اخبار مجمع

 • آیت‌الله رمضانی: عقلانیت، معنویت و عدالت، سه ضلع تفکر شیعی هستند که برخاسته از معارف اهل‌بیت(ع) است

  آیت‌الله رمضانی: عقلانیت، معنویت و عدالت، سه ضلع تفکر شیعی هستند که برخاسته از معارف اهل‌بیت(ع) است

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - آیت‌الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در سفر به کشور ونزوئلا با «نیکلاس مادورو» رییس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

  «نیکلاس مادورو» رییس جمهور ونزوئلا در ابتدای این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از سفر آیت‌الله رمضانی به کشور ونزوئلا، روابط میان ایران و ونزوئلا را برادرانه، عمیق و قدیمی دانست و تصریح کرد: این روابط باید در راستای ارزش ها و اصول باشد. ما در جهانی زورگو زیست می کنیم. چاوز قرن ۲۱ را قرن ملت ها می دانست و ما بخشی از قرن ۲۱ هستیم، قرن ۲۱، قرن ما است. هیچکس نمی تواند حق آزادی و استقلال و زندگی در صلح و حق پیوند معنویت و فرهنگ و دین را از ما بگیرد.

  رییس جمهور ونزوئلا با اشاره به این که دوستی ایران و ونزوئلا نه سیاسی و موقت، بلکه واقعی و راهبردی است، بر ارتباط میان میان ملت های ایران و ونزوئلا تاکید کرد.

  نیکلاس مادورو با اشاره به ملاقات‌هایش با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، ایشان را فردی باهوش دانست که تحلیل دقیق و عمیقی از جهان و تحولات آن دارند.

  وی تاکید کرد: ما همواره از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران استفاده می کنیم و از دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تقاضا دارم که سلام ویژه من را به حضرت آیت الله خامنه ای برساند.

  *صهیونیست ها امروزه آمریکا را اداره می کنند

  رئیس جمهور ونزوئلا در ادامه در تحلیل شرایط کنونی جهان اظهار کرد: جهان وارد دوره تحول جدیدی شده است. حدود ۱۰۰ سال از نازیسم و فاشیسم می گذرد، اما امروز شاهد حضور جریان‌های نازیستی و فاشیستی در آمریکا و کشورهای غربی هستیم. تمام مشکلات امروز جهان ناشی از همین نگاه فاشیستی و نازیستی است که در تمام ارکان کشورهای غربی نفوذ دارد.

  وی ادامه داد: صهیونیست ها امروزه آمریکا را اداره می کنند و قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی در دست آنها است. هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در آمریکا را صهیونیست‌ها کنترل می کنند. دو قدرت اصلی یعنی قدرت نظامی و شبکه های اجتماعی در کنترل آنها است. صهیونیست ها با قدرت نظامی، صلح را به خطر انداختند و با قدرت شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک، ایکس و امثالهم، افکار عمومی را دستکاری می کنند.

  رئیس جمهور ونزوئلا خاطرنشان کرد: البته ما امروز وارد جهان چندقطبی شده ایم که در آن، قطب‌های مختلف قدرت مانند چین، روسیه و ایران شکل گرفته اند. ایران در حوزه نظامی پیشرفت های خوبی داشته است و این کشور در حوزه شبکه های اجتماعی نیز باید مقتدرانه وارد شود. ما در ونزوئلا گام اول خود را توسعه علم و فناوری قرار داده ایم و تبادلات علمی بین ونزوئلا با ایران را آغاز کرده ایم که امیدوارم تبادلات علمی گسترش یابد.

  *عمیق و راهبردی بودن روابط بین ایران و ونزوئلا

  آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه این دیدار، روابط بین ایران و ونزوئلا را عمیق و راهبردی دانست و تصریح کرد: ظلم کردن و پذیرش ظلم براساس مبانی دین ما نکوهش و در مقابل بر کرامت و عدالت، تاکید شده است.

