن نوین اسلامی، حج است که موجب اُمّت‌سازی می‌شود؛ همانند اربعین حسینی که یکی از مظاهر آن اُمّت‌سازی می‌باشد.

  نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با ذکر این نکته که حج علاوه‌بر روح توحید، شامل مبارزه با طاغوت و شرک نیز می‌شود، بیان داشت: خداوند در آیه‌ی 36 سوره‌ی نحل می‌فرمایند «وَ لَقَدْ بَعَثْنا في‏ كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ»؛ یعنی هدف بعثت انبیاء، بندگی خدا و اجتناب از طاغوت است و این دو در کنار هم قرار می‌گیرند.

  حجت‌الاسلام رفیعی، ریشه برائت در حج را در سیره رسول الله(ص) دانست و گفت: اگر انزجار و برائت در حج وجود نداشته باشد، شاهد حج سکولار خواهیم بود که زمینه‌ی تمدن‌سازی ندارد. اگر در حج اجتناب وجود نداشته باشد، رسالت و هدف بعثت انبیاء(ص) دچار نقصان خواهد شد لذا اجتناب از طاغوت نیز شرط است. برائت جزء حج است و در اصل جزء مقوّم حقیقی آن است که توحید اجتماعی و سیاسی را در جامعه امتداد می‌دهد.

  ترس صهیونیسم جهانی از کنگره حج

  وی نکته‌ای را ناظر به پیام‌های مقام معظم رهبری خطاب به حجاج بیان کرد و افزود: با پیام امسال رهبری، مجموعا 36 پیام خطاب به حجاج صادر شده که نقشه‌ی راهی برای نخبگان و سران کشورهای اسلامی است. این پیام‌ها علاوه‌بر دشمن‌شناسی، حاوی توصیه‌های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی نیز می‌باشد. این پیام‌ها شامل سه مطلب اساسی هستند؛ یعنی هم نقشه‌ی راه برای نخبگان است، همچنین حکّام اسلامی را انذار می‌دهد و در نهایت، توصیه‌هایی را به مردم گوشزد می‌کند.

  استاد حوزه علمیه، نمود و بروز حج برائت را در انزجار از صهیونیسم معرفی کرد و بیان داشت: امروزه یکی از ترس‌های هر ساله صهیونیسم جهانی، کنگره‌ی حج  می‌باشد. الحمدلله بعد از شکل‌گیری انقلاب اسلامی و تمرکز بر مسئله‌ی برائت در حج، پیام‌ انقلاب به نحوی منتقل شده که جبهه‌ی مقاومت در قلب اروپا و آمریکا شکل گرفته است.

  نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: حج برائت امسال، در نقطه‌ی اوج قرار دارد و هم‌آوایی مسلمانان و غیرمسلمانان را به همراه خواهد داشت. امسال، غیرمسلمانان مانند کسانی که در حج ابراهیمی شرکت می‌کنند، ندای برائت سر می‌دهند و این  اتفاق در جای جای دنیا رقم می‌خورد. صهیونیسم و آمریکا، مظهر شیطان و کفر بر روی زمین هستند که نمی‌خواهند حقیقت اسلام ناب تحقق پیدا کند.

  حجت‌الاسلام رفیعی در پایان گفت: تمام تلاش ما این بود که فلسطین، مسئله‌ی اول جهان اسلام شود، ولی امروزه مسئله‌ی اول جهان است و دشمن با امپراطوری رسانه‌ای خود نیز نتوانست از این امر جلوگیری کند. این اتفاق، حاکی از قدرت‌نمایی جمهوری اسلامی ایران در موازنه‌ی قدرت‌های سیاسی، اجتماعی، نظامی و فرهنگی است که می تواند این موازنه‌ی قدرت را در دنیا به‌هم بریزد و قدرت جدیدی را در مقابل بلوک شرق و غرب ایجاد کند؛ لذا انقلاب اسلامی باعث شد که مقاومت شکل بگیرد و موجب بیداری ملت اسلامی و سایر ملل دنیا گردید.

  اگر انزجار و برائت در حج وجود نداشته باشد، شاهد حج سکولار خواهیم بود که زمینه‌ی تمدن‌سازی ندارد. اگر در حج ابراهیمی اجتناب وجود نداشته باشد، رسالت و هدف بعثت انبیاء(ص) دچار نقصان خواهد شد، لذا اجتناب از طاغوت نیز شرط است.

 • دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع): مرحوم آیت‌الله طه‌محمدی منشأ خدمات و برکات فراوان بودند

  دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع): مرحوم آیت‌الله طه‌محمدی منشأ خدمات و برکات فراوان بودند

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با صدور پیامی، درگذشت آیت الله غیاث‌الدین طه محمدی را تسلیت گفت.

  متن پیام آیت‌الله رضا رمضانی به شرح زیر است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  انا لله و انا الیه راجعون

  خبر ارتحال عالم مجاهد و خدوم آیت الله غیاث‌الدین طه محمدی، موجب تأثر و تأسف گردید.

  این عالم وارسته و خدمتگزار، عمر شریف خود را در تعلیم و تعلّم و خدمت به اسلام عزیز و نشر معارف قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام صرف کردند و در عرصه‌های مختلف چه در دوران مبارزات علیه رژیم سابق و چه در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی، حضور فعّال و پرثمر داشتند. ایشان در جایگاه نمایندگی امام رحمه‌الله در فامنین و نمایندگی رهبر معظم انقلاب در استان همدان و نمایندگی استان در خبرگان رهبری، منشأ خدمات و برکات فراوان بودند.

  اینجانب رحلت آن خدمتگزار به قرآن و عترت علیهم‌السلام و مدافع انقلاب، نظام و ولایت را به محضر رهبر معظم انقلاب، حوزه‌های علمیه، مردم شریف همدان و ارادتمندان به‌ویژه فرزندان داغدار و برومند آن مرحوم، تسلیت عرض می‌نمایم و از درگاه حق جل‌جلاله برای روح آن فقید سعید، رحمت و مغفرت، علوّ درجات و حشر با موالیانش و برای همه داغدیدگان و بازماندگان، صبر جمیل و اجر جزیل، مسئلت دارم.

  رضا رمضانی

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با صدور پیامی، درگذشت آیت الله غیاث‌الدین طه محمدی را تسلیت گفت.

 • بیانیه آیت‌الله هادوی تهرانی در پی تعطیلی شبکه تلویزیونی تمدن و مدرسه علوم دینی و دانشگاه اهل بیت(ع) افغانستان

  بیانیه آیت‌الله هادوی تهرانی در پی تعطیلی شبکه تلویزیونی تمدن و مدرسه علوم دینی و دانشگاه اهل بیت(ع) افغانستان

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - آیت الله «مهدی هادوی تهرانی» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با صدور بیانیه ای به صدور حکم تعطیلی شبکه تلویزیونی تمدن و مدرسه علوم دینی و دانشگاه اهل بیت علیهم السلام از سوی حکومت طالبان واکنش نشان داد.

  وی در این بیانیه تاکید کرد که شبکه تلویزیونی تمدن از افتخارات ملی افغانستان محسوب می شود که سال ها بدون وابستگی به یک جریان خاص سیاسی به ترویج فرهنگ اصیل اسلامی و تقویت برادری اسلامی مفتخر بوده است و این شبکه به همراه مدرسه علوم دینی اهل بیت علیهم السلام و دانشگاه اهل بیت علیهم السلام از خدمات ماندگار شخصیت بزرگ افغانستان مرحوم آیت الله محسنی اعلی الله مقامه الشریف است.

  متن این بیانیه به شرح زیر است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  انا لله و انا الیه راجعون

  با کمال تأسف و تأثر اطلاع حاصل شد که وزارت عدلیه حکومت طالبان، در کشور عزیز افغانستان، در اقدامی شتابزده حکم به تعطیلی شبکه تلویزیونی تمدن و مدرسه علوم دینی و دانشگاه خاتم النبيين ص را صادر کرده است.

  باید توجه داشت که شبکه تلویزیونی تمدن از افتخارات ملی افغانستان محسوب می شود که سال ها بدون وابستگی به یک جریان خاص سیاسی به ترویج فرهنگ اصیل اسلامی و تقویت برادری اسلامی مفتخر بوده است و این شبکه به همراه مدرسه علوم دینی خاتم النبيين ص و دانشگاه خاتم النبيين ص از خدمات ماندگار شخصیت بزرگ افغانستان مرحوم آیت الله محسنی اعلی الله مقامه الشریف است. آیت الله محسنی رحمه الله که نزدیک بیست سال پیش از فعالیت های حزبی کناره گیری کرده بود، در تلاش برای ارتقا فرهنگی کشور عزیز افغانستان این مراکز را که زمین و تمام ما یملک آن به نام ایشان است، تأسیس کرد و با استقبال تمام مسلمانان غیور افغانستان مواجه شد.

