در جمع معلمان پاکستانی؛ آیت‌الله رمضانی: در انتقال مفاهیم دینی، ابتکار عمل داشته باشید

شنبه, 07 بهمن 1402

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ابتکار عمل در آموزش معارف دینی را ضروری دانست و بیان داشت: شایسته است معارف مرتبط با توحید، معاد و امامت را به شکل صحیح به نسل جدید منتقل کنید تا علاقمند به دین شوند نه اینکه از دین بگریزند.

آیت‌الله رمضانی: در انتقال مفاهیم دینی، ابتکار عمل داشته باشید

به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) - پیش از ظهر امروز شنبه ـ هفتم بهمن ماه 1402 ـ جمعی از معلمان پاکستانی ضمن بازدید از مجمع جهانی اهل بیت(ع) با آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیدار نمودند.

آیت الله رمضانی ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان، ایام شهادت حضرت زینب(س) را تسلیت گفت و بیان داشت: همواره روایت‌گری حوادث مهم، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اگر یک واقعه از جمیع جهات بررسی و سپس معرفی شود، جهاد بزرگی است که حضرت زینب(س) آن را جامه عمل پوشاند. امیدوارم همه ما، حضرت زینب(س) را الگوی زندگی خود قرار دهیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) خطاب به حاضران جلسه اظهار داشت: شما معلم هستید و نقش تعلیمی دارید، به دانش خود اکتفا نکنید و بر آن بیافزایید. علم بی نهایت است و هر چه به دنبال آن برویم، همچنان ظرفیت کسب معرفت وجود دارد. در حوزه علمیه بر خلاف دانشگاه، فارغ التحصیلی معنا ندارد و علیرغم وجود سطوح تحصیلی، نباید از علم فاصله گرفت. بنده در این سن و با وجود مشغله های فراوان، همچنان پیگر مطالعات روزانه خود هستم.

وی علاوه بر اهمیت علم، بر اهمیت کسب معنویت تاکید کرد و آن را به مثابه بال دوم برای معلمان دانست.

آیت الله رمضانی به ادبیات خاص برای هر قشر مخاطب اشاره کرد و ابراز داشت: نمی توان به کسی که در ابتدای مسیر کسب علم است، مطالب سنگین آموزش داد چرا که متناسب با شرایط او نیست. بایسته است برای انتقال مفاهیم به کودکان، با زبان و ادبیات آنان آشنا باشید و به شکلی صحبت کنید که مفاهیم را بیاموزند.

15.jpg

وی ادامه داد: آموزگاران از روش‌هایی می توانند استفاده کنند تا با مخاطب ارتباط بگیرند از جمله مطالعه داستان و رمان که تأثیر بسزایی در ایجاد زبان مشترک بین مربی و مترّبی دارد. ساخت انیمیشن راه دیگری است که تأثیر بسیاری در مخاطب ایجاد می‌کند و گاهی بازدهی ساخت یک انیمیشن دینی از چندین ساعت کلاس آموزشی بیشتر است. بایسته است مجموعه‌ای به صورت تخصصی پیرامون ساخت انیمیشن برای کودکان به زبان اردو فعالیت نماید.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ابتکار عمل در آموزش معارف دینی را ضروری دانست و بیان داشت: شایسته است معارف مرتبط با توحید، معاد و امامت را به شکل صحیح به نسل جدید منتقل کنید تا علاقمند به دین شوند نه اینکه از دین بگریزند. تکالیف فردی کودکان را به زبان خودشان گوشزد کنید و شور و شعور دینی را به آنان انتقال دهید. اگر آداب دین از ابتدا به کودکان آموزش داده شود، نسل آینده نیز مؤدّب خواهد شد.

وی بر این نکته تاکید کرد که هر معلم باید مربی نیز باشد تا ادب را در همه ابعاد به شاگرد خود منتقل کند و انسان را تعالی ببخشد.

آیت الله رمضانی به داستانی از ارسطو اشاره کرد و بیان داشت: ارسطو در توصیف جایگاه مقام معلم و والدین چنین گفت که پدر و مادرم، مرا از عالم بالا به پایین آوردند اما معلم مرا از عالم پایین به عالم بالا برد و ارتقاء بخشید. شما معلمان جوان می‌توانید، نسل جدیدی را در کشور خود تربیت کنید و این افتخار بزرگ از آن شماست.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در انتهای سخنان خود، مجددا درگذشت آیت الله «محسن علی نجفی» عالم بزرگ پاکستانی را تسلیت گفت و برای تمام معلمان جوان آرزوی موفقیت کرد.

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
8*8=? کد امنیتی