  وی ادامه داد: امام خمینی(ره)، درس بزرگی به ملت ایران و ملل جهان دادند؛ آن درس این بود که ما می توانیم در برابر ظلم بایستیم و در مسیر تمدن سازی قرار بگیریم. امام خمینی(ره) به چهار اصل باور و ایمان داشتند که آن اصول شامل ایمان به پروردگار، ایمان به هدف، ایمان به مسیر و ایمان به مردم است. امام خمینی(ره) بر اساس این چهار باور و رکن ایمانی، انقلاب کردند و تغییراتی را در ایران و جهان به وجود آوردند و معادلات موجود جهانی را برهم زدند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: باید تغییراتی در جهان صورت بگیرد تا ثروت دنیا به صورت عادلانه به تمامی مردم دنیا تعلق بگیرد، نه اینکه ۹۰ درصد مردم جهان از ۱۰ درصد مواهب جهان بهره ببرند و بهره بردن از ۹۰ درصد مواهب جهان فقط سهم  ۱۰ درصد مردم جهان باشد.

  آیت الله رمضانی در ادامه با اشاره به بردگی مدرن اظهار کرد: ظلم هایی در جهان از طرف برخی از دولت ها صورت می گیرد که می توان آن را به بردگی مدرن برشمرد و باید بساط آن برچیده شود. در گذشته ۱۰۰ نفر یا ۱۰۰۰ نفر را به بردگی می گرفتند، اما امروزه ملت ها را به بردگی می گیرند لذا باید به حقوق انسان ها به معنای واقعی احترام گذاشت.

  *تبدیل شدن ایران به یک قدرت جهانی

  وی ادامه داد: عدالت در تفکر شیعی، جایگاه محوری دارد و سمبل عدالت در این تفکر، امام علی(ع) است، متفکرانی نظیر جرج جرداق به این مساله توجه کردند. عقلانیت، معنویت و عدالت سه ضلع تفکر شیعی هستند که برخاسته از معارف اهل بیت(ع) است.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: حضرت مسیح(ع) برای اقتدار ملت ها خواهد آمد. ما شیعیان نیز معتقدیم که حضرت مهدی(عج) برای اقتدار ملت ها، خواهند آمد و حکومت دست صالحان می افتد و مستضعفان که تحت ستم قرار گرفتند بر جهان حاکم خواهند شد و ظالمان، مستکبران و ستمگران حذف می شوند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) خاطرنشان کرد: ایران از یک قدرت منطقه ای به قدرتی جهانی تبدیل شده است. توانمندی‌های ایران در حوزه های مختلف ناشی از رشد و قدرت علمی آن است. ایران در برخی از حوزه های علمی جزء ۱۰ کشور برتر جهان است و در رتبه‌بندی علمی جهانی رتبه ۱۶ را دارا است. لذا ایران آمادگی دارد تا تجارب و دستاوردهای علمی خود را با دیگر کشورها به اشتراک بگذارد. ما آماده ایم تا تجاربی که طی این سالیان در ایران در شرایط تحریم به دست آورده ایم در اختیار کشور ونزوئلا قرار دهیم.

  *تاکید رئیس جمهور ونزوئلا بر توجه اش به پیروان مکتب اهل بیت(ع)

  آیت الله رمضانی در پایان این دیدار از رئیس جمهور ونزوئلا خواست که توجه ویژه ای به پیروان و محبان مکتب اهل بیت(ع) در ونزوئلا داشته باشد و نمایندگان آنها را در مراسم های مرتبط دعوت نماید. این درخواست به شدت مورد توجه رئیس جمهور ونزوئلا قرار گرفت و وی تاکید کرد که نمایندگان پیروان مکتب اهل بیت(ع) همیشه مورد دعوت ما هستند.

  در این دیدار همچنین دکتر «عبدالحسین کلانتری» معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، «حجت الله سلطانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در ونزئلا، «رامون بلاسکز» وزیر حمل و نقل ونزوئلا و رئیس کمیسیون ونزوئلایی همکاری با ایران، «ایوان خیل پینتو» وزیر امور خارجه ونزوئلا، «فردی آلفرد نازارس» معاون رئیس‌ جمهور ونزوئلا در امور فرهنگی و گردشگری و وزیر ارتباطات ونزوئلا حضور داشتند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در سفر به کشور ونزوئلا با رییس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • جلد چهاردهم اعلام الهدایه به زبان اردو ترجمه و منتشر شد

  جلد چهاردهم اعلام الهدایه به زبان اردو ترجمه و منتشر شد

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جلد چهاردهم اعلام الهدایه به زبان اردو ترجمه و منتشر شد.

  این اثر بازتحلیلی از ولادت، غیبت و ظهور امام زمان(عج) و بررسی نقش و جایگاه آن حضرت در پیشبرد اهداف رسول گرامی اسلام است.

