میهمانان پنجمین اجلاس مجمع مرقد امام خمینی(ره) را زیارت و با نوه امام دیدار کردند

شرکت‏ کنندگان در پنجمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با حضور در مرقد مطهر امام خمینی (ره) به مقام شامخ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کردند.

 
میهمانان پنجمین اجلاس مجمع مرقد امام خمینی(ره) را زیارت و با نوه امام دیدار کردند

عصر امروز 19 شهریور 1389 شرکت‏کنندگان در پنجمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با حضور در مرقد مطهر امام خمینی (ره) به مقام شامخ بنیانگذار معمار کبیر انقلاب اسلامی ادای احترام کردند.

شرکت کنندگان در این مراسم با نثار تاج گل و قرائت فاتحه یاد پیر جماران را گرامی داشتند.

میهمانان پس از مراسم ادای احترام، با «حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی» دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در سخنانی گفت: امام خمینی(ره) حق بسیار بزرگی بر جهان امروز و آینده دارند؛ زیرا امام(ره) به جامعه اسلامی حیات بخشید و دین مقدس اسلام را در این عصر زنده کرد.

حجت الاسلام و المسلمين "محمد حسن اختری" ادامه داد: امام(ره) به مسلمانان هویت داد و شیعیان علی بن ابی طالب علیه الصلاة و السلام را به عزت و جایگاه والا رساند و آنها را در مقام رهبری جامعه امروز جهان قرار دادز

وي با بيان اينكه شیعیان تا قبل از پیروزی انقلاب در هیچ کجا به حساب نمی آمدند، افزود: امروز شیعه، مکتب اهل‌بیت(ع) و تشیع پرچمدار حرکت آزادگی و بیداری اسلامی در دنیاست.

حجت الاسلام اختري گفت: امام(ره) مکتب شهادت حضرت اباعبد الله الحسین علیه السلام و مکتب صبر و مقاومت اسلام و کربلا را زنده کرد و این مدرسه پویا را بوجود آورد و همه افتخاراتی که حزب الله در لبنان آفرید و شوکتی که برای اسلام و شیعیان در فلسطین، عراق، منطقه و شمال آفریقا شاهدیم همه دستاورد کوچکی از اندیشه های ناب امام(ره) است.

وی ادامه داد: ما امیدواریم با حضورمان، عرض ارادتمان و با تجدید عهدمان با امام امت، این عهد و پیمان را محکم کرده باشیم و بگوییم اماما ! ما راه تو را ادامه می‌دهیم.

حجت الاسلام اختري تاکید کرد: راه امام(ره) به رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر بزرگ اسلامی ما تداوم پیدا خواهد کرد؛ و ما راه آن پیرسفر کرده را برای جهانی شدن اسلام و برای آماده شدن زمینه ظهور حضرت مهدی عجل الله فرجه الشریف ادامه می‌دهیم.

وی در پایان با اظهار تشکر از حجةالاسلام و المسلمین حسن خمینی، افزود: امیدواریم که یادگار امام(ره) با بیانات خودشان به ما درسی بیاموزند تا در هدایت و گسترش رهبری مکتب تشیع در دنیا و نتیجه بخشی بهتر اجلاس پنجم مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) علیهم السلام و کمیسیون‌های آن و همچنین برای رسیدن به نتایج و دستاوردهای ارزنده، ما را کمک و مساعدت کند.

سپس حجت الاسلام و المسلمین "سید حسن خمینی" در سخنانی با ابراز خوشحالی و تشکر از اینکه فعالین در نشر و ترویج مکتب اهلبیت علیهم السلام، اعضا و رییس شورای عالی و دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در حرم مطهر امام راحل(ره) حضور یافته‌اند افزود: امیدوارم که خداوند این حضور را زمینه ساز تعالی بیشتر و گسترده تر اندیشه اهل‌بیت(ع) علیهم السلام قرار دهد.

تولیت حرم مطهر حضرت امام(ره) ادامه داد: در این آستان مقدس جا دارد یاد امام راحل(ره) یاد فرزندان ایشان و یاد در گذشتگان و شهدای بزرگواری که در این مسیر گام برداشتند از جمله شهید بزرگوار حضرت آیت الله حکیم، شهید بزرگوار علامه سید عباس موسوی و مرحوم شهید عارف در پاکستان و همه کسانی که زحمات بسیار بزرگی در این مسیر کشیدند را گرامی بداریم.

وی در ادامه با بیان اینکه بیداری مسلمانان یک ویژگی بزرگ دارد و آن توجه به عمق معارف پیامبر صلی الله علیه و آله است افزود: از دیدگاه پیروان اهل‌بیت(ع) و پیامبر(ص) هرچقدر انسانها و جوامع انسانی به معارف پیامبر صلی الله علیه و آله و معارف اسلامی بیشتر توجه داشته باشند درک بهتر و عمیقتری از آن پیدا میکنند؛ و ناخواسته به مکتب اهل‌بیت(ع) علیهم السلام جذب می شوند.

