اخبار مجمع

 • پیام دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به مناسبت دهه کرامت و جشن تکلیف دختران و پسران در کشورهای مختلف

  پیام دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به مناسبت دهه کرامت و جشن تکلیف دختران و پسران در کشورهای مختلف

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، به مناسبت سلسله جشن‌های دهه کرامت در ایام میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و حضرت امام رضا(ع) و جشن تکلیف دختران و پسران در کشورهای مختلف، پیام تصویری صادر کرد.

   

  متن پیام آیت‌الله «رضا رمضانی» به شرح زیر است: 

  بسم الله الرحمن الرحیم

  به همه دختران خوب و مومن سلام و تحیت عرض می‌کنم؛

  خداوند ان شاء‌الله نگهدار همه شما باشد و دعای حضرت ولی‌عصر سلام‌الله‌علیه همیشه شامل حال شما باشد.

  دختران جامعه ما یک ظرفیت جهانی هستند و یک استعدادند که باید سعی کنند این استعدادهایشان کاملا شکوفا بشود؛ آن چیزی که خیلی مهم است و ما باید به آن توجه داشته باشیم، این است که ما باید یک تفسیر درستی از زندگی داشته باشیم و آن را درک کرده و خوب بفهمیم. اینکه خداوند ما را  برای چه آفریده و خلق کرده است؟ قطعا برای چیزهای ظاهری نیافریده، ما در این دنیا هستیم برای اینکه بتوانیم خودمان را بسازیم و تربیت کنیم، زندگی پاکی داشته باشیم عفت و پاکی را به دنبال داشته باشیم.

  برای اینکه انسان بتواند یک زندگی خوب و موفقی داشته باشد باید فکر خوب داشته باشد، باید اخلاق خوب داشته باشد، ما باید سطح اخلاق خودمان را بالا ببریم، باید اعمال ما پاک باشد، اگر فکر خوب باشد، اخلاق خوب باشد، عمل هم خوب باشد، ما یک زندگی خوبی را تجربه خواهیم کرد.

  زندگی یعنی همین؛ زیست پاک به معنای این است که ما یک درک درستی از معنای زندگی داشته باشیم، خداوند ما را نیافریده که فقط به امور دنیوی خودمان  بپردازیم، بلکه ما را آفریده که به کمال برسیم، سعی بکنیم استعدادهای خودمان را شکوفا کنیم و لذا هر کدام از ما مخاطب میشویم به اینکه کارهایی را انجام بدهیم. دختران زودتر این آمادگی را پیدا میکنند این شایستگی را پیدا میکنند، لذا 9 سالشان که تمام میشود این شرائط برای ایشان  آماده می‌شود که در محضر خداوند باشند.

  ما باید شکرگزار این همه نعمت هایی که خداوند به ما عنایت فرموده باشیم، باید نعمت ها را شناسایی کنیم. چقدر نعمت های خوبی خداوند متعال به ما عنایت فرموده است: نعمت پدر و مادر، نعمت دوستان خوب، نعمت قرآن، نعمت اهل بیت، نعمت اینکه بتوانیم با خداوند صحبت کنیم، دختران (با رسیدن به سن تکلیف) این لیاقت و شایستگی را پیدا میکنند که بتوانند با خداوند حرف بزنند، در هر زمانی که بخواهند و برای همه دعا کنند، خداوند انقدر به آنها علاقمند است و آنها را دوست می دارد که قطعا دعای ایشان را  هم مستجاب خواهد کرد.

  مهمترین نکته ای که ما باید به آن توجه داشته باشیم این است که ما عفت و پاکی خودمان را حفظ کنیم، اهل حجاب باشیم، اهل عفاف باشیم و اهل پاکی باشیم، این خیلی مهم است  و از همین ابتدا باید شروع کرد، شروع خوبی داشته باشیم، سعی کنید شروع خوبی در زندگی داشته باشید. قطعا این شروع خوب نتیجه خوبی را هم به دنبال خواهد داشت. آنهایی را هم که چنین محیطی را فراهم کردند: همچون پدران و مادران و معلمان و مربیان از آنها هم باید قدردانی کنیم و تشکر کنیم که چنین فرصتی را برای ما ایجاد کردند.

