صمدی آملی: امام حسن(ع) در شرایطی دشوار، بار سنگین امامت را به سر منزل مقصود رساند/ کتاب نفیس دیوان کرامت رونمایی شد + عکس

همزمان با پانزدهمین روز ماه مبارک رمضان، جشن بزرگ ولادت امام حسن مجتبی(ع) در مسجد جامع حضرت قاسم بن الحسن(ع) تهران برگزار شد و کتاب نفیس «دیوان کرامت» رونمایی گردید.

صمدی آملی: امام حسن(ع) در شرایطی دشوار، بار سنگین امامت را به سر منزل مقصود رساند/ کتاب نفیس دیوان کرامت رونمایی شد + عکس

همزمان با پانزدهمین روز ماه مبارک رمضان، جشن بزرگ ولادت امام حسن مجتبی(ع) در مسجد جامع حضرت قاسم بن الحسن(ع) شرق تهران برگزار شد.

در این جشن که با حضور هزاران نفر از اقشار مختلف مردم متدین برپا گردید، پس از قرائت قرآن، اجرای تواشیح و مدیحه سرایی، «استاد حمید سبزواری» شاعر پیشکسوت آیینی شعر خواند و «حجت الاسلام والمسلمین صمدی آملی» به ایراد سخن پرداخت.

همچنین در این مراسم ـ که در راستای برنامه های فرهنگی کنگره بین المللی سبط النبی الاکبر امام حسن مجتبی(ع) برگزار شد ـ از کتاب نفیس «دیوان کرامت» رونمایی گردید.

در پایان مراسم نیز حاضران میهمان خوان کرامت امام حسن مجتبی(ع) شدند.

آنچه در پی می آید گزارشی مختصر از این جشن بزرگ است:

شعر خوانی استاد سبزواری

استاد حمید سبزواری شاعر پیشکسوت آیینی در ای مراسم به اجرای برنامه پرداخت و اشعاری در مح اهل بیت(ع) و امام حسن مجتبی(ع) قرائت کرد.

وی هنگانی که از بقیع و مظلومیت ائمه اطهار(ع) می خواند گریست؛ که این صحنه، احساسات حاضران را تحت تأثیر قرار داد.

سخنرانی استاد صمدی آملی

سخنران جشن بزرگ میلاد امام حسن مجتبی(ص) حجت الاسلام والمسلمین صمدی آملی بود که درباره اسرار امامت سخنان کوتاهی بیان داشت.

با ذکر اینکه با وجود اختلافات عقایدی، اختلاف چندانی بین ما و اهل سنت درباره فضایل اهل بیت(ع) نیست گفت: هم در کتب اهل سنت و هم در کتب شیعه آمده است که پیامبر(ص) «حکم بن عاص» و فرزندش «مروان» را لعنت کرد. اما همین مروان با همه دشمنی که نسبت به اهل بیت(ع) داشت و حتی همسر پیامبر(ص) را به تقابل با جنازه امام حسن(ع) برد اقرار به حلیم بودن امام مجتبی(ع) می کند.

صمدی آملی افزود: وقتی جنازه مبارک حضرت مجتبی(ع) به سوی بقیع رفت، مروان مجدداً خودش جزو تشییع کنندگان قرار گرفت و در پاسخ به اعتراض کسانی که می‌گفتند تو تا دیروز خون به دلش می‌کردی و اینک جنازه اش را تشییع می‌کنی، گفت: «جسد کسی را تشییع می کنم که تمامی کوه‌ها در برابر سنگینی حلم او سبک می‌نمودند».

وی با اشاره به مظلومیت های مختلف امام حسن(ع) گفت: شام محل بذرافشانی کینه نسبت به اهل بیت(ع) بود. کسی از اهل شام را دیدند که نام پسرش را حسن گذاشته بود. پرسیدند: چرا؟ پاسخ داد: برای اینکه این پسر موجب شود که شب و روز یاد حسن بن علی(ع) بیفتم و به او ناسزا بگویم.

این خطیب دینی ادمه داد: بیشترین جسارت ها را به ایشان می کردند اما آقا از آنها می گذشت. دشمنان از یک سو امام مجتبی(ع) را ترور شخصیت کردند تا جایی که یارانش به او حرف های نامناسب زدند؛ و از سوی دیگر به وسیله همسر آن حضرت، وی را ترور فیزیکی کردند و به شهادت رساندند.

وی با اشاره به تفاوت شرایط امام حسن با امام حسین(ع) هم گفت: در کربلا همه نیروهای امام حسین(ع) مستمیت بودند؛ یعنی طالب شهادت بودند و مرگ را می خواستند. اما نیروهای امام حسن(ع) جوری بودند که در یک شب 4000 هزار نفر با فرماندهان خود به لشکر معاویه پیوستند.

