مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در عرصه اقتصاد و امور حمایتی
مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در عرصه اقتصاد و امور حمایتی

به منظور تقویت بنیه مالی پیروان اهل بیت علیهم السلام و ایجاد همکاری بین فعالان اقتصادی و بازرگانان و حضور هر چه بیشتر در بازارهای اقتصادی جهان و بر اساس مصوبات مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام ، فعالیت ها و برنامه های اقتصادی نیز در مجمع انجام شده است.

در این راستا و در دوره تصدی دبیرکل فعلی مجمع و تأکیدات ایشان مبنی بر رسیدگی به وضع پیروان اهل بیت علیهم السلام در نقاط مختلف جهان و محرومیت زادیی از آنان ـ خصوصاً در قاره آفریقا ـ هیئتی به مناطق مختلف اعزام و بررسی هایی در این خصوص انجام پذیرفت.

همچنین به منظور حمایت از پروژههای مالی و اقتصادی و بررسی بهتر و استفاده از تجربیات افراد خبره، شورایی راهبردی متشکل از فعالان موفق اقتصادی در مجمع راه اندازی گردید و جلسات متعددی تشکیل داد که دستاوردهای خوبی نیز در پی داشته است.

با توجه به آنچه گذشت، به مهمترین فعالیت ها و دستاوردهای اقتصادی مجمع در چند سال اخیر اشاره می شود:

شرکت توسعه تجارت مجاب (بازرگانی)

این شرکت در امور بازرگانی، واردات و صادرات فعالیت دارد و تاکنون با کشورهای روسیه، عراق، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان و کنیا همکاری های بازرگانی خوبی داشته است.

شرکت همچنین آمادگی دارد با سرمایه گذاری بومی در کشورهای مختلف اقدام به بازرگانی متقابل بنماید.

فعالیت های اقتصادی حمایتی در آفریقا

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در راستای محرومیت زدایی از پیروان اهل بیت علیهم السلام در قاره محروم آفریقا اقداماتی نظیر ایجاد شرکت خدمات کشاورزی، فعالیت در کشورهای اتیوپی، کنیا، کومور، تانزانیا، زنگبار، ساحلعاج و غنا، ثبت شرکت در آفریقای جنوبی، ارائه تفاهمنامه جهت ایجاد کمربند سبز در مالاوی و توافق با مسئولین کشور مالی انجام داده یا در حال پیگیری است.

راه‌اندازی صندوق های قرض الحسنه در کشورهای محروم

راه اندازی صندوق های قرض الحسنه در کشورهای محروم، به منظور تقویت بنیه مالی و توسعه صنایع کوچک، از دیگر برنامه های اقتصادی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام است.

شرکت تعاونی مجاب کوثر

این شرکت با فروش سهام از طریق بانک توسعه تعاون و با سرمایه اولیه پنج میلیارد ریال به صورت تعاونی عام راه اندازی گردید که عمده فعالیت آن کمک به بنیه مالی پیروان اهل بیت علیهم السلام بوده و تاکنون صادراتی به کشورهای مختلف ـ از جمله ایتالیا، بروندی، عراق و عمان ـ داشته است.

دفتر اقتصادی در عراق (در حال راه اندازی )

توسعه همکاری سازنده بین دو کشور محب اهل بیت در زمینه های اقتصادی، کشاورزی، توریسم درمانی، خدمات فنی مهندسی، نفت و گاز، خدمات زیر بنایی، دارو و تجهیزات پزشکی از فعالیت های این دفتر است.

کمیته خیرین پیرو اهل بیت علیهم السلام

کمیته خیرین پیرو اهل بیت علیهم السلام با حضور متمولان و بازرگانان نیکوکار و نهادهای انسان دوستانه ملی و بین المللی تلاش می کند به وضع محرومان مسلمان و پیرو اهل بیت علیهم السلام در نقاط توسعه نیافته یا در حال توسعه دنیا رسیدگی نماید.

این کمیته همچنین با تأسی به سیره پیامبر مهر و اهل بیت نیکوکارش علیهم السلام، در بلایای طبیعی، جنگها و مشکلات دیگر به یاری مصیبتدیدگان میشتابد و برای کاهش آلام و رفع آثار این فجایع همکاری و هماندیشی می کند.

پشتیبانی در حوادث غیر مترقبه

پیروان اهل بیت علیهم السلام ـ از آنجا که در بین اقشار مظلوم جوامع خود هستند در حوادث غیرمترقبه طبیعی نظیر زلزله و سیل، بیش از دیگران دستخوش صدمه و آسیب می شوند.

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در این گونه مواقع، با بسیج اعضا و مرتبطین خود، علاوه بر جمعآوری و ارسال کمکهای نقدی و غیرنقدی، بر توزیع عادلانه و صحیح آن نیز نظارت می کند.

برای نمونه به مواردی چون کمک به تشکیل ستاد کمکرسانی به سیلزدگان پاکستان، ستاد مردمی شکست حصر غزه، جمعیت حمایت از مردم بحرین و کمک به مردم قحطیزده سومالی میتوان اشاره کرد.

کمک به ساخت مساجد

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام با تأسیس "کمیته مسجدسازان"منابع مالی لازم جهت ساخت مساجد و مراکز عبادی برای پیروان اهل بیت علیهم السلام را جذب می نماید.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
2*8=? کد امنیتی