  عنایت پروردگار متعال همیشه شامل حال انسانهاست، خصوصا آنهایی که با اراده خودشان و اختیار خودشان آمدند و راه پاک را انتخاب کردند و به همین جهت است که به همه سفارش شده (خصوصا) به مبلغان دین که «علیکم بالاحداث»؛ جوانها را دریابید، اینها ظرفیت خیلی مهمی دارند و قلب جوان هم قبل از اینکه با دو مشکل مواجه شود، باید خوب تربیت شده باشد. لذا امیرالمومنین(ع) در نامه ای که به امام حسن(ع) می نویسد، می فرماید: «فبادرتک بالادب»؛ من شروع کردم و مبادرت کردم که  ادب را تعلیم بدهم.

   قبل از اینکه دو مشکل ایجاد شود تأکید می کنم که شما سعی کنید آداب الهی، آداب انسانی و آداب ارتباط با دیگران را درست یاد بگیرید؛ «فبادرتک بالادب قبل ان یقصب قلبک»؛ قبل از اینکه قلب انسان قصی شود او «یشتغل الیک»؛ قبل از اینکه ذهن انسان به امورات مختلف درگیر شود، انسان باید خودش را دریابد و پیدا بکند و با خودمان آشتی کنیم.

  دختران ما باید با خودشان آشتی کنند؛ قطعا این آشتی با خود، باعث می شود که هم ارتباط با دیگران و هم ارتباط با خدا خیلی رنگ زیبایی به خودش بگیرد، آن وقت همین باعث می شود که بعدها اینها می شوند معلم، اینها می شوند مربی، اینها می توانند نقش فعالی را در جامعه داشته باشند، به عنوان کسانی که تأثیرگذار هستند در امر تربیت و هم بعدها می توانند نقش مادری داشته باشند؛ الان باید دختری پاک باشند و زندگی پاک را تجربه کنند و بعد وقتی ازدواج کردند، همسری پاک باشند و آن دوران را تجربه کنند و بعدها کم کم  خداوند به اینها شایستگی می دهد که مادری را تجربه کنند و بتوانند مربی خوبی باشند و بعد به اینها این نقش را می دهد که بتوانند در جامعه نقش آفرین باشند.

  مردان هم با تربیت این زنانی که پاک بوده اند، به جایگاه بلندی رسیده اند. مردان (بزرگ) تاریخ را ببینید آنهایی که در عرصه های مختلف، خدمت ارائه کردند، کسانی بودند که زنان در تربیت ایشان نقش مهمی داشتند. امیدوار هستیم که خدای متعال این روز را بر شما مبارک کند.

  آنهایی که توفیق پیدا کردند این مراسم تکلیف را جشن بگیرند، بدانند که (در واقع) جشن واقعی این جشن است که انسان مکلف می شود به تکالیف الهی و  به وظایفی که خدای متعال بر گردن ما گذاشته است. این بهترین جشن است در زندگی انسان، اینکه تاریخ تولد و روز تولد انسان را جشن میگیرند در جای خودش متعارف است، (اما آن جشن حقیقی) که انسان باید جشن بگیرد، روز تکلیف انسان است که انسان مشرف می شود و مورد خطاب الهی قرار می گیرد و خداوند او را مورد خطاب قرار می دهد. این روز از آن روزهایی است که هرسال وقتی به چنین روزی می رسد که در آن روز، انسان مکلف شده است (جا دارد جشن بگیرد) و باید اعمالش را انجام بدهد، نمازش، روزه اش و کارهای واجب دیگر را انجام بدهد. این روز، روز جشن انسان است چون خدای تبارک و تعالی به برکت انجام این اعمال، انسان را به رشد و بالندگی می رساند و می تواند یک زندگی ابدی برای خودش پی‌ریزی کند.

  موفق و موید باشید.

   والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته اجمعین.

  گفتنی است به همت معاونت بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) جشن تکلیف دختران در ایام دهه کرامت، در بیش از ده کشور خارجی برگزار و پیام تصویری دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ابتدای این مراسم پخش می‌شود.