  بی شک عالمان برجسته و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی افغانستان به وظیفه الهی خود در دفاع از این میراث ملی، فارغ از گرایش های سیاسی، عمل خواهند کرد.

  امید است حکومت طالبان با درایت و عدالت در این موضوع بازنگری کرده و امکانات بیشتری را برای تقویت این مراکز ارزشمند فراهم کند.

  مهدی هادوی تهرانی

  قم

  1403-3-19

  شایان ذکر است که وزارت دادگستری حکومت طالبان اعلام کرده است که فعالیت‌های شبکه تلویزیونی تمدن، حوزه علمیه خاتم‌النبیین(ص) و دانشگاه خاتم‌النبیین به دلیل تعلق این نهادها به حزب سیاسی و ساخت ساختمان‌های این مراکز در زمین‌های غصب‌شده طالبان ، متوقف می‌شود.

  عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به تعطیلی شبکه تلویزیونی تمدن و مدرسه علوم دینی و دانشگاه اهل بیت(ع) افغانستان از سوی حکومت طالبان، واکنش نشان داد.

 • شهید رئیسی و امیرعبداللهیان، تفکّر «مقاومت اسلامی» را در جهان نهادینه کردند

  شهید رئیسی و امیرعبداللهیان، تفکّر «مقاومت اسلامی» را در جهان نهادینه کردند

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - در حاشیه بزرگداشت شهدای خدمت که از سوی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و جامعة المصطفی العالمیه(ص) با حضور علما، طلاب و دانش‌پژوهان کشورهای مختلف جهان در قم برگزار شد، دکتر «عصام العماد» اندیشمند و مستبصر برجسته یمنی، پیرامون اهمیت برگزاری این نشست به خبرنگار ابنا گفت: قدرشناسی از بزرگانی همچون شهدای راه خدمت، احترام به قرآن، دین و اعتقادات ما است؛ من افتخار می‌کنم که در این کنفرانسی که از سوی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و جامعة‌المصطفی‌العالمیه(ص) برای این دو شهید عزیز( شهید آیت‌الله رئیسی و شهید امیرعبداللهیان) و دیگر شهدای خدمت برگزار شد، شرکت می‌کنم.

  وی با اشاره به اقدامات بین‌المللی شهید آیت‌الله رئیسی و شهید امیرعبداللهیان، بیان داشت: این دو شخصیت در عرصه جهانی تأثیر گذار بودند و تحوّل آفریدند. اکنون تفکر مقاومت اسلامی در جهان شناخته و نهادینه شده، حتی به درون جامعه آمریکا نیز نفوذ کرده است لذا می‌توان گفت که این اتفاق، ثمره تلاش‌های این دو شهید عزیز بوده و نقش اول را در این زمینه ایفا کردند.

  گفتنی است در این مراسم، آیت‌الله «رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر «عباسی» رئیس جامعة المصطفی العالمیه(ص) و حجت‌الاسلام‌والمسلمین «الدقاق» از علمای بحرین، به سخنرانی پرداختند.  

  دکتر «عصام العماد» اندیشمند و مستبصر برجسته یمنی با اشاره به اقدامات بین‌المللی شهید آیت‌الله رئیسی و شهید امیرعبداللهیان، بیان داشت: این دو شخصیت در عرصه جهانی تأثیرگذار بودند و تحوّل آفریدند.

1-آمار «مجمع جهانی اهل‏ بیت(ع)» از شیعیان اندونزی ـ سال 2008

 

جمعیت کشور: 221.900.000

جمعیت مسلمانان: 195.372.000

جمعیت شیعیان: 1.952.720

درصد شیعیان نسبت به جمعیت کشور: 0.9 درصد

 

‏2-آمار «دائرةالمعارف امام حسين(ع)» از شیعیان اندونزی‏ ـ سال 2000

 

جمعیت کشور: 219.266.557

درصد شیعیان نسبت به جمعیت کشور: 12.65 درصد

 

3- آمار انجمن دین و زندگی اجتماعی «مؤسسه ‏PEW» از‏ شیعیان‏ اندونزی ـ سال 2009

 

جمعیت کشور: بیش از 200.000.000

جمعیت مسلمانان: 202.867.000

جمعیت شیعیان: کمتر از 2.028.000

درصد شیعیان نسبت به جمعیت مسلمان کشور: کمتر از 1 درصد

پایگاه‌های مرتبط

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

 • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
 • 88950827 (0098-21)
 • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
9-5=? کد امنیتی