گزارشی از کمسیسون "آثار علمی آیت‌الله خرسان و دفاع از مکتب اهل بیت(ع)" در کنگره امناء الرسل

کمسیسون "آثار علمی آیت‌الله خرسان و دفاع از مکتب اهل بیت(ع)" پیش از ظهر امروز در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) در شهر قم برگزار شد.

 
گزارشی از کمسیسون

کمسیسون "آثار علمی آیت‌الله خرسان و دفاع از مکتب اهل بیت(ع)" ـ پیش از ظهر امروز چهارشنبه 2 آذرماه 1401 در طی برگزاری اولین کنگره امناء الرسل به ریاست حجت الاسلام و المسلمین «سید منذر حکیم» در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) در شهر قم برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «رضا مختاری» در ارائه مقاله "ویژگی‌ها و اولویت‌های آیت‌الله خرسان در پژوهش و فعالیت در عرصه خدمت به دین" اظهار داشت: آثار علامه خرسان در دفاع از مکتب تشیع و اهل بیت(ع) است و برخی از آثار ایشان برجستگی خاصی دارد.

وی افزود: علامه خرسان 9 جلد از 110 جلد بحارالانوار را تصحیح کرد و کتاب هایی درباره حضرت محسن(ع)، فدک، شق القمر، اثبات ولایت حضرت علی(ع) و ... دارد. همچنین ایشان در یکی از کتاب های خود به شبهات یکی از دانشمندان مصری که علیه تشیع کتابی نوشته بود، پاسخ داده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین نجارزادگان در ارائه مقاله "اصطلاح‌شناسي اهل البيت با تقرير و تکميل ارجوزة آيت‌الله العظمي خويي و شرح آيت‌الله خرسان" گفت: علامه خرسان، ارجوزة آیت الله خوئی را تکمیل کرده است.

وی افزود: منظور از اهل بیت(ع) در حدیث ثقلین، اهل بیت(ع) نبوت است و در روایات پیامبر(ص) به کار رفته است. همچنین کلمه اهل بیت(ع) سه بار در قرآن آمده است که دو آیه آن درباره اهل بیت نبوت است.

این پژوهشگر قرآنی اظهار داشت: اینکه منظور از اهل بیت(ع) چه کسانی هستند یا خدا باید بگوید و یا اینکه پیامبر(ص) اشاره ای کرده باشد.

شیخ «كريم شاتي السراجي» در ارائه مقاله "آيات إثبات إمامة علي أمير المؤمنين (ع) في كتاب علي إمام البررة للسيد الخرسان" عنوان کرد: علامه خرسان از محققان بزرگ نجف است که آثار مختلفی درباره معارف اهل بیت(ع) دارد.

وی ادامه داد: علامه خرسان در برخی آثار خود در پی آن است که ولایت امام علی(ع) را اثبات کند. او همچنین از منابع اهل سنت و کتاب های فقهی و کلامی آنان استفاده می کند. از سوی دیگر تحریفات اهل سنت را درباره شیعه بحث کرده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «محمد فاکر میبدی» در ارائه مقاله "البَیانُ الصَائِبُ فِی إیمَانِ أبی‌طالب دفاع از ایمان ابوطالب با تأکید بر دیدگاه آیت‌الله سید محمدمهدی موسوی خرسان" گفت: علامه خرسان صحیح ترین سخن و موضع را درباره ایمان حضرت ابوطالب دارد.

وی درباره پیشینه بحث ایمان ابوطالب عنوان کرد: ایمان ابوطالب در بین علمای اسلام بسیار بحث و گفتگو شده است. تمام علمای شیعه قائل به ایمان ابوطالب و اغلب اهل سنت قائل به عدم ایمان ایشان هستند.

این پژوهشگر اضافه کرد: علامه خرسان معتقد است که تحریف شخصیت ابوطالب به این دلیل است که ایشان پدر حضرت علی(ع) است و برای تخریب و کاهش جایگاه امیرالمومنین می گویند که ابوطالب ایمان نداشته است! در حالی که اگر پدر یکی دیگر از اصحاب بود بسیار با شوکت و جلال از او نام می بردند.

شیخ «وفقان خضير الكعبي» در ارائه مقاله "قراءات في كتاب السجود على التربة الحسينية – السيد مهدي الخرسان أنموذجا" گفت: سجده بر خاک از شعارهای مومنین است و این سخن در منابع اهل سنت نیز موجود است.

وی افزود: علامه خرسان در بحث سجده بر تربت حسینی بر مباحثی مثل فقه مقارن، دلایل موافقان و مخالفان، مباحث تاریخی و ... اشاره کرده است.

«أسعد عبد الرزاق الأسدي» در ارائه مقاله "منهج البحث الفقهي االستدلالي عند السيد محمد مهدي الخرسان، السجود على التربة الحسينية أنموذجا" عنوان کرد: علامه خرسان بسیار انسان متواضعی است به گونه ای که نزد علما به فقیه بودن مشهور نیست در حالی که ایشان در مباحث خود به فقه مقارن پرداخته است.

وی اضافه کرد: علامه خرسان در آثار خود همه را به تقریب و وحدت دعوت کرده است و کتابی در این زمینه دارد. ایشان شکوه می کند که چرا همدیگر را تکفیر می کنیم در حالی که دشمن مشترک داریم.

دکتر «عبدالوهاب فراتی» در ارائه مقاله "تحلیلی بر مدرسه فکری سیاسی آیت‌الله خویی با تاکید بر مکانت آیت‌الله خرسان در این مدرسه" عنوان کرد: در رویه و اندیشه سیاسی علامه خرسان، نشانه ای از سیاست و عمل سیاسی نیافتم.

وی ادامه داد: علامه خرسان از شاگردان آیت الله خوئی و آیت الله حکیم است. شاگردان آیت الله خوئی در بحث ولایت فقیه و جهاد ایشان، حاشیه هایی دارند و سخنانی گفته‌اند اما علامه خرسان هیچ حاشیه ای برای این دو کتاب ندارد.

وی افزود: بررسی آثار و عمل اجتماعی آیت الله خرسان نشان می دهد که ایشان به رویکرد عام مدرسه آیت الله خوئی مقید است و علاقه ای به تبعیت از استاد خود در رویکرد خاص ندارد.

گفتنی است بخش نجفِ "اولین کنگره امناء الرسل؛ تجلیل از آیت الله العظمی سید محمدمهدی الموسوی الخِرسان" با نشست های پژوهشی، در بارگاه مطهر حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) برگزار شد. مراسم اختتامیه این بخش نیز عصر روز سه شنبه 26 مهر 1401 (22 ربیع الاول 1444 هجری قمری) در سالن همایش های صحن فاطمه زهراء(س) برپا شد و از صاحبان مقالات برگزیده و تعدادی از دست اندرکاران همایش قدردانی گردید.

دو آستان مقدس حضرت علی(ع) و امام حسین(ع) و حدود ۳۰ نهاد علمی و فرهنگی - از جمله مجمع جهانی اهل بیت(ع) - در برگزاری این کنگره مشارکت نموده اند.

..........................................
پایان پیام/ 167

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
2-1=? کد امنیتی