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، به مناسبت سلسله جشن‌های دهه کرامت و جشن تکلیف دختران و پسران، پیام تصویری صادر کرد.

 • گزارش تصویری/ بازدید سرپرست خبرگزاری ابنا از دفتر شمال غرب ابنا در تبريز

  گزارش تصویری/ بازدید سرپرست خبرگزاری ابنا از دفتر شمال غرب ابنا در تبريز

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ «حسن صدرایی عارف» سرپرست خبرگزاری ابنا در سفر به شهر تبریز، از دفتر شمال غرب ابنا بازدید کرد و در جریان فعالیت های آن قرار گرفت. در این بازدید، حجت الاسلام «سید کاظم زعفرانچیلر» مدیر دفتر شمال غرب خبرگزاری ابنا توضیحاتی درباره فعالیت های دفتر تبریز به سرپرست خبرگزاری ابنا ارائه کرد.

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • گزارش تصویری/ دومین نشست

  گزارش تصویری/ دومین نشست "شورای معاونان سابق مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)"

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ دومین نشست شورای معاونان سابق مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با دبیرکل و مدیران مجمع، صبح امروز پنجشنبه 4 خرداد 1402 در سالن اجتماعات مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در قم برگزار شد. در این جلسه حجج‌اسلام و آقایان «سیدمحمدرضا حسینی»، «سیدمحمدحسین رئیس‌زاده»، «وحید احمدی»، «محسن ربانی»، «تشیع»، «اطمینان» و «ایمانی مقدم» از معاونان سابق فرهنگی مجمع حضور داشتند.

   
 • آیت الله رمضانی: معلم نگاه تربیتی و رحمانی به دانش آموز داشته باشد

  آیت الله رمضانی: معلم نگاه تربیتی و رحمانی به دانش آموز داشته باشد

  به گزارش رسمی پایگاه اطلاع رسانی مجمع جهانی اهلبیت (ع) - جمعی از معلمان کشور هندوستان امروز ـ پنجشنبه 4 خرداد 1402 ـ با حضور در ساختمان مجمع جهانی اهل بیت(ع) با آیت‌الله «رضا رمضانی» دیدار کردند.

   

  آیت‌الله رمضانی در این دیدار اظهار داشت: مجمع جهانی اهل بیت(ع)، خانه اهل بیت (ع) و متعلق به شماست.

  وی خطاب به معلمانی که در این نشست حضور داشتند گفت: شغل شما شغل انبیاء است، لذا این رسالت را با مقیاس‌های مادی نسنجید و کوچک نشمارید. شغل معلمی اقتضائاتی دارد که یکی از آنها صبر و استقامت است. هیچ وقت نباید خسته شوید.

  استاد سطوح عالی حوزه همچنین خطاب به بانوان معلمی که در این جلسه شرکت داشتند عنوان کرد: بنیان تربیت بر اساس محبت است و خداوند، مادر را به عنوان الگوی محبت آفریده است؛ به همین دلیل استعداد و زمینه تربیت در زنان بیشتر از مردان است. همچنین از محبت مادر می توان به محبت خدا به بندگان پی برد. همان طور که مادر، نگاه رحمانی و تربیتی دارد معلم نیز باید نگاه تربیتی و رحمانی به دانش آموز داشته باشد.

  وی درباره بایسته های معلمی گفت: لازم است تلاش معلم در تعلیم و تربیت بر اساس ارتقاء فهم و هوش دانش آموزان باشد، به حافظه محوری در تعلیم و تربیت اکتفا نکند و کوشش کند تا مباحث علمی را در سطح عمیق و کاربردی به دانش آموزان منتقل نماید.

  آیت‌الله رمضانی در پایان اظهار داشت: فضای فرهنگی هندوستان فضای محبت‌محور و عاطفی است و شما از این بستر می توانید بیشترین بهره‌وری را داشته باشید تا دانش آموزان را با رویکرد عاطفی و علمی رشد دهید.

  .................

  پایان پیام/ 167

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) خطاب به معلمان اهل هندوستان گفت: فضای فرهنگی هندوستان فضای محبت‌محور و عاطفی است و شما از این بستر می توانید بیشترین بهره‌وری را داشته باشید تا دانش آموزان را با رویکرد عاطفی و علمی رشد دهید.

 • دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع): امسال را سال

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع): امسال را سال "اقدامات تحولی" نامگذاری کردیم

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهلبیت (ع) - دومین نشست شورای معاونان سابق مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با دبیرکل و مدیران مجمع، صبح امروز پنجشنبه 4 خرداد 1402 در سالن اجتماعات مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در قم برگزار شد.

  در این نشست حجج‌ اسلام «سیدمحمدرضا حسینی»، «سید محمدحسین رئیس‌زاده»، «وحید احمدی»، «محسن ربانی»، «محمدحسن تشیع»، «علی رضا ایمانی مقدم» و آقای «حمیدرضا اطمینان» از معاونان سابق فرهنگی مجمع حضور داشتند.

  در این نشست آیت‌الله «رضا رمضانی» اظهار داشت: کار اصلی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) حضور در میدان عرصه بین الملل است و به دنبال آن هستیم تا از همه ظرفیت مجمع در ارتقای سطح فعالیت ها در عرصه های میدانی استفاده کنیم.

  * توجه به بازخوردِ فعالیت‌ها برای ما مهم است

  وی با تاکید بر استمرار این جلسات افزود: توجه به بازخوردِ فعالیت‌ها برای ما مهم است و با اندیشمندان به صورت حضوری و مجازی در جهت ارزیابی وضع موجود و حرکت به سمت مطلوب نشست‌هایی برگزار می‌کنیم.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) درباره برنامه‌های امسال مجمع گفت: رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت فعالیت در آفریقا و آمریکای لاتین اشاره و تأکید فرمودند و ما از قبل، برگزاری اجلاس‌های منطقه‌ای را برنامه‌ریزی کرده بودیم از این رو امسال دو اجلاس در آفریقا و آمریکای لاتین برگزار خواهیم کرد.

  وی با اشاره به فعالیت‌های جدید مجمع و نامگذاری سال 1402 به "اقدامات تحولی" افزود: در مدیریت و در مسیر تحول، به نیروهای جوان میدان داده‌ایم.

  آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه اداره کل آموزش، از بخش‌های تأسیسی در دوره جدید است افزود: به فعالیت و گسترش آموزش شیعیان اهتمام زیادی داریم و به دنبال آن هستیم تا سطح آموزش‌ها ارتقاء پیدا کند.

  وی افزود: از سوی دیگر با توجه به اهمیت فضای مجازی در عصر جدید، اداره کل فضای مجازی را در دوره جدید تأسیس کردیم که تاکنون عملکرد و کارنامه خوبی ارائه کرده است.

  *با توجه به اقتضائات جدید، باید چشم اندازهای نو داشته باشیم

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به ضرورت بروز شدن چشم اندازها گفت: با تحولات شدید منطقه‌ای و جهانی مواجه هستیم، به همین دلیل با توجه به اقتضائات جدید، باید چشم اندازهای نو داشته باشیم.

  وی درباره ضرورت تعامل با نهادهای بین‌المللی دیگر، اظهار داشت: ما معتقد به تعامل هستیم و ضرورت آن را باور داریم. اگر نهادهای همسو بتوانند در پیشبرد ماموریت های مجمع همراه باشند، کارهای بزرگی می‌توانیم انجام دهیم. از طرف دیگر به همه معاونت‌ها تأکید کرده‌ایم که با نهادهای دولتی و غیر دولتی همکاری و هم‌افزایی داشته باشند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) درباره انتشارات مجمع گفت: چاپ کتاب در خارج از کشور، اقدام تحولی است و در این صورت توزیع آثار راحت‌تر می شود. برخی از آثار مجمع در کشورهای دیگر به چاپ سوم و چهارم رسیده است. همچنین ما ترجمه را تعطیل نکرده‌ایم، ولی به سمت تألیف آثار به دست نویسندگان بومی رفته‌ایم، چون ما نیرو تربیت کرده‌ایم و باید از آنان در کشورهای هدف استفاده کنیم.