حجت الاسلام خمینی گفت: جامعه جهانی امروز به لطف بیداری اسلامی که در آن وجود دارد در آستانه یک گسیل سراسری به مکتب اهلبیت علیهم السلام است و ان شاءالله خواهیم دید که پرچم مقدس امام عظیم الشأن ما که پرچم پیامبر و اهل‌بیت(ع) علیهم السلام است در جهان بیشتر به اهتزاز در آید و صاحب عصر و زمان، حضرت بقیةالله الاعظم، این پرچم را از دستان حامیان و دوستداران خودش به دست میگیرد و جهان به سوی روشنایی بیشتری رهبری می شود.

وی با بیان اینکه برای شناخت اهل‌بیت(ع) باید به زندگی آنان توجه کنیم افزود: امام حسن عسگری علیه السلام میفرمایند: انتظار اهل‌بیت علیهم السلام از ما پیروان آنها بخصوص در روزگاری که روزگار جمهوری اسلامی است این است که محبت‌ها را به سوی آنها، معارف آنها و افق نابی که آنها در آن حضور دارند بکشیم.

حجت الاسلام خمینی گفت: شاید این روایت از اهل‌بیت علیهم السلام را شنیدید که میفرمایند: « کُونُوا لَنَا زِیناً» برای ما زینت باشید و برای ما "شَین" و اسباب خجالت نشوید و همچنین روایتی را از امام صادق علیه السلام داریم که می‌فرمایند: بروید با مردم به گونه ای حشر و نشر و مراوده داشته باشید، که بگویند: "جعفری‌ها آنها هستند"؛ "هذه جعفریٌّ"؛ بگویند: "این جعفریها با اخلاق و با ادب هستند"؛ بگونه‌ای نباشد که ما از وجود پیروانی مانند شما خجالت بکشیم و خجالت‌زده باشیم.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه ما در دوره ای که دل‌ها به سمت اهل‌بیت‌علیهم السلام گرایش دارد و در روزگار بیداری اسلامی این است که هرچه بیشتر و بهتر خودمان را متخلّق به اخلاق کنیم، ادامه داد: چنین نباشد که از وجود چنین شاگردان و پیروانی، خدای نکرده اهل‌بیت علیهم السلام خجالت زده بشوند، یک روایت زیبا و تکان دهنده ای نقل شده است به این مضمون که در جنگ اُحد لحظه ای پیامبر صلی الله علیه و آله از اسب به زمین میفتد و شخصی با شمشیر در بالای سر ایشان قرار میگیرد و میگوید: "یا محمد! چه کسی تو را در این لحظه حفظ میکند؟" پیامبر صلی الله علیه و آله جواب میدهند: "خدا"؛ به ناگاه پای آن شخص میلغزد و به زمین میخورد؛ پیامبر صلی الله علیه و آله بلند میشود و شمشیر را برمیدارد و میفرماید: "چه کسی تو را در این لحظه حفظ می‌کند؟" آن کافر زمین‌خورده می‌گوید: "بزرگی تو و مروت و جوانمردی تو"؛ پیامبر صلی الله علیه و آله شمشیر را کنار میکشد و می‌فرماید: "برو". آن شخص برمی‌گردد و می‌رود در میان کفار فریاد می‌زند که: "از نزد کسی پیش شما آمده ام که بزرگوارترین بنده هاست".

حجت الاسلام خمینی اضافه کرد: اما در مظلومیت امام حسین‌علیه السلام در عاشورا چنین مسایلی دوباره مشاهده می‌شود؛ فردی در روز عاشورا با نفرت و کینه به امام حسین علیه السلام حمله می‌کند وقتی نزدیک می‌شود دهنه ی اسبش پاره می‌شود و به زمین می‌خورد؛ وقتی حضرت به بالای سرش می‌رود، آثار ترس و خودباختگی را در چهرهاش مشاهده می‌کند. وقتی حضرت می‌بیند که این فرد از ترس، به خود می‌لرزد، برمی‌گردند و این یعنی در مکتب اهل بیت علیهم السلام چه در حال قدرت و چه در حال ضعف، پای بر اخلاق گذارده نمی‌شود و مکتب اهل‌بیت‌علیهم السلام پایبندی به دستورات اخلاقی است چه در آن روزی که در اوج است و چه در آن روزی که در اقلیت است.

وی گفت: امام حسن علیه السلام در زندگی اش با وجود آن همه ظلمی که برخی افراد به ایشان روا داشته بودند، هر روز به خانه عایشه و سایر همسران پیامبر صلی الله علیه و آله سر میزد و از احوال آنها جویا می‌شد، مکتب اهل‌بیت علیهم السلام مکتب اخلاق است.

