اختر عباس: حضرت ابوطالب(ع) تسلیم و فرمانبر رهبر الهی بود

یکشنبه, 10 اسفند 1399

دبیرکل بنیاد طا‌ها تصریح کرد: اقدامات حضرت ابوطالب برای حفظ ماموریت و جان رسول اسلام لازم بود، البته قبلا نیز فداکاری‌هایی انجام داده بودند زمانی که رسالت پیامبر را فهمیده بود، تجارت خود را رها کرد از مناصب خود دست کشید در نتیجه با مشکلات مالی شدید روبرو شد.

 

اختر عباس: حضرت ابوطالب(ع) تسلیم و فرمانبر رهبر الهی بود

نشست "ابوطالب(ع) از دیدگاه اندیشمندان بین‌المللی" در نوبتِ صبح سومین روز همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص) صبح امروز پنج شنبه 21 اسفند 1399 در مدرسه امام خمینی(ره) شهر قم در حال برگزاری است.

حجت الاسلام «اختر عباس» دبیرکل بنیاد طا‌ها در هندوستان طی سخنانی در این همایش گفت: اگر هدف بزرگ باشد انسان شکست نمی‌خورد، ضعیف نمی‌شود، ترس ندارد و تنبلی نمی‌کند.

وی افزود: در زمان موجود بویژه طلاب و افاضل در قم هستند مقاومت را حس می‌کنند و نتیجه مقاومت را نیز می‌بینند. انقلاب بدون مقاومت پیروز نشده و بقای انقلاب نیز نیازمند مقاومت است. چون پیروزی در انقلاب یک مرحله است و بقای آن مرحله دیگری و سخت‌تر است. مقاومت کمتر از قیام انقلاب نیست.

اختر عباس با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران به اصول خود پایبند بوده است گفت: انقلاب اسلامی در برابر قدرت‌های استکباری مقاومت سختی را نشان داده است، چون لازمه مقاومت سختی‌ها و مشکلات است. بدون مشکلات مقاومت، جلو نمی‌رود و دوام نمی‌آورد.

این روحانی هندی در ادامه گفت: مشکلاتی که حضرت ابوطالب (ع) تحمل کرد و در آن سن بالا زمانی که تحریم اقتصادی و اجتماعی شد و به خاطر حفظ جان پیامبر (ص) ماندن در قبیله با دشواری‌ها همراه شد به دره‌ای پناه آورد و آن هم برای یکی دو روز نه بلکه به مدت سه سال در دره‌ای محاصره شد که فاقد امکانات اولیه و خورد و خوراک بود. کسی که نقش مهمی در تحفظ رهبر الهی ایفا کرد آن ذات حضرت ابوطالب (ع) است.

دبیرکل بنیاد طا‌ها تصریح کرد: اقدامات حضرت ابوطالب برای حفظ ماموریت و جان رسول اسلام لازم بود، البته قبلا نیز فداکاری‌هایی انجام داده بودند زمانی که رسالت پیامبر را فهمیده بود، تجارت خود را رها کرد از مناصب خود دست کشید در نتیجه با مشکلات مالی شدید روبرو شد. حتی برای تامین نیاز‌های فرزندان خود با مشکلات روبرو شد. حضرت ابوطالب برای این مقاومت قربانی زیاد داد.

اختر عباس گفت: حضرت ابوطالب بطور کامل تسلیم و فرمانبر بود و این مهمترین مساله‌ای است که انسان در برابر رهبر الهی چطور تسلیم باشد. این در عصر کنونی نیز مهم است، در وضع خوب و زمانی که همه چیز عادی باشد تسلیم بودن آدم‌ها را نمی‌توان به خوبی سنجید بلکه در اوضاع دشوار می‌توان قدرت تسلیم انسان‌ها را بهتر فهمید. حضرت ابوطالب که از لحاظ سنی بزرگ بود و بزرگ خانواده بود و از کودکی پیامبر را تربیت کرده بود در برابر رهبر الهی تسلیم محض بود و فداکاری کرد. ایشان به مدت سه سال هر شب در حفظ جان پیامبر اسلام فرزندان خود را به خطر می‌انداخت و جای پیامبر آنان را می‌خواباند. این بزرگترین نمونه مقاومت ابوطالب بود در طول تاریخ و به ویژه قدرت‌های استکباری موجود که شکل جهانی به خود گرفته اند.

این روحانی هندی گفت: امروز تمام قدرت‌های استکباری علیه جبهه حق متحد شده فشار می‌آورند، همان زمان تحریم و مشکلات است، اما ما با این نمونه عالی می‌توانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم. سربلندی حق و سرنگونی باطل بجز مقاومت راه دیگری وجود ندارد.

حجت الاسلام اختر عباس گفت: اگر مقاومت با اخلاص و الهی باشد و اهداف شخصی نیز نباشد در این صورت باطل هر چقدر قدرتمند باشد سقوط خواهد کرد. این وعده الهی است که او حق را مدد خواهد کرد و حق را پیروز کند. ثمره مقاومت را در سوریه، لبنان، یمن و ایران می‌بینیم.

دبیرکل بنیاد طا‌ها سیرت حضرت ابوطالب در زمان کنونی می‌تواند درس بزرگی برای همه ما باشد.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
9*5=? کد امنیتی