  آیت‌الله رمضانی انتشار برخی مجلات تعطیل شده را نیز از جمله اقدامات انتشارات مجمع دانست و ادامه داد: شورای کتاب مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در ۱۴ رشته تخصصی به کار خود ادامه می‌دهد تا ثمره و بهره‌وری بهینه شود. در این راستا از نشر برخی آثار که مشکلاتی داشتند جلوگیری کردیم.

  وی تاکید کرد: ترجمه‌های نیمه تمام را طی دو سال تمام خواهیم کرد.

  *گزارش معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

  در این نشست معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به بیان گزارشی از فعالیت های سال گذشته و برنامه های امسال پرداخت.

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «مهدی فرمانیان» اظهار داشت: در نیمه اول سال 1401 درگیر برگزاری هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) بودیم که در شهریور سال گذشته برگزار شد. در نیمه دوم سال گذشته، فعالیت های فرهنگی و بین المللی مجمع در بخش پالایش مبلغان و احیاء مجامع محلی ادامه یافت و دبیرکل مجمع به هند و پاکستان سفر کردند.

  وی درباره فعالیت های معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: در معاونت فرهنگی نشست‌هایی در نقد ترجمه آثار مجمع برگزار کردیم و امسال نیز چندین نشست برگزار خواهیم کرد. سال 1401 نمایشگاه انوار هدایت را برگزار کردیم و تشکل های غیردولتی در این نمایشگاه غرفه هایی دائر کردند. به دستور دبیرکل مجمع، دبیرخانه تشکل‌های غیر دولتی را تشکیل دادیم و قرار است در ساختمان مجمع قم به آنها مکانی اختصاص دهیم.

  معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: امسال مرکز اسناد و موزه در ساختمان مجمع جهانی اهل بیت(ع) تأسیس می‌شود و نرم‌افزار نقشه اطلس شیعیان جهان در حال طراحی است.

  وی با اشاره به فعالیت‌های نشر نیز افزود: درباره سبک زندگی اهل بیت(ع)، مجموعه آثاری در چهارده جلد منتشر خواهیم کرد. نشر آثار مجمع در کشورهای دیگر انجام می‌شود. 514 اثر ترجمه ای نیمه تمام داریم که طی دو سال به اتمام خواهند رسید و رونمایی از پرتال رهنما، اپلیکیشن نبأ به پنج زبان و ایجاد شبکه پژوهشی حوزه اهل‌بیت(ع) در پایگاه گوگل اسکالر از فعالیت‌های دیگر معاونت علمی فرهنگی مجمع در سال گذشته است.

  دکتر فرمانیان درباره فعالیت های مجمع در اداره کل آموزش گفت: سال گذشته اداره کل آموزش مجمع، بیش از 834 دوره آموزشی در کشورهای مختلف برگزار کرده است و هفت مرکز آموزشی در کشورهای دیگر را تجهیز کردیم.

  وی درباره کارنامه ویکی شیعه گفت: ویکی شیعه به ده زبان فعالیت می‌کرد که به 22 زبان ارتقاء یافت و امسال قرار است 6 هزار مدخل اضافه کنیم. همچنین بودجه این دانشنامه به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

  قاضوی: تقسیم بودجه بر اساس عملکرد و اثربخشی بخش‌های مختلف است

  معاون توسعه مدیریت و منابع مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) نیز در این نشست اظهار داشت: تقسیم بودجه در مجمع به صورت سنتی نیست، بلکه بر اساس عملکرد و اثربخشی بخش‌های مختلف می‌باشد.

  حجت‌الاسلام و المسلمین «سید مصطفی قاضوی» افزود: با توجه به حضور میلیونی زائران از کشورهای مختلف در مشهد، به دنبال تأسیس دفتر مجمع جهانی اهل بیت(ع) در مشهد هستیم تا برای شیعیان جهان که برای زیارت می آیند برنامه هایی برگزار کنیم.

  وی در پایان گفت: با توجه به اینکه از دلائل فقر شیعیان، بی‌سوادی است بنابراین از اولویت های برنامه های سال 1402، آموزش حضوری و مجازی برای ارتقاء سطح آگاهی شیعیان دنیا است که این وظیفه برعهده اداره کل آموزش مجمع جهانی اهل بیت(ع) می باشد.