حجت الاسلام خمینی ادامه داد: اگر با اخلاق بودیم وقتی که مردم به ما نگاه کنند می‌گویند: " اگر این پیرو علی است پس ما هم پیرو علی می‌شویم." بگونه ای نباشد که وقتی به ما نگاه می‌کنند بگویند: " آیا اینها جعفری هستند !! " قصه های تکان دهنده ای از بزرگان تاریخ اسلام و ائمه طاهرین علیهم السلام در مورد پایبندی آنها به اخلاق اسلامی وجود دارد؛ جنگی نیست که در آن جنگ ائمه علیهم السلام در آب دشمن سَمّ ریخته باشند و یا در تاریخ، سراغ نداریم که ائمه ی ما دستور به ترور داده باشند. حتی یکبار هم در هنگام مبارزه با دشمنانشان، پا را در مقام ظلم قرار نداده اند و از انصاف خارج نشده اند.

وی با اشاره به اینکه قصه های بسیار زیبایی در چگونگی پایبندی امیرالمومنین علیه السلام به اخلاق اسلامی وجود دارد افزود: روایت شده است: « یک روز صبح حضرت علی علیه السلام دیر به نماز پیامبر صلی الله علیه و آله میرسد. علت تأخیر ایشان این بود که همزمان با عبور حضرت از کوچه به سمت مسجد، پیرمرد یهودی ای نیز در حال عبور بوده و حضرت برای اینکه بر او تقدم پیدا نکند آهسته آهسته حرکت میکند.» شما ببینید این احترام به بزرگان اثرش این است که وقتی آن فرد یهودی میبیند علی علیه السلام که اسوه اخلاق و دارای سوابق درخشان در اسلام است را به زور برای گرفتن بیعت میآورند!، میگوید: " اگر اسلام، همین اسلامِ علی است، پس من نیز اسلام میآورم" مگر کسی میتواند علی علیه السلام را ببیند و اسلام نیاورد.

حجت الاسلام خمینی گفت: اگر چه معجزه جاویدان پیامبر، قرآن کریم است اما تربیت علی علیه السلام بزرگترین معجزهای است که از ناحیه وجود نازنین پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله به بشریت هدیه شده است و این معجزه باید در میان ما نشر یابد.

وی با اشاره به این نکته که بسیاری از مشکلات جامعه، به خاطر بی اخلاقی هاست، ادامه داد: بنابراین نباید پا بر روی اخلاق گذاشت در جنگ جمل، زبیر حمله میکند اما در مقابل، علی علیه السلام، به سپاهیان خود دستور میدهد که اجازه بدهند زبیر از میان سپاه عبور کند شما در این صحنه ببینید که علی علیه السلام چطور، حتی در آن شرایط جنگ نیز به زبیر رحم میکند.

حجت الاسلام خمینی گفت: فرازی از نامه امیرالمؤمنین علیه السلام به مالک اشتر بسیار درس آموز است؛ ایشان میفرمایند: « النَّاسُ صِنفَان اِمَّا اَخٌ لَکَ فِی الدِّین وَ اِمَّا نَظِیرٌ لَکَ فِی الخَلق » این اولین دستوری است که علی علیه السلام به کارگزار خود میدهد. داستانهای درس آموز از بزرگان دین اسلام بسیار زیاد و طولانی است.

وی با بیان اینکه روزگار ما به لطف خداوند متعال عصر امام خمینی(ره) است اضافه کرد: در این روزگار کسی که داعیه دار نشر معارف اهل‌بیت‌علیهم السلام است، باید مزیّن به زینت اهل بیت‌علیهم السلام بشود؛ به هر اندازه که گوهر وجودیمان را به آن زینت مشرَّف و متخلق کنیم توفیق نصیبمان میشود، نکند که خدای نکرده این دوره طلایی عبور کند و ما به سبب برخی حبّ و بغضهای غیر الهی، مرتکب برخی بی اخلاقیها شویم و در نتیجه از این فرصت بزرگ استفاده نکنیم! که البته اینگونه نخواهد شد.

حجت الاسلام خمینی در پایان ابراز امیدواری کرد اجلاس پنجم مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) مفید و مثمر ثمر باشد.

شایان ذکر است که پنجمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با حضور 1000 تن از نخبگان شیعه‏ی سراسر جهان از 20 الی 23 شهریور در تهران برگزار خواهد شد.

Ahl Al-Bayt World Assembly

The Ahl al-Bayt World Assembly  is an international non-governmental organization (INGO) that was established by a group of Shiite elites under the supervision of the great Islamic authority of the Shiites in 1990 to identify, organize, educate and support the followers of Ahl al-Bayt.

  • Tehran Iran
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

Contact Us

Issue
Email
The letter
9-3=? Captcha