  به باور نگارنده، نظریه اسلامی مهدویت، آنگونه که عموم شیعیان به آن معتقدند، می‌تواند شکاف میان همه ستمدیدگان جهان از هر دین و مذهبی که باشند با منجی منتظر را کوتاه سازد.

  وی در ابتدا موضوع مهدی و غیبتش را در ادیان پیشین، قرآن و روایت فریقین واکاوی کرده و پس از تشریح مراحل تولد و رشد و بالندگی آن حضرت، به موضوع غیبت صغری پرداخته و به علل و عوامل آن و اقدامات امام در آن دوره اشاره کرده است.

  در ادامه، مسأله غیبت کبری محور بحث قرار گرفته و در آن علل، اقدامات حضرت در طول مدت غیبت و تکالیف منتظران تبیین شده است.

  بخش بعدی نیز به بررسی موضوع ظهور اختصاص یافته و در آن علایم ظهور و سیره امام علیه السلام در هنگام ظهور مطرح شده است. در بخش پایانی، برخی از روایات آن امام بزرگوار در موضوعات گوناگون گردآوری شده است.

  جلد چهاردهم اعلام الهدایه به همت عرفان محمود و سید منذر حکیم تهیه شده، از سوی سید مراد رضا رضوی ترجمه و در قطع وزیری منتشر شده است.

  علاقه‌مندان برای دریافت این اثر می توانند به ساختمان معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به آدرس قم، بلوار جمهوری اسلامی، نبش کوچه 6 مراجعه کنند یا با شماره تلفن 02532131307 تماس بگیرند.

  به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جلد چهاردهم اعلام الهدایه به زبان اردو ترجمه و منتشر شد.

 • جلد سیزدهم کتاب «اعلام الهدایه» به زبان اردو ترجمه و منتشر شد

  جلد سیزدهم کتاب «اعلام الهدایه» به زبان اردو ترجمه و منتشر شد

  به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جلد سیزدهم کتاب «اعلام الهدایه» به زبان اردو ترجمه و منتشر شد.

  این اثر بازخوانی نقش و جایگاه امام حسن عسکری علیه السلام در میان امت اسلامی به عنوان یازدهمین امام شیعیان است.

  نویسنده در ابتدا به جلوه‌های مختلفی از شخصیت فردی و اجتماعی و شهادت افراد مختلف به فضایل آن امام همام و همچنین مراحل مختلف زندگی ایشان اشاره کرده است.

  وی در ادامه به نحوه تعامل حضرت با خلفای سه گانه عباسی که با آنان هم‌دوره بوده پرداخته و سپس ویژگی‌های مختلف این دوره از امامت اهل بیت علیه السلام را بیان کرده است.

  از نظر نگارنده امام علیه السلام علاوه بر اهتمام فراوان نسبت به نیازهای گروه شیعیان علی‌رغم نظارت‌های شدید حکومت عباسی به نیازهای امت اسلامی نیز توجه می نموده است.

  به باور ایشان آماده‌سازی شیعیان برای عصر غیبت از پررنگ‌ترین اقدامات آن حضرت بوده است. گزارشی از چگونگی شهادت و تدفین و معرفی میراث علمی امام علیه السلام بخش آخر كتاب را به خود اختصاص داده است.

  جلد سیزدهم کتاب «اعلام الهدایه» از سوی سید منذر حکیم و عبد الرزاق الصالحی تهیه شده، از سوی ضرغام حیدر نقوی به زبان اردو ترجمه و در قطع وزیری منتشر شده است.

  علاقه‌مندان برای دریافت این اثر می توانند به ساختمان معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به آدرس قم، بلوار جمهوری اسلامی، نبش کوچه 6 مراجعه کنند یا با شماره تلفن 02532131307 تماس بگیرند.

  به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جلد سیزدهم کتاب «اعلام الهدایه» به زبان اردو ترجمه و منتشر شد.

 • گزارش تصویری | گفت‌‏وگوی خبرگزاری ابنا با مبلغ برجسته مکتب تشیع در کشور برزیل

  گزارش تصویری | گفت‌‏وگوی خبرگزاری ابنا با مبلغ برجسته مکتب تشیع در کشور برزیل

  حجت الاسلام و المسلمین «طالب حسین خزرجی» عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مبلغ برجسته مکتب تشیع در کشور برزیل در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری ابنا به سوالات این خبرگزاری در خصوص تجربیات تبلیغی خود در کشور برزیل و وضعیت شیعیان این کشور، پاسخ داد.