  در ابتدای این نشست معاونان سابق فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به بیان نکات زیر پرداختند:

  ـ بازخوردگیری و اثربخشی فعالیت ها و تقویت بخش های تأثیرگذار؛

  ـ برگزاری نشست هایی با اندیشمندان مناطق مختلف جهان؛

  ـ ضرورت آسیب شناسی و نیازشناسی کشورهای هدف؛

  ـ لزوم فعالیت های مجمع در چارچوب چشم انداز شورای عالی مجمع؛

  ـ اولویت بندی و درجه بندی فعالیت ها بر اساس بودجه؛

  ـ اهتمام به ترجمه آثار شیعی به ویژه برای کشورهایی که کمتر مورد توجه قرار می گیرند؛

  ـ اهمیت دادن به آموزش در فضای مجازی؛

  ـ تعامل بیشتر با دستگاه ها و نهادهای متعدد بین المللی برای تقسیم کار و پرهیز از موازی کاری؛

  ـ تدوین اثری جامع برای معرفی شیعه به مسلمانان و حتی غیر مسلمانان؛

  ـ استفاده از فرصت های حج و اربعین برای آموزش و آگاهی شیعیان؛

  ـ ضرورت تقویت مجلات و تداوم انتشار مجلات؛

  ـ شناسایی و تقویت مراکز فعال بین المللی؛

  ـ استفاده از مبلغان خارجی حاضر در ایران برای نشر معارف اهل بیت(ع) در رسانه های بین المللی؛

  ـ تأسیس نشر بین الملل برای انتشار آثار شیعی در جهان؛

  ـ ساخت مساجد و مراکز اسلامی در برخی کشورها؛

  در پایان نشست از کتاب گزارش هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در چهار جلد که به همت معاونت علمی و فرهنگی تهیه شده است، رونمایی شد.

  ................................................
  پایان پیام/ 167

  دومین نشست شورای معاونان سابق مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با دبیرکل و مدیران مجمع، امروز در سالن اجتماعات مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در قم برگزار شد.

 • جشن تکلیف دختران دانش‌آموز در شهر کابل برگزار شد + تصاویر

  جشن تکلیف دختران دانش‌آموز در شهر کابل برگزار شد + تصاویر

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ به مناسبت میلاد با سعادت کریمه اهل بیت(ع) و روز دختر، «جشن تکلیف» دختران دانش آموز به میزبانی دبیرستان خاتم‌النبیین(ع) و حضور جمعی از دانش آموزان، اساتید و مسئولین مدارس مختلف شهر کابل برگزار شد.

  این محفل که به همت مجمع محبان اهل‌بیت(ع) روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ و در آغاز دهه کرامت برگزار شد، ۱۵۰ دانش آموز دختر از مدارس خاتم‌النبیین(س)، شهید نادرشاه علیزاده، عالی راهیان سبز، حضرت مریم(س) و کانون فرهنگی نورالهدی(ع) با پوشیدن چادرهای سفید در حضور والدین و اساتید خویش در کنار یکدیگر آمادگی خود را برای بندگی و عبادت خداوند مطابق دستورات دینی با جشن و سرور  اعلام کردند.

  مراسم با قرائت آیات الهی آغاز و در ابتدا آقای سید نعیم صمیم، مدیر مدرسه عالی خاتم‌النبیین(ص)، ضمن تشکر از مجمع محبان اهل بیت(ع) برای برپایی و پشتیبانی این جشن بزرگ، به شرکت کنندگان خیر مقدم، و میلاد حضرت معصومه(س) را تبریک گفت.

  او همچنین رسیدن به سن تکلیف و کسب قابلیت و لیاقت بندگی و عبودیت خدای متعال را به دختران تازه مکلف تبریک گفت و عنوان داشت: رسیدن به سن تکلیف یک امتیاز مهم الهی است که خداوند به بندگانش ارزانی می‌دهد. اگر نوجوانان بتوانند از همان ابتدا این ماموریت را به وجه احسن انجام دهند، باعث تغییرات چشم‌گیری در زندگی شخصی و اجتماعی‌شان می‌شود.