صمدی آملی با تأکید بر اینکه امام حسن(ع) در این شرایط، بار سنگین امامت را به سر منزل مقصود رساند گفت: هم عهد امامت سنگین است؛ هم حفظ امامت سنگین است؛ و هم تبلیغ حقایق امامت سنگین است.

وی در توصیف صفت "قائم" گفت: قائم کسی است که بتواند به بار امامت متصف شود، امامت را اخذ کند و آن را حمل نماید. قائم باید بتواند بار امامت را از امام قبلی بگیرد و قدرت و قوام این کار را داشته باشد. لذا امیرالمؤمنین(ع) قائم است چون تنها کسی که بود می توانست قیام کند و امامت را از پیامبر(ص) بگیرد؛ امام حسن(ع) پس از امام علی(ع) قائم بود؛ و امام حسین(ع) پس از او قائم بود؛ و امروز قائم علی الاطلاق امام زمان(عج) است که ستون خیمه جهان است.

صمدی آملی با تأکید بر اهمیت دو صفت بارز امام مجتبی(ع) ـ حلم و کرامت ـ گفت: این دو  صفت می توانند جامعه را قوام بخشند و خانواده را مستحکم کنند. اگر پدر و مادر متصف به دو صفت صبر و کرامت و صبر باشند قوام و استحکام خانواده محفوظ می ماند؛ و اکر حاکمان اجتماع هم دارای صبر و علم و کرامت شوند راه تحمل را در پیش می گیرند.

رونمایی از دیون کرامت

رونمایی از کتاب نفیس "دیوان کرامت" اولین دیوان شعر مستقل در رابطه با امام حسن مجتبی(ع) و فرزندان شهیدش، دیگر برنامه این جشن بزرگ بود.

این دیوان شامل سه مقدمه و چهار باب است؛ باب اول با عنوان "امام حسن مجتبی(ع) در شعر کهن پارسی" حاوی اشعاری است که شاعران قدیمی پارسی گو در نعت آن امام همام سروده اند؛ باب دوم با عنوان "امام حسن مجتبی(ع) در شعر آیینی معاصر" شامل اشعار شاعران معروف معاصر درباره آن امام حلیم است. باب سوم نیز محتوی اشعار منتخبی است که پیش از این به دبیرخانه ادبی کنگره بین المللی سبط النبی الاکبر(ع) رسیده بودو برخی از آنها در شب شعر و محفل ادبی کنگره در شامگاه یکشنبه اول تیر 1393 قرائت شد. باب چهارم نیز دارای اشعاری است که در مدح دو فرزند بلافصل امام حسن(ع) ـ حضرت قاسم(ع) و حضرت عبدالله(ع) از شهدای کربلا ـ سروده شده است.

این کتاب نفیس به دست استاد حمید سبزواری و «حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی» رییس حوزه علمیه قاسم بن الحسن(ع) رونمایی گردید.


سفره کریم اهل بیت(ع)

پایان بخش این جشن باشکوه، سفره کرامت امام حسن مجتبی(ع) بود که هزاران نفر را میهمان خود کرد  و روزه داران افطار خود را با یاد امام حسن مجتبی(ع) افطار کردند.


توزیع بسته فرهنگی

همچنین در این مراسم، بسته ای فرهنگی نیز از سوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با موضوع امام حسن مجتبی(ع) به حاضران اهداء گردید.

در این بسته «دو شماره مجله گنجینه مجمع ویژه کنگره سبط النبی الاکبر(ع)»، «مجله گنجینه مجمع ویژه جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» و نیز «لوح فشرده مجموعه آثار مربوط به امام حسن مجتبی(ع) و کنگره سبط النبی(ص)» قرار داشت.

شایان ذکر است در این مراسم تعدادی از مدیران مجمع ـ همچون «عباس حیدر» و «صفدر رمضانخانی» مشاوران عالی دبیرکل، «دکتر عبدالرضا راشد» مدیرکل اروپا آمریکای مجمع و «حسینی عارف» مدیرعامل خبرگزاری ابنا ـ و نیز مسؤولان کنگره سبط النبی الاکبر امام حسن مجتبی(ع) حضور داشتند.

Ahl Al-Bayt World Assembly

The Ahl al-Bayt World Assembly  is an international non-governmental organization (INGO) that was established by a group of Shiite elites under the supervision of the great Islamic authority of the Shiites in 1990 to identify, organize, educate and support the followers of Ahl al-Bayt.

  • Tehran Iran
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

Contact Us

Issue
Email
The letter
5-1=? Captcha