 • ملائکه، مطیع محض خدا هستند | ماهیت جن و ملک در قرآن کریم

  ملائکه، مطیع محض خدا هستند | ماهیت جن و ملک در قرآن کریم

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - آیت‌الله «مهدی هادوی تهرانی» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و استاد درس خارج حوزه علمیه، شنبه اول اردیبهشت ماه در ادامه جلسات تفسیری خود به آیات ۲۶ تا ۳۰ سوره مبارکه مدثر پرداخت که متن سخنان وی به شرح زیر است:

  سَأُصْلِيهِ سَقَرَ؛ وَمَا أَدْرَاكَ مَا سَقَرُ ﴿۲۷﴾ لَا تُبْقِي وَلَا تَذَرُ ﴿۲۸﴾ لَوَّاحَةٌ لِلْبَشَرِ ﴿۲۹﴾ عَلَيْهَا تِسْعَةَ عَشَرَ ﴿۳۰﴾ وَمَا جَعَلْنَا أَصْحَابَ النَّارِ إِلَّا مَلَائِكَةً وَمَا جَعَلْنَا عِدَّتَهُمْ إِلَّا فِتْنَةً لِلَّذِينَ كَفَرُوا لِيَسْتَيْقِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ وَيَزْدَادَ الَّذِينَ آمَنُوا إِيمَانًا وَلَا يَرْتَابَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ وَالْمُؤْمِنُونَ وَلِيَقُولَ الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَالْكَافِرُونَ مَاذَا أَرَادَ اللَّهُ بِهَذَا مَثَلًا كَذَلِكَ يُضِلُّ اللَّهُ مَنْ يَشَاءُ وَيَهْدِي مَنْ يَشَاءُ وَمَا يَعْلَمُ جُنُودَ رَبِّكَ إِلَّا هُوَ وَمَا هِيَ إِلَّا ذِكْرَى لِلْبَشَرِ.

  خداوند در ابتدای این سوره خطاب از روی انذار داد و در فراز دوم یعنی از آیه هشتم به دشواری روز قیامت اشاره کرد و فرمود: این روز روزی سخت و طولانی خواهد بود و در فراز سوم این سوره داستان ولید بن مغیره مخزومی مطرح شد. یعنی به او گزارش دادند که پیامبر(ص) کلماتی عربی بیان می‌کند و تو که با ادبیات عرب آشنا هستی برو ببین محمد چه می‌ گوید؛ او وقتی نزد پیامبر(ص) رفت و کلمات قرآن را شنید به شدت متاثر شده و دستان او شروع به لرزیدن کرد و قریش فکر کردند او مسلمان شده؛ ابوجهل به او معترض شد و او هم گفت سخنان محمد(ص) سخنی است که پوست انسان را می‌لرزاند. ولی او بر خلاف حقیقت، این سخنان را جادو دانست.

  خداوند در فراز سوم فرمود: ذَرْنِي وَمَنْ خَلَقْتُ وَحِيدًا؛ یعنی او را رها کن من تنها او را خلق کردم و مال فراوانی هم به او دادم و او دشمن آیات ماست. بعد هم به نحوه تفکر و اندیشه ولید لعنت فرستاد و فرمود او مرده باد. در فراز دیگر هم به بحث جهنم پرداخت و فرمود: آنان را در سقر خواهیم انداخت و به توصیف سقر پرداخت و تاکید کرد که همه وجود افراد جهنمی را می‌سوزاند و هیچ چیز از آنان باقی نخواهد گذاشت.

  چرا ۱۹ موکل برای جهنم؟

  آیه ۳۰ هم فرموده است که ۱۹ فرشته موکلان جهنم و سقر هستند؛ البته در آیه ۲۰ به ملائکه اشاره ندارد ولی در آیه بعد مشخص می‌شود که مراد از عدد ۱۹ تعداد فرشتگان هستند که البته علامه طباطبایی فرموده است که این ابهام نشانه عظمت است. خدا خواسته است بزرگی و عظمت را در این ابهام به کفار نشان دهد زیرا کافران مطالبی از ملک و جن می‌دانستند و اینکه فقط ۱۹ ملک موکل سقر است را به تمسخر می‌گرفتند و می‌گفتند که شما قریشیان که جمعیت زیادی هستید از پس ۱۹ تا برنمی‌آیید؟ خداوند در طولانی‌ترین آیه یعنی ۳۱ توضیح داده است که اصحاب النار مسئولان اداره و مدیریت سقر هستند. اصحاب النار در اینجا به معنای دوزخیان نیست و مراد ملائکه موکل‌اند.