  وی همچنین تاکید‌ نمود که اگر جامعه اسلامی و به خصوص نوجوانان بتوانند زندگی و اعمال خویش را بر اساس دستورات و معیارهای دینی تطابق دهند، مشکلات و چالش‌های زندگی از پیش رو برداشته می شود و شاهد یک جامعه ارزش‌گرا خواهیم بود.

  خانم کاظمی، مدیر مسئول حوزه علمیه خدیجه‌الکبری(ع) و کارشناس امور دینی سخنران دیگر برنامه بود که ضمن تبریک به اشتراک‌کنندگان با زبان قابل فهم برای کودکان بخشی از تکالیف شرعی‌شان از جمله اشخاص محرم و نامحرم را معرفی نمود.

  وی در ادامه به والدین توصیه کرد به دختران‌شان در رعایت تکلیف خیلی سخت‌گیری نکنند و قبل از سن تکلیف به تدریج آنان را به احکام شرعی‌ آشنا کنند تا مرحله به مرحله به انجام تکالیف‌شان بپردازند.

  خانم فائقه جاوید، مشاور بخش بانوان مجمع محبان اهل‌بیت(ع) نیز در این محفل به ایراد سخن پرداخت و در دو بخش به ویژگی‌های شخصیتی حضرت معصومه(س) و نقش ایشان در هدایتگری و اصلاح دینی و همچنین مسئولیت مهم و اساسی عبادت خداوند پرداخت.

  ایشان رسیدن به تکلیف را یک هدیه الهی و زودتر به تکلیف رسیدن دختران نسبت به پسران را یک امتیاز برای آنان دانست که نشان دهنده توجه خداوند به زنان و جایگاه ویژه آنان در اسلام است.

   

  db6e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

  de6e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

  e46e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

  ea6e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

  f16e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

  f86e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

   

  حجت‌الاسلام و المسلمین مظفر، امام جمعه جنوب کابل به عنوان سخنران اصلی این مراسم ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه(س)، آغاز دهه کرامت و روز دختر گفت: وجود دختر نعمت و رحمتی است که خداوند به پدر و مادران هدیه می‌کند. وجود دختر در حقیقت حسنات طیبه‌ایست که خداوند تبارک و تعالی برکات بزرگی را به واسطه آنها بر خانواده‌ها نازل می‌کند.

  وی نیز عبادت خداوند را یک امتیاز و جشن تکلیف را آغاز این افتخار دانست و در بخشی از سخنان خود با زبانی کودکانه به شرح تشهد در نماز پرداخت، رابطه مکلف و خداوند را بیان و  مسئولیت‌های دختران بعد از سن تکلیف را گوشزد نمود و گفت: رسیدن به سن تکلیف هر چند یک امتیاز مهم با فواید است، اما شانه‌های ما را برای انجام تکالیف الهی سنگین‌تر می‌کند.

  استاد مظفر با ذکر مثالی از زندگی حضرت معصومه(س)، ایشان را یکی از عالی‌ترین نمونه‌ها برای دختران در بندگی خداوند معرفی نمود.

  در طول این محفل باشکوه گروه‌های سرود مدارس حضرت مریم(س) و عالی خاتم‌النبیین(ص) به اجرا پرداختند و در بخشی از برنامه به صورت عملی و با اجرایی جذاب توسط دو تن از اساتید مدرسه حضرت مریم(س)، آمادگی برای نماز و وضو گرفتن به دانش آموزان آموزش داده شد.

  در پایان این محفل هدایایی به شرکت کنندگان در مسابقه و دخترانی که نامشان معصومه‌ بود، از سوی خانم حسینی مسئول بخش بانوان مجمع محبان اهل بیت(ع) و استاد مظفر و همراهی مسئولان نهادهای مشارکت کننده اهدا گردید.

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

  از سوی مجمع محبان اهل‌بیت(ع) و به میزبانی دبیرستان خاتم‌النبیین(ع)، جشن تکلیف دختران دانش‌آموز در شهر کابل برگزار شد.

پایگاه‌های مرتبطمجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

 • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
 • 88950827 (0098-21)
 • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
1*6=? کد امنیتی