  این ملائکه مطیع محض خدا هستند و هیچ نوع مخالفتی با اوامر الهی ندارند و قدرت آنان هم عجیب و غریب است و با قدرت بشری قابل قیاس نیست؛ شیخ طوسی در مورد ملک آورده است که فرشته خلق عظیمی دارد؛ قدرت فراوان دارد و واجد نفس کریم است؛ البته این که حقیقت فرشتگان چیست بر ما پوشیده است.

  شیخ طوسی که در حدیث و تفسیر و کلام و رجال سرآمد است، نگاه مادی به ملک و جن دارد و می‌گوید خصوصیات ماده این‌ها فرق دارد؛ طبق قرآن کریم جن مادی است هرچند از بخشی از عالم ماده است که ما نمی‌توانیم آن را ببینیم و اصطلاحا متعلق به ماده تاریک عالم هستند اما در مورد فرشتگان، متکلمینی چون شیخ طوسی آنان را مادی می‌دانند ولی فلاسفه خیر و آن را از عالم مجردات و عقل می‌دانند. عالم عقل هم بالاتر از عالم مثال و عالم مثال بالاتر از عالم ماده است.

  ماهیت جن و ملک

  در مورد ملائکه تفاسیر مختلفی شده است؛ برخی که گرایشات علمی دارند نیروها و قدرت‌های موجود در عالم را همان ملائکه می‌دانند که خیلی دور از واقع است زیرا قرآن کریم آنان را موجوداتی صاحب شعور می‌داند و حتی اراده که البته هیچ وقت عصیان ندارند.

  خداوند در آیه مورد بحث فرمود: اینها مطیع محض هستند و چیزی نیست که بتوانند دستورات را کم و زیاد کنند. ولی چرا ۱۹ عدد و به تعبیر قرآن تسعه عشر؛ خود قرآن کریم علت این مسئله را فتنه و آزمونی برای انسان‌ها دانسته است؛ شیخ طوسی در تبیان فرموده است که فتنه مشکل و سختی است که آنچه در باطن انسان است بروز می‌دهد؛ زیرا افراد در حالتی که گرفتار نیستند بر خودشان کنترل دارند و خود را مؤمن نشان می‌دهند در حالی که ایمان ندارند و درون خود را بروز نمی‌دهند. خود را خوش اخلاق نشان می‌دهند در حالی که عصبانی هستند و به تعبیر آیت‌الله بهاء‌الدینی بازیگر هستند ولی فتنه وضعیتی است که باعث تجلیات درونی انسان و مکنونات او شده و بخل او یا نیکی او بروز می‌یابد.

  خدا فرموده یکی از دلایلی که عدد ۱۹ تعیین شده؛ آزمونی برای کافران است. اینکه تعداد موکلان جهنم ۱۹ فرشته هستند در کتب پیشین مسیحی و یهودی هم آمده است و نشان‌دهنده مبدا الهی قرآن کریم است تا دشمنان پیامبر(ص) به صدق دعوت او یقین بیابند و بر ایمان اهل ایمان به پیامبر(ص) هم افزوده شود.

  در انتهای این آیه اشاره فرموده است که خداوند مطلبی را در این آیات بیان فرموده است که عده‌ای آن را می‌پذیرند و به آن ایمان دارند ولی عده‌ای هم آن را نمی‌پذیرند یعنی ما گفتیم تعداد ملائکه سقر ۱۹ عدد است ولی برخی این عدد را نشانه بی حساب و کتاب بودن می‌دانند ولی برخی یقین می‌کنند که پیامبر(ص) بدون اینکه کتب پیشین را خوانده باشد خبر از تعدادی داده است که در انجیل و تورات هم همین تعداد ملک برای جهنم مطرح شده است و این دال بر حقانیت دعوت اوست. لذا فرمود: كَذَلِكَ يُضِلُّ اللَّهُ مَنْ يَشَاءُ وَيَهْدِي مَنْ يَشَاءُ وَمَا يَعْلَمُ جُنُودَ رَبِّكَ إِلَّا هُوَ وَمَا هِيَ إِلَّا ذِكْرَى لِلْبَشَرِ. البته این اضلال و هدایت در متن اراده انسان‌ها صورت می‌گیرد نه اینکه خدا از روی اجبر برخی را گمراه و برخی را هدایت می‌کند چه اگر چنین بود دلیلی برای ارسال رسل و انزال کتب نبود. بنابراین نباید از این تعبیر تصور جبرگرایی داشته باشیم.

  اینکه انسان جهل خود را رفع کرده و به علم برسد، نیازمند صبوری است و امیدوارم خداوند صبر بر دوری از جهل و رسیدن به دانایی به ما عطا کند.

  ................................

  عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: در مورد ملائکه تفاسیر مختلفی شده است؛ برخی که گرایشات علمی دارند، نیروها و قدرت‌های موجود در عالم را همان ملائکه می‌دانند که خیلی دور از واقع است؛ زیرا قرآن کریم آنان را موجوداتی صاحب شعور و حتی اراده می‌داند که البته هیچ وقت عصیان ندارند.

 • گزارش تصویری | مراسم بزرگداشت مرحوم حجت‌الاسلام حاج شیخ هادی قدس در شهر قم

  گزارش تصویری | مراسم بزرگداشت مرحوم حجت‌الاسلام حاج شیخ هادی قدس در شهر قم

  مراسم بزرگداشت مرحوم حجـت الاسـلام والمسلـمین حاج شیخ هادی قدس استاد درس اخلاق حوزه علمیه قم و امام جمعه اسبق کلاچای در مسجد المهدی در شهر قم، برگزار شد. سخنران ویژه این مراسم آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و نماینده مردم استان گیلان در مجلس خبرگان رهبری بود.

 • جلد سیزدهم «اعلام الهدایه» به زبان اردو ترجمه و منتشر شد

  جلد سیزدهم «اعلام الهدایه» به زبان اردو ترجمه و منتشر شد

  به گزارش پایگاه رسمی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جلد سیزدهم اعلام الهدایه به زبان اردو ترجمه و منتشر شد.

  این اثر مروری تحلیلی بر زندگانی امام هادی علیه السلام و تبیین نقش ایشان در پیش برد اهداف رسول گرامی اسلام است.

  نویسنده در ابتدا جلوه های مختلفی از شخصیت آن امام همام را مطرح نموده و به مراحل مختلف زندگی ایشان اشاره کرده است. وی در ادامه به نحوه تعامل حضرت با خلفای شش‌گانه عباسی که با آنان هم‌دوره بوده پرداخته و سپس ویژگی‌های مختلف این دوره از امامت اهل بیت علیهم السلام را بیان کرده است.

  به زعم نگارنده پرهیز از تحریک حاکمان عباسی، رد تحریکات فکری و شبهه‌های دینی، مناظره با عالمان وابسته به حکومت و گسترش دامنه نفوذ در دستگاه حکومتی از جمله نیازهای اصلی دوران امامت آن حضرت بوده و ایشان نیز در راستای تحکیم و ایمن‌سازی گروه شیعه از هیچ کوششی فروگذار نکرده است.

  از نگاه وی زیارت جامعه كبيره و طراحی شبکه وکیلان از برجسته ترین یادگارهای آن امام بزرگوار می‌باشد. معرفی شخصیت و آثار اصحاب امام علیه السلام و اشاره به میراث علمی آن حضرت از مباحث پایانی کتاب است.

  جلد سیزدهم اعلام الهدایه از سوی سید مندر حکیم و عبدالرزاق الصالحی تهیه شده، توسط سید مبین حیدر رضوی به زبان اردو ترجمه و در قطع وزیری منتشر شده است.

  علاقه‌مندان برای دریافت این اثر می توانند به ساختمان معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به آدرس قم، بلوار جمهوری اسلامی، نبش کوچه 6 مراجعه کنند یا با شماره تلفن 02532131307 تماس بگیرند.

  به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جلد سیزدهم اعلام الهدایه به زبان اردو ترجمه و منتشر شد.

پایگاه‌های مرتبط

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

 • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
 • 88950827 (0098-21)
 • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
6*7=? کد امنیتی